23 GUSHTE 1939 – PAKTI MOLOTOV – RIBENTROP

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3490
PAKTI FAMEKEQ I NDARJES SE EUROPES NE KOMUNIZEM DHE ANTIKOMUNIZEM – MOLOTOV-RIBENTROP ME 26 GUSHTE 1939.

Ministri i Jashtem gjerman Joachim von Ribbentrop nenshkroi Paktin e mos-sulmimit te quajtur Pakti Molotov – Ribentrop me 23.8.1939 ne pallatin e Kremlinit te Moskes. Nje jave me vone trupat gjermane u futen ne Poloni, qe shenon diten e pare te hapjes se frontit te LUFTES SE DYTE BOTERORE sipas historianeve te huaj.
Palet detyroheshin te ruanin neutralitet gjate luftes me shtetet e pales  trete. Tragjikishte Pakti i tyre i dha nje dore te lire Gjermanise per te sulmuar Polonine, duke e sulmuar me 1 shtator 1939. Palet ne menyre sekrete nenshkruan shtesa te Paktit ne protokoll, qe ishte te ndante Europen Qendror sipas interesave, sferave te influencave per palet, gje qe beri qe Finlanda, vendet balltike, Besarabia dhe Polonia lindore te ishin ne sferen e influences sovjetike, ndersa Polonia e mesiperme te ishte nen sferen gjermane. Shtesa e Protokollit ekzistues u anullua prej Bashkimit Sovjetik para 1991. Pakti u anullua me sulmin e Gjermanise ne Bashkimin Sovjetik e 22. 6. 1941. Pakti ne mes te tjerave vendosi qe te mos perndjekte, te ekzekutonte partite dhe antaret e tyre komuniste ne vendet e pushtuara nga Gjermania, nje nga keto ishte ne mes te shteteve te tjera edhe Danimarka para dhe pas 22.6.1941.
Pakti Molotov-Ribbentrop ishte emri i Paktit te Mossulmimit Gjermani-Naziste dhe Bashkimi Sovjetik u nenshkrua ne mes njeri tjetrit me 23 gushte 1939 ne Moske, vetem nje jave pas nenshkrimit  Gjermania shpalli Luften e Dyte Boterore kunder Polonise. Pakti i garantonte gjermaneve dore te lire apo leje per ta sulmuar Polonine, gje qe ndodhi pas nje javet, e mbeshtetur nga pala sovjetike dhe ishte metej nje deklarim ku nuk duhej mbeshtetur anglezet dhe francezet ne lufte kunder gjermaneve. Ne një takim sekret midis dy paleve gjermano-sovjetiko  u shtua Paktit Ribentrop – Molotov qe te ndahej Europa ne Lindje dhe ne Pjesen Qendrore ne sfera interesash gjermano-sovjetiko, ku me pas shtete te pavarura si Finlanda, Estonia, Moldavia dhe Letonia si dhe ato vendet lindore u ndane  prej Polonise dhe Rumanise, ku rane nen sundimin sovjetik, pjesa mbetese i takonte gjermaneve. Sferat e interesave te tyre i hapen rruge ne invadimin dhe pushtimin si prej Gjermanise dhe B.Sovjetik. Pakti Molotov-Ribentrop zgjati derisa Gjermania sulmoi pa lajmerim B.Sovjetik ne 22 qerhor 1941.

RIBENTROPI

Baroni Joakim Ribentrop( Joachim von Ribbentrop) lindi ne Vesel (Wesel,- ne Germanine Perendimore) me 30 priile te 1893  dhe vdiqe ne Nurenmberga, te  16 tetor 1946, ishte nje politikan prej viti 1932, minister i jashtem i Gjermanise Naziste prej 1938 deri 1945.

Ribentropi ne gjyqin e Nurenmbergut u akuzua per 4 pika:

•    Krime kunder lirise.
•    Pjesmarrje ne krime kunder paqes.
•    Kriminel lufte.
•    Kriminel kunder njerezimit.

Ribentropi  u gjykua me vdekje dhe u vare ne moshen 53 vjeç me 16 tetor 1946. Fjala e fundit e tij ishte: ’’Zot  ruaje Gjermanine’’!

Molotovi
Vjaçesllav Mihajlloviç Molotov(Vjačeslav Michajlovič Mollotov) ne rus. Вячеслав Михайлович Молотов lindi ne Kukarka, me 9 marse te 1890 dhe vdiq ne Moske me  8 nendor te 1986 punoi si nje politikan dhe diplomat sovjetik, ishte minister i jashtem sovjetik.

Shqiperoj per Proletari.Com

LAERT

31 KORRIK 2009

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 26/04/2010. Filed under Bota,Historia. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.