Danimarka më e shtrenjta në Europë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3034
Danimarka vendi më i shtrenjtë për jetesë në BE, Bullgaria vendi më i lirë
Nga 27 vendet e Bashkimit Evropian, Danimarka është vendi më i shtrenjtë për jetesë, me çmime konsumuese të cilat arrijnë 141 për qind krahasuar me mesataren e BE-së, ndërsa Bullgaria është vendi më i lirë me 51 për qind nga mesatarja, njoftoi Eurostat.

Krahasimi i çmimeve të mallrave nga konsumimi i gjerë dhe shërbimet në vitin 2008 ka treguar se Irlanda është në vendin e dytë mes vendeve më të shtrenjta, me çmime të cilat janë 127 për qind krahasuar me mesataren e Unionit.

Në listë pas Irlandës, pasojnë Finlanda, Luksemburgu, Suedia dhe Belgjika.

Çmimet në Gjermani janë 104 për qind krahasuar me mesataret, thekson Eurostat.

Hetimi ka treguar se çmime konsumuese më të ulëta, pas Bullgarisë, kanë vendet ish-komuniste nga Evropa Qendrore dhe Lindore – Rumania, Lituania, Polonia dhe Hungaria.

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 03/05/2010. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.