Muslimanet zgjedhin shkollat katolike

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 1579
3 tetor, 2008  Gülay Kocbay(pershtypjet e  prinderve)
Kenga e mengjezit, mesimi kristian eshte rregulli i perditshmem ne shkollat katolike. Ne ket shkolle fokusohen ne muziken kristiane. Jane 100 femije qe shkojne ne shkolla katolike.

Gjeja kryesore qe i terheqe prinderit musliman per t’i dergue ne keto shkolla si ne Kopenhage dhe ne Orhus(Århus) esht se gjejne interesa te tyre aty.

Kryetari i shoqatave te shkollave katolik ene Danmark tha: Theksi i jone konsiston, se prinderit e femijve nga kombe te ndryshme preferojne ne shkollat katolike se gjejne hapesira te lira fetare.

Ne shkollat daneze tradicionale nuk ndjehen te lire nxenesit musliman prej traditave fetar protestante, qe esht nje pjese e vlerave te shkolles daneze.

Interesi me kryesore ne mesin e familjeve muslimane per te dergue femijte e tyre ne nje shkolle katolike eshte se aty ka dy elemente baze per formimin e nxenesit, qe jane si disiplina dhe mesimedhenia me e mire se ne shkollat shteterore ne Kopenhage. Prandaj zgjedhin ket lloj shkollet edhe pse nuk i perket fese tyre prinderit per femijte e tyre.

Ne zgjedhjen e tyre te lire  esht shume mire per shumicen e  prinderve musliman me keto shkolla katolike se sa te zgjedhin nje shkolle pafe islame.

Shqiperoj Proletari.Com nga gulaykocbay07.wordpress.com/…

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 03/05/2010. Filed under Bota. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.