NATO vazhdon sulmin ajror mbi Libi

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3694
Në Londër u mbajtë bisedimet politike mbi Libin e Gaddafit – për të intesifikue operacionin e kapitullimit të Gedafit.
Përfaqësuesit e qeverisë nga më shumë se 40 vende u takuan për bisedime në Londër të martën e dt.29.3.2011 për të diskutuar politikën në Libi variantin nëse Muamar Gadafi lë pushtetin premtojnë këshill rebel kombëtar i Libisë se do të organizoi zgjedhje të lira në qoftë se ai është i përmbysur.

REUTERS – Britania dhe Shtetet e Bashkuara rritin presionin mbi kreun libian Muamer Gadafi të martën dhe rebelët premtojnë se do të ndërtojnë një shtet të lirë, demokratik në qoftë se ata arrijnë të marrin pushtetin në Tripoli.

David Kameron
Kryeministri britanik, David Kameron hapi konferencen para 40 përfaqsues të lartë të qeverive dhe organizmave ndërkombëtare mbi situatën në Libi duke akuzue mbështetësit e Gadafit në “sulmet vrasëse” për njerëzit në Misrata, qytetin e tretë më të madhe të Libisë.

Hilari Klinton
Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton tha se sulmet ushtarake të koalicionit në Libi do të vazhdojë deri sa Gadafi, në përputhje me kërkesat e OKB-së të ndërpresë dhunën kundër civilëve dhe të tërheqë forcat nga qytetet e pushtuara.
“Të gjithë ne duhet të vazhdojnë për të rritur presionin mbi të dhe të thellohet izolimi i regjimit të Gadafit përmes mjeteve të tjera,” tha Klinton.
“Kjo përfshin një front të unifikuar të presionit politik dhe diplomatik që e bën të qartë Gadafi se ai duhet të shkojë.”

Susan Rice, ambasadorja e USA në OKB – Të armatosen kryngritësit edhe pa pyet OKB-ën
Ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara, Susan Rice, tha në televizionin ABC se Uashingtoni nuk e kishte përjashtuar armatosjen e rebelëve, edhe pse nuk ka një vendim të tillë ende.

Italia nuk e pranon propozimin e Rice-s
Një burim diplomatik italian tha se çdo veprim i tillë do të kërkonte një rezolutë të re të OKB- së, të Këshillit të Sigurimit të mbështetur nga një konsensus të gjerë ndërkombëtar.

Në rripin e bregdetit të Libisë, fokusi i luftimeve të trupave më të mirë të armatosur të Gadafit duket të jenë demoralizue ngqë kohëve të fundit rebelët kishin përfituar nga goditjet ajrore të koalicionit për të kapur një varg të qyteteve gjatë javës së kaluar.

Gaddafi akuzoi fuqitë perëndimore ndaj masakrave të civilëve libianë në aleancë me rebelët dhe tha se ishin anëtarë të al-Kaedës.

 

Plani Ik

Para Konferencës të Londrës u ftuan shmuë shtete për të diskutuar mbi veprimin e tanishme kundër qeverisë së Tripolit dhe mbi një epokë të post-Gadafit.
Këshillit Kombëtar i Përkohshme i rrebelve pregatiten së shpejti të mbajnë zgjedhjet për një “shtet modern, të lirë dhe të bashkuar” në qoftë se Gadafi largohen.

Takimi i përfaqsuesve të kryengritësve me Kameron dhe Klinton
Mahmoud Jebril, një udhëheqës i Këshillit Bengazi me bazë kombëtare, ishte në Londër për t’u takuar me Kameron dhe Klinton.

Premtimet e Këshillit të kryengritësve:

Në një nga tetë pikat e Deklaratës të Këshillit përshkruhej:
1. se nafta dhe produktet e saj ekonomik të Libisë do të përdoren për të mirën e të gjithë libianëve. 2. Këshilli gjithashtu tha se do të hartojnë një kushtetutë të kombëtar duke lejuar formimin e partive politike dhe sindikatat.
– Nafta e Libisë do të përdoret për libianët
– Do të hartojnë dhe miratojnë kushtetutën me sistem pluraristë partiak dhe sindikata.
– garanton “të gjithë qytetarët të Libisë, të moshës ligjore, e drejta për të votuar në zgjedhje të lira dhe të drejta parlamentare dhe zgjedhjet presidenciale, si dhe të drejtën për të kandiduar për poste.”

 

Diplomati amerikan, Chris Stevens në Benghazi

Shtetet e Bashkuara thanë se veterani diplomat Chris Stevens do të takojë përfaqsuesit e administratës së përkohshme në Bengazi dhe ai do të shkojë atje së shpejti. Franca tashmë ka një përfaqsues të veten si i dërguar i posaçëm në terren me udhëheqjen rebele.

Italia propozon për një armëpushim mbështetun në tre pika;

Gaddafi vazhdon me kokëfortësi përsëri kundër rebelëve. Italia ka vënë përpara një propozim për një marrëveshje politike për t’i dhënë fund krizës të Libisë, duke përfshirë një armëpushim të shpejtë duke i dhënë mundësi për mërgim Gaddafin dhe dialogun midis rebelëve dhe udhëheqësve të fiseve.
– 1. Të largohet në emigrim
– 2. Të bisedohet me Këshillin e kryengritësve
– 3. Të bisedohet me krerët e fiseve

“Ka një marrëveshje të heshtur mes të gjithë palëve, por gjëja më e mirë do të ishte për Gadafin të largohej, sepse arsyeja për vazhdimin e luftës është prania e Gadafit,” thanë burimi italian.

Shtetet e Bashkuara Afrikane mbajtën qendrim indiferent, neutral ndaj koalicionit mbi Gedafin
Ai shtoi se Bashkimi Afrikan, i cili qëndroi larg takimit të së martës shprehu qendrim neutral dhe ashtë organi i vetëm që mund të bindë Gadafin për të shkuar në mërgim.

Sekretari i Jashtëm britanik William Hague la gjithashtu të kuptohej se mërgimi i Gadafit mund
të jetë një mënyrë për të zgjidhjen kërkesën e revoltës të kryengritësve për gjashtë javë kundër katër-dekadë sundimit të tij.
“Ne duam që ai të lëshojë pushtetin dhe kjo është ajo që ne kemi vazhdimisht theksue regjimit libian. Ne nuk merremi me kontrollin e lëvizjeve të tij, natyrisht, ku ai mund të shkojë, “i tha BBC-ja Hagës, duke shtuar se ai besonte se Gadafi duhet të përballet me Gjykatën Ndërkombëtare Penale.

Disa diplomatë kërkojnë të mos dërgohet në Hagë Gedafi

Disa diplomatë dhe analistë kanë sugjeruar ofruar imunitet nga ndjekja penale ICC Gaddafi dhe kalimit të sigurt për një vend pritës mund të jetë një nxitje për të që të shkojë shpejt.

Britania dhe Franca janë të nxitun t’i japin një ndërhyrje të egër muskulore konfliktit të Libisë dhe me sulmet ajrore të koalicionit të ndihmojnë rebelët në lindje të vendit për të përparuar, por pyetje mbetet fundi i kësaj loje në Libi.

Shtetet e Bashkuara kanë mbajtur peshën kryesore të sulmeve ushtarake deri tani, por Presidenti Barack Obama njoftoi se të hënën do të marri komandën e plotë të operacionit, si aleancë e mbrojtjes të NATO-s .

Takimin e së martës të 29.3.2011 do të përfundojë me një konferencë për shtyp në në orën 16:30 GMT, ku pritet të krijojë një grup të nivelit të lartë drejtues, duke përfshirë edhe shtetet arabe, që të japin udhëzime politike në përgjigje të projektit ndërkombëtare në Libi.

***
Sulmet ajrore në Libi prej 26-27 marsit të 2011 kanë dhënë shenja dobësimi të ushtrisë të Gadafit.
I
Raketat bombardues me squfur anglez dobësojnë kordonin e armatosun qeveritar kundër kryengritësve.

Koalicioni intensifikoi sulmin ndaj pajisjeve ushtarake të Libisë, natën e 26-27 mars të 2011 me avionët “Tornado GR4” të Forcave Ajrore Mbretërore Angleze nisur raketat me squfur (prodhim tipë AGM -114 amerikan), duke shkatërruar tre automjete të blinduara në Misurata dhe dy automjete të blinduara në Ajdabiya. Njëzet luftëtarë francezë të mbështetur nga forcat ajrore dhe të sistemeve të kontrollit (AWACS) bombarduen pesë avionë luftarakë tipit “Galeb” dhe dy helikopterë MI-35 në një bazë të Libisë, jashtë qytetit Misurata. Një magazinë municionesh u goditën thuhet në Misurata dhe sulmet ajrore janë raportuar në Sabha, Sirte, dhe Marsa el Brega si. Rrjeshti i pandalshëm i raketave kruiz Tomahawk thuhet se ishin nga ma të fortë prej prodhimit amerika tipë “DDG 55” kundër objektivave në Libi, edhe pse objektivat nuk janë identifikuar.

Zëdhënësi i qeverisë libiane, Musa Ibrahimi tha se shumë civilë dhe personeli ushtarak libianë kanë humbur jetën në luftë me agresorët aleatët. Ndërsa Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gates akuzoi udhëheqësin libian, Gadafin në ekspozimin e trupave ushtarake libiane të njerëzve të vrarë nga forcat e tij në faqet e aleate perëndimorë të sulmeve ajrore. Ndërkohë, Sekretari i Mbrojtjes britanike, Liam Fox përjashtoi hipotezën e ndonjë gazete për furnizimin me armë për rebelët.
Por më të dukshëm se aktiviteti i fushatës ajrore të koalicionit në mbrëmjen e 26 mars dhe në 27 mars të 2011 ka qenë paraprakisht përparimi i forcave rrebele, veçanërisht më 27 mars të 2011. Në mëngjesit e 26 marsit 2011, thuhet se forcat e Gadafit ishin tërheqë në skajin perëndimor të Ajdabiya. Ay pozita e tyre ishte bërë i pambrojtur – edhe pse jo domosdoshmërisht për shkak të kundërveprimit të rrebelve ushtarak, si dhe bombardimeve të shumta nga sulmet ajrore nga avionët e koalicionit duke i dobësue linjat e furnizimit të ushtrisë libiane. Forcat e Gadafit tani duke e ndjerë rënien e vendlindjes të udhëheqësit libian si një fortesë besnike e tij.

II
Kryengritësit marshojnë drejt Raf Lanuf-it dhe Gedafi ka ndalë sulmin në Misurata

Forcat kryengritëse janë duke përparue drejt qytetit Raf Lanuf, sipas raportimit të BBC të 27 Marsit 2011, që në vijën e parë të frontit kishin lëvizur trupat kryengritëse në qytetin e Bin Jawad(Bin Xhavad), që ashtë 50 kilometra (30 milje) në perëndim të Ras Lanuf. Ky avancim i kryengritësve të armatosun drejt perëndimit është i rëndësishëm, dhe nëse i konsolidojne fitoret duke i ruajtun territoret, do t’i jepte kontrollin e të gjithë infrastrukturës të eksportit të energjisë ma të madhë në Gjirin e Sidra – s. Ndërkohë, në Misurata, trupat qeveritare të Gadafi thuhet se kanë ndalë sulmet me artileri kundër pozicioneve të kryengritësve sipas pamjeve të ushtarakve në avionat e aleatëve.

Në tablonë luftarake midis trupave qeveritare dhe ato kryengritëse përcakton në mënyrë të konsiderueshme një progresë në favor të çlirimit të Libisë nga influenca qeveritare e Gedafit. Pozicionet e Gadafit në lindje ishin gjithnjë e më të pambrojtura nga ajri, ku pushteti i koalicionit bombardues shkatërruan linjat e furnizimit dhe fuqinë luftarake të forcave të tij. Kryengritësit marshuen në drejtim të perëndimit, në linjat e zgjeruar falë hapësirave në logjistike prej kontributit të forcave aleate.

III
Sirte – qyteti i Vaterlosë

Në këtë pikë, kjo do të duket më shumë pozita në favor të kryengritësve, që janë konsoliduar nëpër realitete gjeografike dhe politike në Libi sesa me anë të forcës ushtarake të Gedafit. Vështirësia e sulmeve të forcave të Gadafit në zonat e fortifikuara dhe të kështjellave të vërtetë mbeten aleate të rezistencës të forcave të Gadafit kundër kryengritësve në lindje. Çdo përpjekje e kryengritësve për të marrë qytetin Sirte do të jetë jashtëzakonisht e vështirë dhe do të sjellë rreziqe të mëdha në shkatërrimin e forcës së tyre kryesore të Gedafit. Sirte do të jetë qytet ku do të përballen dy kundërshtarë për jetë a vdekje, por që do të kenë pranë bombardimet kundra trupave besnike të Gedafit.
LEXONI MË SHUMË…Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi….

Stratfor – Global Intelligence
Përgatiti: Bep Martin Pjetri
Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 30/03/2011. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.