Tërmet në Birmani e Tailandë, raportohen 75 të vdekur

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2749
BIRMANI- Të paktën 75 persona raportohen të vdekur dhe 110 të plagosur si pasojë e një tërmeti të fuqishëm që goditi Birmaninë. Tërmeti, 6.8 ballë i shkallës Richter u regjistrua në kufi me Birmaninë, Tajlandën dhe Laosin. Mediat e huaja duke iu referuar atyre vendase raportojnë sot se dëmet janë të konsiderueshme.

Nuk ka ende të dhëna përfundimtare, pasi gjithçka mbetet në kuadrin e një bilanci provizor, i cili flet për së paku 244 shtëpi të shkatërruara, 14 manastire budiste dhe nëntë ndërtesa qeveritare të dëmtuara. Birmania është një nga vendet më të izoluara në Azi, e sunduar prej dekadash nga një regjim ushtarak.
Panorama
Redaktoj: Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 25/03/2011. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.