OKB miratoi Zonën e Ndalim-Fluturimit për qeverinë e Gadafit

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 1857
OKB miratoi Zonën e Ndalimit të Fluturimit me avion për qeverinë Gadafit.
Vendimi u përshëndet nga rrebelët e qytetit të Bengazit.

Rezolutë e Këshillin e Sigurimit të OKB-së është marrë në kohën shqiptare të orës 23:33 të dat¨s 17 mars 2011. Dhjetë anëtarë votuan për rezolutën që ishte shtruar nga ana e veçantë SHBA, Britania dhe Franca Libani.
Dhjetë vende ishin SHBA, Britania e Madhe, Franca, Bosnje Herzegovinë, Gabon, Libani, Nigeria, Kolumbia, Afrika e Jugut dhe Portugalia.

– Pesë vende, Gjermania, Brazili, India, Kina dhe Rusia abstenuan, nuk votuan kundër rezolutës.

Rezoluta përmban, përveç krijimin e një zone ndalim-fluturimit, duke përfshirë edhe “masat e të gjitha të nevojshme të formulueme dhe kjo ndoshta mbulon aë që mund të vendosen për sulmet ajrore kundër forcave të Gadafit në qoftë se ata përpiqen të zënë kryeqyteti rebel i Bengazi.
Këtu, vendimi i OKB-së përshëndeti me fishekzjarre dhe të shtëna me armë në ajër nga një turmë mijë person në qendër të qytetit Bengazit.

Rezoluta “përjashton një forcë pushtuese”, kështu që nuk do të ketë pyetje të çdo pushtim nga Libia, edhe pse vendi është në diçka që i ngjan një lufte civile. Por OKB gjithashtu vendosi që të ngrijë të gjitha vlerat e kompanisë kombëtare të naftës dhe të bankës qendrore të Libisë për shkak të lidhjeve të tyre me kreun libian Muamer Gadafi.
Rezolutë në OKB ndoshta erdhi në minutën e fundit, ku Lideri libian kolonel Muamar Gadafi ka disa ditë kërcënuar se do të rimarrin qytetin lindor të Bengazit dhe në këtë mënyrë do të shtypë kryengritësit.
Të enjten e mbrëmjes deklaroi diktatori në televizionin shtetëror libiane se qyteti do të kontrollojnë gjatë mbrëmjes dhe se ushtarët e tij do të kërkoni nëpër çdo shtëpi dhe çdo dollap, në kërkim të asaj që ai e quajti “terroristë”.

– Ne nuk do të tregojmë asnjë mëshirë, tha ai!

Ministrja e Jashtëm danez Lene Espersen thotë përkanalin televiziv News TV2 se ajo është e kënaqur që kemi arritur të marrë një mandat të fortë dhe të fuqishëm përmes OKB-së.

– Unë jam shumë e lumtur nga miratimi, kështu që ne nuk duhet të bëjmë sehir mbi genocidin pa ndërhyrjen e OKB-së. Nevojiten avionat. Dhe ne kemi disa aviona tip F16 mjaft të shkëlqyer. Unë mendoj se ka mbështetje për atë në Danimarkë ne japim kontributin tonë, dhe të vëmë në veprim pa fjalë të bukra.

– Prandaj unë jam gjithashtu mirëpresim të premten, që të takohem me anëtarët e Komitetit për Politikën të Jashtme,që sa më shpejt të jetë e mundur që ne mund të fillojmë për të kontribue danez në këtë përpjekje të gjunjëzimit të regjimit libian. Ne jemi të zënë me bërjen e një rezolutë që mund të diskutohet në parlament sa më shpejt që të jetë e mundur.

– OKB ka tërhequr një linjë shumë të fortë…Lexoni më shumë

FINN BJØRVIG HANSEN/BT
U përgatitë në shqipë prej Bep Martin Pjetri
Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 18/03/2011. Filed under Politika Botërore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.