SHBA dhe Izraeli destabilizojnë Jemenin

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2308
Sanaa-Presidenti i Jemenit thotë se trazirat janë kurdisur nga SHBA dhe Izraeli që financojnë këto demostrata. Ndërkohë vazhdojnë demostratat kundër presidentit.

Ali Abdullah Saleh, presidenti jemenas akuzon Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin se ka shkaktuar kryengritje në botën islame. Presidenti është vetë nën presion nga protestat popullore, e cila për javë të tëra ka dominuar jetën e përditshme në Jemen me kërkesën e demonstruesve që ai të japë dorëheqjen.

Deklarimi nga presidenti i Jemenit Saleh se mercenarët e SHBA-së dhe Izraelit janë prapa revoltave popullore bëri që të ndëskohet me shkallëzimin e revoltave kundër regjimit

Pas deklarimit publike të presidentit jemenas Saleh se SHBA dhe Izraeli janë të fajësuar, janë shkaktarë dhe si të tillë përgjegjës para popullit jemen dhe para ligjeve të mosndërhyrjes në punët e brëndëshme me anë të diversionit të mercenarve të tyre të paguar për protestat kundër regjimit në vendet arabe, numri i protestuesve u rrit.

Një detë i gjërë protestuesish u derdhën të tërbuar të martën në qendër të kryeqytetit Jemenit, Sanaa, ku opozita ka bërë thirrje për protesta masive kundër presidentit Saleh.
Demonstruesit bllokuan tre rrugët, ku të gjitha të çojnë në një shesh pranë Universitetit Sanaa, ku studentët dhe demonstrues të tjerë vërshuan javën e kaluar për demokracinë që kërkojnë:
–  Largimin e Ali Abdullah Saleh.
– Rrëzimin e regjimit.
Ritzau/AFP
Pergatiti: Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 11/03/2011. Filed under Politika Botërore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to SHBA dhe Izraeli destabilizojnë Jemenin

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.