OPEK-u është gati për të shtuar kapacitetin e prodhimit të naftës më shumë në qoftë se e ndërpret Libia: IEA

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3660
RIYADH: Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë tha të martën se çdo pakësim të prodhimit të naftës, si rezultat i trazirave të vazhdueshme në Libi mund të shkaktojë rritjen e çmimit të naftës, por që nuk janë të rezervave strategjike dhe Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës është gati për t’u përdorur kapacitetin e saj rezervë.
“Tregu i naftës përballet me kërcënimin e pakësimit të saj dhe mund të krijojë një vështirësi në çmimin e naftës,” u tha gazetarëve  Nabuo Tanaka gjatë një takimit të ministrave të naftës në kryeqytetin e Arabisë Saudite.

 

OPEK-u ka rezerva strategjike prej 1.6 miliardë për të mos rritë çmimet në botë
“Ne kemi rezervat strategjike prej 1.6 miliardë fuçi dhe e di se OPEK-u ka një kapacitet të mirë rezerve dhe atoduhet të punojmë për të përballue sfidat e politikës tregtare të naftës.” tha Tanaka të martën se ai kishte marrërisigurime nga i OPEK-u që është sekretar i përgjithshëm që organizata do të përdorë aftësinë e saj rezervë në rasttë një ndërprerje të furnizimit.
“Kam biseduar me Sekretarin e Përgjithshëm Badri El dhe ai tha se është shumë i angazhuar në qoftë se ndodhçrregullime, ai do të përdori kapacitetin rezervë,” tha Tanaka.

 

“Mesazhi në treg është,” Mos u frikësoni.

Ne kemi rezervave të mjaftueshme. Ai tha gjithashtu se parashikimi IEA-së “në këtë moment, është në qoftë se OPEK-u ka prodhuar nivelin aktual të tregut.” Rreth 50.000 fuçi në ditë të prodhimit të naftës nga Libia kanë qenë të mbyllur për shkak të trazirave atje, David Fyfe, kreu i industrinë të naftës dhe Tregjeve Sektori në IEA tha në një konferencë në Londër të hënën.

 

Libia nxorri 1,6 milion fuçi nafte në ditë  gjatë Janarit të 2011

Libia, një anëtare e OPEK-ut nxorri 1.6 milion fuçi në ditë naftës gjatë janarit të 2011, sipas një sondazhi të Dow Jones Newswires.
Prodhimi aktual i naftës është e barabartë me rreth 1,7 për qind të prodhimit botëror total, nga të cilat ajo e eksporteve ashtë 1.170.000 fuçi në ditë.
Vendi mban rreth 46.42 bilion fuçi të rezervave të naftës, më të madhe në Afrikë.
Naftë është shitur kryesisht Oilinvest në rrjetin e marketingut në Evropë, me 2009 të dhënat zyrtare tregojnë se blerësi më i madh renditet Italia, e ndjekur nga Gjermania, Franca dhe Spanja.

 

Kina blen naftë bruto në Libi.

Kreu i Libisë,  Kolonel Moamar Gadafi ka dërguar për të shtypur me dhunë protestat nëpër Libinë të hënën, forcate tij të armatosura në kryeqytet, Tripoli.
Ndërkohë ushtarakë, policë dhe diplomatë braktisën postet qeveritare dhe hapësirat në lindje të Libisë ra nënkontrollin e forcave antishtetnore.
Zawya Dow Jones/Qatar Tribune
Përgatiti: Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 08/03/2011. Filed under Ekonomia Botërore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to OPEK-u është gati për të shtuar kapacitetin e prodhimit të naftës më shumë në qoftë se e ndërpret Libia: IEA

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.