Era e lirisë po fryn edhe në Kinë i quajtur “Revolucioni Jasminë”

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 1788
Qeveria kineze reagon ndaj thirrjes për protesta. Asia Pacific.
Pekin– Zyrtarët e sigurisë së brendshme, reaguen me një masë të madhe policësh në të gjithë Kinën, të dielën, pasi telefonata anonime për protestuesit që do të organizojnë një ” Revolucion Jasmine ” kinez doli mbi mediat sociale.
Edhe pse nuk pati raportime për demonstrata të mëdha, qeverisë theksoi me nervozizëm autoritetet në Kinë në një kohë të trazirave të përhapura në Lindjen e Mesme që synon përmbysjen e qeverive autoritare.

Emërtimi i ”Revolucionit Jasminë” u huazue prej protestave arabe në janar – shkurt 2011

Fjalët “Jasmine Revolucioni”, u huazua nga revolta e suksesshme tuniziane, janë bllokuar faqet e ngjashme me përmbajtje protestash dhe në motorët e kërkimit në internet, ndërsa përdoruesit e shumtë ishin në gjendje të dërgonin mesazhe të shumta. Një prani e madhe e policisë është raportuar në disa qytete kineze.

Në ditët e fundit, më shumë se një mori avokatësh dhe aktivistësh e të drejtave të njeriut kanë qenë të rrethuar, dhe më shumë se 80 disidentëve thuhet se janë vënë nën forma të ndryshme të arrestit shtëpiak. Së paku dy juristë janë ende të humbur, anëtarët e familjes dhe avokatët e të drejtave të njeriut e pohuen të djelën.
Në Pekin, një turmë e madhe u grumbulluen jashtë McDonald, në zemër të kryeqytetit të Pekinit, të dielën, pasi mesazhet e renditën atë si një nga 13 vendet e protestave në të gjithë vendin. Nuk është e qartë që organizuan fushatën, por ajo së pari u paraqit të enjte në Boxun, një vend që në gjuhën kineze quhet Web e bazuar në Shtetet e Bashkuara, dhe pastaj u përhap përmes internetit dhe shërbime të tjera celularesh.

Nga 14:00 ishte planifikuar fillimi i protestave, qindra policë kishin mbushin këtë zonë, një lagje e madhe tregtare e preferuar për turistët.

Në një moment, ku policia ka rrethuar një të riu që kishte vendosur një lule jasemini të mbjellun jashtë McDonald, por ai u lirua pas zhurmës që tërhoqi gazetarët dhe fotografët.
Në Shanghai, tre persona u arrestuan gjatë një përleshje para të një Starbucks, njoftoi The Associated Press. Një informacion në internet përshkruen një punonjës të armatosur rëndë të policisë në metrotë e Shenzhen-it, dhe një tjetër pohoi se zyrtarët në Universitetin e Pekinit kishin bërë thirrje studentëve për të shmangur çdo protesta, por ato raporte kanë qenë të pamundura për të verifikuar të dielën.
Mesazhet thirrje e njerëzve për veprim të protestuesve ishin të thirrura, “Ne duam ushqim, duam punë, ne duam të strehimit, ne duam drejtësi,” një përpjekje e një pakënaqësie popullore mbi inflacionin dhe rritjen e çmimeve të pasurive të patundshme.

– presidenti Hu Jintao u bëri thirrje udhëheqjes për të ekspozue problemet sociale para se ato të bëhen kërcënime ndaj stabilitetit politik të Kinës
– 15 juristë të njohur dhe aktivistë u arrestuan ose vendosën në arrest shtëpiak

Një shenjë e ankthit në rritje të pushtetit të Partisë Komuniste, presidenti Hu Jintao thirri krerët më të lartë në një “seancë studimi” të veçantë të shtunën dhe u bëri thirrje atyre për të ekspozue problemet sociale para se ato të bëhen kërcënime ndaj stabilitetit politik të Kinës.
“Kërkesat e përgjithshme për përmirësimin e menaxhimit dhe inovative sociale janë për të nxitur vitalitetin në shoqëri dhe rritjen e elementeve të harmonishëm në masë më të madhe, duke reduktuar faktorët joharmonik në minimum,” tha ai për mbledhjen, sipas gazetës komuniste ‘’Xinhua’’, agjencia zyrtare e lajmeve. Z.Hu i bëri thirrje edhe atyre që u mblodhën për të rritur kontrollet në Internet “opinionet politike të njerzve të publikuem si udhëzues në punën e juaj evidentues të elementit destruktiv,”një referim për përpjekjet për formimin e qëndrimit ndaj qeverisë përmes propagandës tradicionale dhe komentues online.
Avokatët e mbrojtësve Të drejtave të njeriut thanë se ishin të interesuar për raprezaljet e ditëve të fundit, të cilat u intensifikuan të shtunë, ku 15 juristë të njohur dhe aktivistë u arrestuan ose vendosën në arrest shtëpiak. Disa prej tyre arriti të komunikonin me telefon, duke përfshirë Pu Zhiqiang dhe Xu Zhiyong, tha se ata ishin në kompani të agjentëve të sigurisë dhe në gjendje për të folur, ndërsa shumë të tjerë ishin të pakapshëm të dielën në mbrëmje. Dy nga njerëzit, Tang Jitian dhe Jiang Tianyong nuk dihen se ku ndodhen.

Keqtrajtimi fizik i avokatërve kinez nga policia

Shumë prej atyre që ju nënshtruen arrestit shtëpiak u mblodhën në Pekin, të mërkurën për të diskutuar rastin e z. Chen Guangcheng, një avokati të verbër nën arrest të rreptë shtëpiak në provincën rurale Shandong-ut. Gjendja e vështirë e z. Chen dhe e familjes tij fitoi vëmendjen në javën e kaluar pas një video që ai dhe gruaja e tij e bëri në lidhje me arrestimin e tij që u shfaq në internet.
Z. Jiang, ishte një nga avokatët e humbur, që morrë me forcë nga autoritete policore sekrete në një furgon të paidentifikuar në natën e shtunë, rrëmbimin e tij i dytë në ditët e fundit, gruaja e tij, Jin Bianling, tha me anë të telefonit se policia kishte kontrolluar edhe shtëpinë e çiftit dhe konfiskoi kompjuterin e tij dhe çantën.
Në një intervistë, pas arrestimit të tij të parë të mërkurën, z. Jiang, tha se ai u dërgua në një stacion të policisë dhe u keqtrajtue fizikishtë.

Kjo ishte një leksion për tubime protestash në të ardhmen

Shumica e atyre që shtyheshin në McDonald në Wangfujing, në Pazar të Pekinit, tha se ata nuk kishin ide se çfarë rebelim ishte përrreth. Disa mendonin se ndoshta një njeri i famshëm kishte shkue në restorant për të hangër hamburger. Por një djalë të ri, një projektues i faqes të Web-it te 20 vjetat pranoi se ai ishte i tërhequr nga fjala e protestuesve para policisë.
Pavarësisht nga mungesa e çfarëdo veprimi të vërtetë, njeriu, i cili i dha vetëm emrin e tij të familjes, Cui, tha se ai nuk ishte i zhgënjyer nga rezultati, në të cilat oficerët e policisë u përpoq më kot për të përcaktuar se cili ishte një nga ata ngatërrestarët, rrëmujaxhinjtë e protestës të mundshëm. Ai parashikoi se shumë njerëz, të inkurajuar nga fakti e një tubimi aty për aty kishte bashkua të gjithë dhe se do të përdorin teknologjinë e rrjeteve sociale për fazën e ngjarjeve të ngjashme në të ardhmen.
“Është shumë e vështirë për të bërë këtë në Kinë, por ky është një fillim i mirë,”tha ai. “Unë jam mirënjohës për jetë në gjendje të marrin pjesë në këtë moment në histori.”

Zhang Jing, Jon Kaiman dhe Jonathan Ansfield studjues për Kinën.

Andrew Jakobs/New York Times
E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt janë vendosë nga Bep Martin Pjetri për të evidentue ma kjartë përmbajtjen e subjektit

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 26/02/2011. Filed under Politika Botërore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.