Trazirat në Libi: Janë vrarë në ekspedita shtetnore si ‘masakra’ e Benghazi-t

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2862
Doktor ‘Braikah’ në Bengazi përshkruan ‘një masakër “( Video amatore me këtë intervistë supozohet se tregon trazirat e fundit në disa pjesë të Libisë)

Detajet kanë dalë të figurave të viktimave të mëdha në qytetin libian Bengazi të, ku trupat kanë nisur një goditje brutale mbi protestuesit. Më shumë se 200 njerëz janë të njohur për të kanë vdekur, mjekët thonë se, me 900 të plagosur.
Sulmet më të përgjakshme u raportuan gjatë fundjavës, si marshimet funerale u tha se asht ndeshë nën breshërinë e mitralozave dhe me armë të rënda zjarri prej forcave të sigurisë të . Një mjek, duke folur në mes të shtëna armësh të dielës të dt.20 shkurt 2011, i tha BBC mjeku në spital “një masakër e vërtetë” që kishte ndodhur.

Shoqata e të Drejtave Humane: thotë se të paktën 173 vetë janë vrarë në Libi që nga demonstratat e së mërkurës.
Bengazi, qyteti i dytë i vendit, ka qenë në fokus kryesor i protestave kundër katër dekadave të sundimit nga Kolonel Muamar Gadafi. Tripoli është kryeqyteti shumë i rëndësishme, ku Kadafi mori njerëz nga e gjithë Libia. Të gjithë janë duke shikuar dhe duke pritur “

Reagimi nga SHBA

Departamenti amerikan i Shtetit tha se ishte “tejet i shqetësuar me raporte shqetësuese dhe imazhet që vijnë nga Libia”.
“Ne jemi duke punuar për të konstatuar faktet, por ne kemi marrë raporte të shumta të besueshme se qindra vetë janë vrarë dhe plagosur në disa ditë të trazirave – dhe shtrirjen gjeografike të plotë të numrit të të vdekurve është i panjohur për shkak të mungesës së aksesit të mediave ndërkombëtare dhe të drejtave të njeriut, “tha zëdhënësi i Philip Crowley në një deklaratë.
Crowley tha se SHBA kishte ngritur shqetësimet e tyre me zyrtarë të Libisë, Ministrit të Jashtëm – Kusa Musa.

Reagimet nga Europa

Anglia
Politikanët perëndimor dënuen dhunën në Libi. Gjatë në një bisede telefonike me djalin e Kolonel Gadafit, Sayf al-Islam me Sekretarin e Jashtëm në Mbretërinë e Bashkuar, William Hague foli për “shqetësim të madh” të Londrës në eskalimin e dhunës,ku në një deklaratë tha: ‘’ Veprimet e Libisë janë “të papranueshme dhe do të marrë një dënim nga e gjithë bota”, tha z. Hagës.

Franca
Franca ishte “jashtëzakonisht e shqetësuar” nga ngjarjet në Libi, ministri për Çështje Evropiane Wauquiez Laurent tha, duke kritikuar Tripolin për një përdorim “tërësisht disproporcional” të forcës.

Reagimi i shtetit të Libisë

Por Libia është përpjekur edhe të përdorë ndikimin e saj me Bashkimin Evropian, duke paralajmëruar në Bruksel se mund të pezullojë bashkëpunimin kundër migracionit të paligjshëm në qoftë se BE-ja inkurajon protestave pro-demokracisë.

‘Situatë e tendosur dhe e frikshme “

Në një pranim të rrallë publike të trazirave në Bengazi, TV shtetëror të Libisë tha të dielën se “baza e njerëzve të armatosur është”, ku në një qytet kishin ardhur demonstrues duke sulmue dhe muret i kanë rrëzue. Se lajmet e shfaqur të aktivistëve anti-Gaddafi u raportue se një kazermë në Bengazi kishte “rënë”. Nuk ka asnjë mënyrë për të konfirmuar dëshminë e raportit.
Libia është një nga disa vende në rajon që e kanë parë fushatën pro-demokracisë që nga rënia e një kohë të gjatë President tunizian Zine Ali al-Abidine Ben në janar, apo Hosni Mubarak i Egjiptit u detyrua të largohet nga pushteti më 11 shkurt2011.

Korrespondenti BBC Jon Leyne Lindjen e Mesme thotë se trazirat në Libi është sfida më serioze ende për Kolonel Gadafin.

Reagimi qeveritar i Libisë

Autoritetet libiane kanë vendosur kufizime të rënda në media.

Reagimet e mërgimtarve libianë

Mediave të huaj u mungon kryesisht komunikimi në Libi me internet pasi asht mbyllur.
Aktivistët libiane kundër Kolonel Gadafi, si dhe Libianët veprojnë nga jashtë vendit, janë duke përdorur rrjetet shoqërore Facebook dhe videot e YouTubet për të ndarë informacionin dhe imazhet e protestave.
Por shumë informacione të tyre është jashtëzakonisht e vështirë për të verifikuar. Aktivistë thonë se ata janë të gatshëm për të dhënë detajet e veçanta të zonave të protestva si dhe sulmi i forcave të shërbimit sekret dhe policor .
Raportet kanë filluar të dalin nga protestues në kryeqytetin, Tripoli, por informacioni është i rrallë dhe e vështirë për të konfirmuar.
Një grua, që i dha emrin e saj si Sara, i tha BBC situatën në qytet ishte “shumë e tensionuar dhe shumë e frikshme”.
“Tripoli është shumë e rëndësishme, Gadafi ka grumbulluar një mori njerëz nga e gjithë Libia. Gadafi na bën të sëmurë. Kjo është një luftë,” tha ajo.

‘Stop masakrës’

Mjeku në Bengazi, i njohur si Braikah, përshkroi për BBC-se si viktima ishte sjellë në spitalin e qytetit – Jala, ku shumica e tyre janë me plagë. “Nëntëdhjetë për qind e këtyre plagëve janë

kryesisht në kokë, qafë, gjoks, kryesisht në zemër,” tha ai.
Ai tha se në morg të spitalit Jala kishte 208 trupa dhe një tjetër spital kishte 12. Megjithatë, kjo nuk është e qartë nëse të gjitha këto të dhëna janë nga dhuna e së shtunës.

Dëshmitarët thanë se trupat ushtarake të Kadafit kishin përdorur-automatikë, mortaja, armë të kalibrit të madh, dhe madje edhe një raketë, kundër njerëzve që varrosnin të vrarët,mbështetësit e opozitës tha se sulmi ishte i paprovokuar, edhe pse burime të sigurisë deklaruen se disa protestues kishin hedhur bomba zjarri në një kompleks të qeverisë.

Bazë në Dubai ka lëshuar institut Kalam një apel në emër të një grup udhëheqësve fetarë dhe fis nga i gjithë Libia, duke i bërë thirrje “çdo muslimani në kuadër të regjimit”, apo dikush ndihmuar atë [regjimit]: “Mos i vrasin vëllezërit dhe motrat tuaja , STOP masakrën NO! “

Protestat janë shtrirë edhe në jugë të Libisë

Shumica në qytetin Bengazi është e thënë të jenë të kontrolluara nga anti-qeveritare protestuesit.
Ka pasur edhe raporte të protestave anti-qeveritare në qytete të tjera lindore, duke përfshirë edhe el-Bayda dhe Dernah, si dhe në perëndim të qytetit Misrata më tej, rreth 200 km (125 miles) nga Tripoli.

Austria njoftoi të dielën se ishte duke dërguar një avion ushtarak në Maltë për t’u përgatitur për evakuimin e shtetasve të BE-së Austrisë dhe të tjera nga Libia apo vende të tjera arabe. LEXO MË SHUMË -RevolucionI demokratike në vendet islamike – Tërmet i  2011-tës,
BBC News
Përgatiti: Proletari.Com

Libia – I treti në Afrike për naftë – Vend vital dhe i pasur

 

Kujdes: Video e mëposhtme nuk lejohet të shihet nën moshën 18 vjeç për arësye se përmban pamje viktimash në morg

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 23/02/2011. Filed under Politika Botërore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Trazirat në Libi: Janë vrarë në ekspedita shtetnore si ‘masakra’ e Benghazi-t

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.