Poloni: Kontrollorët rusë rrëzuan avionin e presidentit polakë Kaczyński

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 1912
Varshavë – Komisioni polakë që heton mbi çështjet e aksidenteve e udhëhequr nga ministri i brendshëm Jerzy Miller ka arritur në këtë rezultat:

udhëzimet e gabuara të kontrollorëve të trafikut ajror në Rusi kanë çuar në rrëzimin e aeroplanit të presidentit polak, Lech Kaczynski, më 10 prill të 2010.

Presidenti Kaczynski dhe 95 persona të tjerë humbën jetën kur aeroplani u rrëzua, teksa përpiqej të ulej në qytetin Smolensk në verilindje të Rusisë.

Hetuesi Mirosllav Groçovski u tha gazetarëve në Varshavë se disa minuta para uljes, “kur avioni në fakt ishte 130 metra më lart dhe 80 metra jashtë linjës, kontrollorët e trafikut ajror rus thanë se ai ishte në linjë dhe nuk e paralajmëruan të rregullojë vijën duke e lënë në mëshirën e fatit”.
Kjo tregon edhe njëherë që Rusia vazhdon të përsekutojë Polonin me format e saj prej KGB-je.

Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 20/01/2011. Filed under Bota. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Poloni: Kontrollorët rusë rrëzuan avionin e presidentit polakë Kaczyński

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.