SHBA dhe Gjermania, zbulohen nga Wikileaks për ndërtimin e sistemit satelitor spiun

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 4020
SHBA dhe Gjermania, akuza për sistemin satelitor spiun.
Nga dokumentet e diplomacisë amerikane që u zbuluan për publikun, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania akuzohen se kanë qenë duke ndërtuar bashkarisht një sistem satelitor spiun, megjithë kundërshtimin e fuqishëm të vendeve si Franca.

Sot gazeta e përditshme norvegjeze “Aftenposten” ka publikuar informacionin, pasi ka hyrë në faqen kompjuterike të Wikileaks që ka publikuar rreth 250 mijë dokumente diplomatike.

Sipas Aftenposten, në telegramet e dërguara nga Ambasada amerikane në Berlin thuhet se satelitët do të futen në operim brenda vitit 2013. Për shkak të natyrës së debatueshme të programit, zyrtarët amerikanë dhe gjermanë synonin t’i paraqisnin ato në publik si një projekt civil me synime ambjentaliste.
Në realitet, thuhet se në telegramët flitej se projekti ishte nën kontrollin e plotë të shërbimit gjerman të zbulimit dhe të qendrës gjermane të hapësirës. Telegramët e dërguar në periudhën shkurt 2009 deri në shkurt të 2010-ës po ashtu japin hollësi se si një numër vendesh janë përpjekur ta ndalojnë projektin, në veçanti Franca.
Gazeta Dielli

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 07/01/2011. Filed under Politika Botërore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to SHBA dhe Gjermania, zbulohen nga Wikileaks për ndërtimin e sistemit satelitor spiun

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.