27 Dhjetor 2007 – Dy vjetori i vrasjes se heroines Benazire Buto

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2474
27 DHJETOR 2007 – 27 DHJETOR 2009 – PERKUJTIMI I DY VJETORIT TE VRASJESE HEROINES – BENAZIRE BUTO. Vdekja luftetares se Lirise dhe e demokracise ne nje vend te madhe sikurse Pakistani ashte nje dhembje e madhe edhe per mbare popujt e botes qe inspirojne per Liri dhe te Drejta.

Liria perhere ashte fituar jo me rruge paqesore, apo me marreveshje, por me perpjekje te medha, me luftra dhe sikurse gjak i madhe eshte derdhe ne toke.
Shembull kemi vendin tone – Shqiperin.
Krahasime nuk mund te behen kurre me Pakistanin, per shkake te gjeografise etno-politike dhe fetare krejtesishte te kunderta me vendin tone.
Benazire Buto e la vilen ne emigracion per motive perkushtimi te vetme, ate te ndergjegjesimit te popullit te vete pakistanez me synim:
Per te fituar Lirine qe Zoti dhe e Drejta u ka fale.
Keto te Drejta dhe Liria lind bashke me njeriun sapo del ne toke, ne ajrin qiellor.
Ajo e dinte forte mire se lufta e saj per te cuar nje popull ne kembe, ne permbysjen e qeveris dhe shtypesve gjakpires mizor barkmedhenje, kishte nje Cmime te Madhe.
Ky cmim ishte: flijimi i jetes se saj per ta cuar deri ne fitore Revolucionin e Lirise plurariste te nje populli te vuajtur nga despotizmat fetare, shteterore, injoranca dhe varferia e tmerrshme shekullore.
Prandaj ajo u hodhe dy here ne zjarre per popullin e vet qe vuante per buken e gojes, per Liri, per te Drejta ma elementare, pa ju trembe syri dhe zemra.
Kesi femna jane te rralle ne bote, qe lindin njehere jo ne nje shekull, por nje here ne 10 shekuj. Kesi grue heroike i lind vetem nje toke e bukur, qe quhet PAKISTAN.
U derdhe gjak gruaje dhe shume e shume burra per nje ideal te vetme:
Per Liri dhe Drejtesi, per nje jete te lumtur me dije dhe begati. ku grueja te jete jo vetem teorikishte e barabarte me burrin, por realishte.
Une mendoj o vllezer dhe motra qe emri i Benazire Bhuto t’i vehet emni i nje sheshit dhe le te ngrihet nje buste si simbol i madheshtise se grues ne bote dhe ne shoqeri midis Tiranes. Ajo e dha me gjak jeten per popullin e vet dhe mbetet ne shekuj:
Simboli i femres luftetare te Lirise dhe Demokracise.
Ajo nuk vdiq ne te vertete sepse ka lane popullit te saj dhe popujve qe vuajne prej roberise se kolonizatorve dhe despotve te tyre aspiraten, inspiracionin, miliona njerez ne bote dhe ne Pakistan qe vepren e saj:kurre nuk do te ndalet, por vetem do te levize edhe male e fusha per te cuar ne vend endrren lirise dhe prosperitetit te saj per popullin e saj pakistanez.

Shqiperoj Bep Pjetri
29 dhjetor 2007
Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 02/05/2010. Filed under Bota. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.