Cfarë të bëni pas tërmetit: 6 këshilla

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 754
Janë të pakta dhe të thjeshta rregullat kur ndodh një tërmet. Për këtë zjarrfikësit këshillojnë.

  1. Të dilni sa më qetësisht(paniku rrezikon jetën tuaj) nga shtëpitë duke fikur dritat, mbyllur ujin, gazin apo burime  të tjera energjie. Evitoni daljen nga ashensorët, po të keni shkallë kundra zjarrit do ishin të vetmet më të sigurta.
  2. Përdorni sa më pak të jetë e mundur celularin që linja të jetë në dispozicion të skuadrave të shpëtimit.
  3. Qëndroni në fusha ku nuk ka shtylla të tensionit apo ndërtime vertikale që rrezikojnë rënien.
  4. Uji i pijshëm të jetë i kontrolluar, jo nga rubineti.
  5. Qëndrat e banimit të vihen nën ruajtjen e forcave të rendit në mënyrë që të mos rrezikohen nga “çakajtë” që përfitojnë në të tilla rastesh.
  6. Kujdes nga persona të paautorizuar që mund të duken si punonjës social që ju vijnë në ndihmë.

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 28/11/2019. Filed under Aktualitet. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.