Një teatër dyndjesh talebanësh serbë në Itali

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 5365
Kur dyndeshin sllavët në gadishullin Ballkan në vitin 1400!!!
Kur dynden sllavët në gadishullin Apenin në vitin 2010!!!

Nje ngjarje e tmerrshme ndodhi në stadiumin e Gjenovës më dt. 13 tetor të 2010 në ndeshjen e futbollit Itali – Serbi. Aty mbi 2000 serbë, rusë, malazezë,…sulmuan pa filluar ndeshjen tifozat italian me grushta, fishekzjarre, hodhën zjarrë dhe i vunë flakën stadiumit. Motivi nuk dihej, italianët, media, policia, populli dhe të huaj nuk e kuptonin revoltën e ’’tifozave’’ serbë brenda stadiumit italian. Ku ishte kjo pakënaqësi, pse gjithë kjo revoltë ekstreme ndaj Italisë? A cënohej randë Rendi Kushtetues i Italisë prej një bande talebane të huaj prej Serbisë? Dëmet ishin të pallogaritëshme prej ma shumë se 2000 sllavë, të kryesuem nga serbët. Lista e dameve ashtë shumë i gjatë financiarishtë. Sikur të ndodhte kjo ngjarje para 100 vjetëve do të cilësohej si një akt sulmi ushtarak të Serbisë ndaj Italisë, dotë kërkohej nga pala Italiane të zbatoheshin damshpërblimet e luftës dhe të tjera ndëshkime. Nëse do ta injoronte Serbia sikurse po e injoron do të shpallej edhe luftë sepse shteti sipas kushtetutës mbron jetën e shtetasit të vet italian, jo me pallavra demokratike sikurse sot.

Portreti i talebanit të Serbisë – Ivan Bogdanov

Komandanti i njisitit ishte një farë Ivan Bogdanov, një 30 vjeçar  ka pasur të bëjë me drejtësinë të paktën për katër raste: për pjesëmarrje në një përleshje, për sulm dhe dëmtime të një zyrtari publik në shërbim, për sjellje të dhunshme dhe për posedim të drogës. Bogdanov me prejardhje nga Maqedonia por që jeton në Serbi, ka marrë pjesë si  lider edhe në zjarrë-venien, djegien e Ambasadës amerikane në Beograd në shkurt të vitit 2008. Njihet  si një udhëheqës i tifozave vandalë të futbollit në Beogradë. Hidhen hipoteza nga mediat italiane, se Ivan vjen prej reparteve militare të Arkanit, që njihen për vrasje, tortura e djegë të civilëve boshnjakë, kroat e kosovar. Ivan asht antar i ’’Lëvizjes 1389’’ një organizatë ultranacionalistësh kriminale serbë kunda Kosovës. Ai mori pjesë në protestat e dhunshme në Beograd në disa raste – pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2004 dhe ka protestue dhunshëm kundër arrestimit të Radovan Karaxhiçit në vitin 2008. Ai udhëhoqi bandën serbe në Beogradë të vënies së zjarrit të Ambasadës së SHBA sipas agjensisë ‘Blic’. Ky ban pjesë në një organizatë ekstremiste të quejtun ‘Ultras Boys’ në të vërtetë janë të udhëhequr nga Marko Vuçkoviç Mare, të cilët morën pjesë në thyerjen e një kordoni policor para parlamentit federal dhe kanë prishur ndërtesën e televizionit kombëtar më 5 tetor të vitit 2000. Ky asht një njeri që hidhen dyshime se ka vra njerëz dhe damtue punonjës të administratës dhe të policisë. Në Serbi janë dy – tre mijëra tifozë të dhunshëm gjithmonë që paraqiten me pajisje përleshjesh si;maska, shkopinj bejsbolli, thika, armë,…nën komandën e liderit të tyre Ivan Bogdanov.
Portreti i Bogdanovit ishte i njohur nga policia sekrete serbe dhe duhet të japë llogari ndërkombetare para popullit dhe shtetit italian e mëpas BE-s për t’u shpjegue shkakun e lejimit të udhtimit të këtij barbari Ivan me autobuza drejt Italisë në krye të një mase tifozash serbë etjera….cili shtetë në botë e lejon kët vandal me precedenca penale të randa? Vetëm Serbia i lejon ndaj shteteve si Italia.


Kush e financoi kët grupë prej 60 vandalë serbë?

Dy bosë kanë paguar huliganët serbë me 200 000 euro enkas për të krijuar trazira në stadium Marassi, të Italisë. Kjo është shkruar nga një gazetë pro-qeverisë në Beograd, ku është cituar një burim i afërt me hetimin. “Më shumë se 200 mijë euro janë paguar për më shumë se 60 banditë për udhëtimin, organizimin dhe veglat e ekspeditës që çoi në pezullimin e Italisë dhe Serbisë”, raportoi gazeta. Policia do të ndjekë disa të dhëna që tregojnë se organizatorët e trazirave ishin bosët e dy bandave kriminale, njëri i kërkuar për trafikimin e kokainës dhe pastrimit të parave, tjetri për një seri vrasjesh dhe grabitjesh.

Në thjerzën analitike historike

Patjetër duhet futur në thjerëzën optike të historisë mesjetare deri te e sotmja e ardhacakëve te rracës serbe në Ballkan. Spektakli zjarrëvënës i fisit taleban serbë në Itali të kujton Dyndjet e para të sllavëve prej guroreve të Kaukazit në Europë – në Ballkan. Perandori bizantin u fali 1500 m2 tokë këtyre në Malin e Zi të sotshëm e mandej me egërsin¨e tyre zgjanuen territoret deri në kufijt e sotëm.
Serbia nuk don progresin, por rikthimin në mesjetë. Turpë për politikën, për sportin serbë, që me vdekjen e Titos nisi Serbia të rishfaqë portretin e vet barbar të maskuar kundrejt vlerave europiane. E udhëhequr nga kanibali me bandën mesjetare të Sllobodanit shpërfytoi veten derisa Franca me SHBA e burgosën liderin e tyre Millosheviçin.
Qytetërimi sllavë nuk mund të konceptohet pa simbiozën diktaturë. Ishte diktatura e Titos, qe e gjynjëzoi deri në shpërfytyrim skllavëror. Gjuha e serbve është vetëm gjuha e diktaturës, që nuk mund të jetojnë pa hurin dhe litarin mbi qafën dhe trupin e tyre e plumbë mbi krye.
Qytetërimi e tërbon Serbinë e Malin e Zi sikurse lija e qenit. Të udhtojnë me autobuza nga Serbia për në Fushën e sportit në Romë me  QINDRA SERBË HULIGANË e të ushtrojë dhunë mbi popullin dhe policinë italiane dhe në fund të djegë FLAMURIN SHQIPTAR në ndeshjen Itali – Serbi është një fondamentalizëm fetar i shtetit dhe i popullit serbë. Urrejtja fetare e sllavëve ortodoksë ndaj popullit katolik italian dëshmon se Serbia rropatet ende në botën e skizmës fetare, botën e prapambetjes dhe të luftrave fetare. Huliganizmi serbë në Itali ësht një dëshmi e pastër e ndjenjave fondamentaliste talebanësh sllavë, që janë armik fanatik i QYTETËRIMIT ITALIAN DHE ATË EUROPIANË.
Europa që e ka llastuar dhe mbyllur sytë ndaj veprave kriminale të botës sllave duhet ta ndëshkoji ndërgjegja e kalbur ndaj padrejtsive mbi tokat dhe popullin shqiptar.
Talebanët e Europës janë sllavët, që vetëm të mira kanë pasë prej Anglisë, Francës, Rusisë dhe shife se çfarë bëjnë në kryeqytetin e Europës; Dhunë, terror, zjarr, flakë në stadium, plagosje të popullsisë italiane, të policëve të pafajshëm.
Pra, kjo është bamirësia kriminale e Francës, Anglisë, Rusisë dhe Turqisë ndaj sllavëve në Ballkan. Përkrahja dhe ndihma me territore të shumta në Ballkan të fondamentalistve sllavë ishte kryevepra më terroriste e diplomatëve dhe kryeministrave të shteteve të fuqive të mëdha të Europës.
Italia duhet të pastroji Italinë nga serbët, rusët, malazezët,… dhe të gjithë përkrahësit e kësaj vandalizmit si dhe të zbuloji se kush i mobilizoi e ideoi në këtë frymëzim patologjik ndaj fesë së popullit italian. Si dhe të baji inventarin e ’’tifozave’’ sllavë, që shumica banojnë në Itali.

Pse u dogjë realishtë Flamuri Shqiptar në Stadiumin italian?

Shkaku nuk ishte vetëm urrejtja antishqiptare. Në thelbë ishte urrejtja në gjak që ushqen dhe trashëgon në breza ndaj fesë katolike, gjë që e maskoi me Djegien e Flamurit duke e politizuar dhunën e huliganëve. Kisha ortodokse me shtetin serbë e dinë mirë se kushtetuta në cilindo vend të Europës u garanton të drejtën serbëve në vendet e Europës të protestojnë nëpër rrugë e kudo për pikpamjet e tyre politike, gjithmonë sipas ligjeve në fuqi.
Talebanët manifestuen dy pamje të një rrebelimi kanibalë;

–         Shprehën me dhunë, flakë, zjarrë e grushta urrejtjen fetare që ushqehen prej kishave sllave në shekuj kundër besimit katolik të popullit italian, si kryeqendra botërore e Fesë Katolike.

–         Djegia e Flamurit Shqiptar ishte nje politizim i gjithë këtij skenarit të mirëkurdisur në skutat e foltoreve të kishave serbe për të mbuluar esencën e vërtetë të kësaj revolte; Urrejtja patologjike e sllavëve ortodoksë ndaj kryeqendrës së Botës Katolike në Itali.
Nëse shteti italian e anashkalon këtë të vërtetë të datës 13 tetor të vitit 2010, atëhere të presi të tjera.
Janë një sërë faktorësh të tjerë komplomentarë, që pasurojnë lëndën si bie fjala:

Skuadra serbe nuk e ndjen veten të sigurtë se fiton ndeshjen me Italinë kampione dhe nëpërmjet shërbimit sekret realizon skena të ideuara e të skicuara në Beogradë e në shtete perëndimore dhe o burra ushtro dhunë ndaj popullit italian. Humbja e tyre ndodhi, porse më e mira për serbët ishte dhuna se sa ndeshja dinjitoze dhe pranimi me dinjitet fitoren e italianëve. Kultura e sllavëve dihet se asht Kanibalizmi mbi atë që nuk asht me të njejtin fe e rracë. Nuk mund të rrijë pa dhunë sepse lëkura e tyre u kullon gjak prej luftrave në Ballkan.
Djegia e Flamurit shqiptar nuk ka lidhje aspak me dhunën ndaj popullit dhe policisë italiane, por me djallëzi ësht përdorë politizimi gjoja i ”padrejtsisë” mbi Kosovën, për të maskuar dhunën, që u përdorë para se të fillonte ndeshja derisa i vunë flakën stadiumit.
Bota sllave, pra Serbia provokon me këto sjellje antifetare një Luftë të tretë Botërore me shpresë për rimarrë e shtuar territoret sikurse ndodhi pas Luftës Parë e të Dytë Botërore që e provokoi Serbia.
Nëse nuk e kapë në kohë Bashkimi Europian Huliganizmin fetar të Serbisë në Romë atëhere për njerzit e vëmendshëm frymëzon dhe e dëshiron një Luftë të Tretë Botërore Fetare.

Serbia humbi Kosovën e grabitur me dhunë dhe përkrahjen kriminale të Francës, Rusisë, heshtjes djallëzore të Anglisë, pra afro 14 mijë km2 në vitin 1999, pas 86 vjetësh. Ajo druan se po humbë dhe pjesë tjera të grabitun nga Hungaria, nga Bosnja Hercegovina,.. etjera. Aleatët i janë dobësue për shkakun e vet se nuk ditën të mbanin plaçkën e mijrave metra katrorë territore në tokat shqiptare dhuruar prej tyre, falë genit barbar mesjetar, që shfaqën në mileniumin e tretë. E sot të tërbuar me po atë genë andrrojnë se e rimarrin gjuetinë të demostruar nga sportistë dhe huliganë fanatikë religjiozë të udhëhequr nga shpellat e kishave tyre mesjetare.
Serbia me këto pamje të trishtueshme dëshmon se ende nuk e ndjejnë kombin e tyne në familjen europiane, pa copëtimin e matejshëm të tokave. Nostalgjia e carëve të Stefan Dushanit e të Karagjeorgjeviçve i rropat shpirtrat e tyre duke i hedhur nëpër rrugët e Romës dhe të Europës me turpë. Donkishotizmi serbomadh i shpërfytyron në kët shekull një komb sllavë, duke u përpëlitur nën agoninë e padrejtsive të historisë. Nuk duen ta kuptojnë se koha e carëve serbë e rusë ka ngordhë, ka mbetur e pikturuar me dhëmbë kanibali në  6 shekuj që erdhën nga shpellat e Kaukazit të përzier një pjesë e rracës së sllavëve me ato të turqve.
A e mendojnë skenaristët e kësaj parade talebanësh serbë për pasojat, për ankthin, për imagjinatën, për tablonë ma të zezë që lanë, për jehonën që do të mbesi në shekuj në Itali dhe në Europë?

E gjithë kjo revoltë absurde asht filmue dhe dokumentue në Fondin e Historisë – Diplomacisë dhe Politikës Italiane. Ekspertët, analistët e shumë fushave dhe populli italian nuk do ta magazinojnë vetëm, por do ta shqyrtojnë në kontekstë të arshivave të historisë dhe nuk do ta harroji kurrë ’’Betejën e fanatikëve ortodoksë serbë midis Italisë të dt. 12 e 13 tetor të vitit 2010’’.
Teatri i tyre i shëmtuar të kujton prindërit e tyre vandalë, të dhunshëm gjatë dyndjeve në Ballkan para 1400 vjetësh pas Krishtit.
Jehona e kësaj zhurme asht përhapë në gjithë botën, ku nji pjesë nga vendet perëndimore as që e kanë transmetue nëpër televizione dhe shumica asht tuj e studjue me detaje kët ngjarje absurde midis Europës. Për ne shqiptarët ishte shumë mirë që u shfaqë ky film i zi, për t’u dëshmue se kush janë, nga vijnë, si u mbështetën dhe se si nuk janë evolue me rrjedhat historike. A doni ma Europë të dini se kush janë në esencë kjo rracë, që vetëm injektohet nga Kisha dhe shërbimet sekrete me sindromin e urrejtjes fetare,, nacionale,…….!!!!!!!!
Të jini të sigurtë se falë genit  të tyre përsëri do të ketë bota e qytetëruem spektakle talebanësh, jo në vende me të njejtin besim fetar.

Reagime në planin e brendëshme

Reaguan forca progresive shqiptare

Të rinjë e Tiranës, të Prishtinës, të Shkupit dhe të diasporës shqiptare reaguan me kulturë para ambasadvae serbe në Bruksel si protestë në shprehjen e Djegies së Flamurit Shqiptar nga vandalët, barbarët serbë në Itali. Vetëm një incidentë pati, ku një i ri para ambasadës serbe dogji flamurin serbë.

–          Klasa politike, ajo shtetërore dhe ato institucione heshtën

Mediat e majta dhe të djathta kanë hesht sidomos gazeta ”55” dhe ”Rilindja Demokratike”, asnjë rrjesht nuk ja k.a kushtuar Aktit huligan të gangsterve serbe ne djegien e Flamurit të Kastriotëve. Te majtat dihet orientimi i tyre se i përkasin botës sllave dhe helene si pjellë e tyre biologjike.
Përse heshti Berisha dhe presidenti inë i nderuar Bamir Topi?
Pse heshti Jozefina Topalli si kryeparlamentare? Pse heshti ministri i jashtem Haxhinasto? Ku janë Akademia dhe organizatat civile famoze te gllaberimit te fondeve sebashku me ambasadat e huaja per demokraci e perralla me mbret? Ku janë liderët dhe shtabet e partive në mbrojtje të identitetit të kombit shqiptar?
Te gjithe keta e deshmuan se ne gjenetikën biologjike të tyne nuk i lidhe asgje me Shqipërine e Kastriotëve, por me Serbinë dhe Shqipërine e Osmanëve.

Reagime në plan ndërkombëtar

–          Italia

Shteti, populli dhe klasa intelektuale italiane u ngritë në kambë përballë këtij invazioni fondamentalistë të fisit taleban serbë të dyndur në 12 tetor 2010 në Itali të armatosur me thika, landë plasëse, shkopinjë.

–          Serbia

Shteti serbë e injoroi këtë revoltë të mbi 2000 serbëve duke u justifikue se ishte gabimi i shtetit italian. Jo vetëm kaq, poe Federata e Futbollit Serbë(FFS) kërkon me kambëngulje ta ripërsërisë ndeshjen Itali – Serbi. Po ta veni re mirë videot e daljes së futbollistve serbë në fushë të bindë se këta ishin të pregatitë për kët skenar dhune sepse gati të gjithë nuk e fshehnin buzëqeshjen. Nuk e imagjinonte asnjë tifozë italian këtë buzëqeshje të futbollistëve serbë, ku fisi taleban serbë men ë krye Ivanin gjuanin tifozat italian, djegnin stadiumin, gjuanin dhe plagosnin qytetarë de policë. Kjo soj gazi i futbollistëve dëshmon se kjo racë gëzohet vetëm nder tragjedira, kur gjaku i njerzve mbulon kufomat, digjen ndërtesa me njerëz,…..

–          BE

Bashkimi Europian heshti ndaj këtij fisi sllavë të dyndur dhunshëm në qytetë dhe në stadiumin e Gjenovës. Arsyet janë historike sepse duke e ditur shumë mire genin e sllavëve të etur për gjak, për djegie, për vrasje e ka mbështetë me peshqeshe të majme mbi kurrizin e Tokave Shqiptare, Hungareze, Boshnjake edhe në shekullin e XX-të. BE i pëlqen të shohë spektakle të përgjakura prej racës sllave nëpër Europë, pasi e dijnë mirë që motit kur e ndërsynin sllavët dhe grekët të kafshonin fusha e male të bukura nëpër Arbëri dhe të shafrosnin fenë e të parëve dhe racën pellasge me zjarr e urrejtje.

Kur do të dynden sllavët në gadishullin Iberik?????????

Arbër Dajaku
Copyright Proletari.Com
Më dt. 14 tetor 2010

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 18/10/2010. Filed under Terrorizmi Botëror. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Një teatër dyndjesh talebanësh serbë në Itali

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.