Kryeministrja lesbike islandeze, Johanna Sigurdardottir nuk mirepritet per darka në Fereone

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2635
Një udhëheqës i partisë në Ishujt Fereone(ishuj nën pushtimin danez edhe sot) refuzon për të ngrënë me kryeministren e Islandës dhe partneren e saj.
Femra e Islandës, presidentja Johanna Sigurdardottir është këto ditë në një vizitë zyrtare në Fereone.
Vizita gjithashtu përfshin një darkë zyrtare me legjislaturën(parlamentin) e vendit. Por nuk është e mirpritur nga lideri i Partisë Qendra Rana Jenis.

Udhëheqësi i Partisë, sipas TV Faroisht dërgoi keqardhjet e tij, sepse Johanna Sigurdardottir, i cila është homoseksuale, do të marrë pjesë në një darkë me partneren e saj femër.

“Partia ime është kundër martesave të homoseksualëve. Ajo nuk përputhet me me shkrimet në Bibël, kështu që unë nuk mund të marrë pjesë në darkën e saj, “thotë Jenis av Rana në median fareone.

Kundërshtarë i abortit
Jenis av Rana ësht një mjek dhe predikues, u zgjodh në parlamentin fereon në 1994. Ai është kreu i partisë Miðflokkurin Partia (Qendra), i cili punon për opinionin e krishterë, që duhet të jetë mbizotërues në shoqëri.
Politikan, i cili është gjithashtu anëtar i Këshillit Nordik, është kundërshtar i prirur të partneriteteve të regjistruara dhe qasje në abort.

Johanna Sigurðardóttir është ministrja e parë i Islandës femër si kryeministre dhe në botë, që  deklarohet si shefe e shtetit homoseksuale.

Nga Thomas Andrei, Los Anxhelos korrespondent
http://jp.dk/udland/europa/article2176057.ece
U shqipërua nga Patrioti
Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 11/09/2010. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Kryeministrja lesbike islandeze, Johanna Sigurdardottir nuk mirepritet per darka në Fereone

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.