Nënë Tereza në film

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 7315
Në qoftë se një aktore femër do të ëndërrojnë të tre rolet kryesore, rolin që ajo do të zgjidhni? Olivia Hussey ishte vetëm 15 vjeç kur ajo në 1968 mori rolin e saj të parë i ëndrrës saj adoleshentre si Zhulieta në filmin “Romeo dhe Zhulieta”, një rol qe i dha asaj ’’ Globin e Artë’’ . Film klasik u drejtua nga Franko Zefirelli. Gati 10 vjet më vonë, Olivia Hussey përsëri me një nga filmat e Zefirellit me rolin, ajo luajti Maria në “Jezusi i Nazaretit” – një film që shumë e konsiderojnë si një e filmit më të mirë i filmave mbi Jezusin të realizuem.

Pasi ka luajtur dy nga femnat më të famshme në botë si; Zhuljeta dhe Shën Marinë dhe andrron të tjera; çfarë roli mund të ëndërrojë Hussey ?

Zgjedhja nuk ishte e vështirë, sepse Olivia Hussey ishte ofruar rolin kryesor në filmin e Nënë Terezës. Lohse Movie ka blerë të drejtat e filmit danezë dhe e dërgon atë në treg më vonë këtë vit.

Edhe pse Hussey ka luajtur role të ndryshme fetare dhe shpesh shpreh veten në një gjuhë shumë fetar, ajo nuk do të përshkruajnë veten në rolin e saj në film si e krishterë edhe pse ajo(Nanë Tereza) u rrit në një shtëpi katolike, por në jetën e saj investoi frymëzim shumë më tepër në botën shpirtërore në Indi e në tanë botën.

– Ju keni luajtur Shën Marinë në “Jezusi i Nazaretit.” Çfarë keni kujtime nga kjo përvojë tani e këtu 25 vjet më parë?

Unë isha atëhere 27 vjeç dhe e kisha shumë të vështirë, sepse unë kam lënë djalin tim Aleksander për tetë muaj, ndërsa une isha duke u filmuar. Ajo ishte e vështirë për mua, por Maroku dhe Tunizia ishin jo thjesht një vend për të marrë një djalë tre vjeçar që i ndihmon, sidomos kur unë kam punue 14 orë në ditë.

Mbaj mend sidomos skena e kryqëzimit. Nuk e imagjinoja dot momentin e kryqezimit dhe reagimin tem emocional aq të fuqishme. Roli jem ishte aq e fuqishme, ishte një përvojë e vështirë. Ishte e vështirë për të kuptuar se si Jezusi mund të vdiste për mëkatet tona në këtë mënyrë.

– Ju keni thënë se keni më shumë se 20 vjet, që keni kërkuar të merrni pjesë në këtë film për Nanë Terezën?

Po, kemi pasur dorëshkrim në mënyrë të qartë në lidhje. 20 vjet më parë dhe Nënë Tereza kishte miratuar skenarin dhe tha: ’’Po, se unë duhet të luajë rolin, dhe pastaj të gjitha landa u pregatitë. Dhe të njëjtën gjë ishte gati që të realizohej përsëri. Unë i premtova Nanë Terezes se do ta vë rolin e saj në duart e Perëndisë, sa më afër realitetit.
Ne duam që ju të luani Nënë Terezën nga Kalkuta.

Unë u nisa për në Romë, pesë ditë më vonë dhe dy javë pasi më ishte ofrue roli i Nanë Terezes isha në Romë për ta venë në dijeni.

Olivia Hussey nuk e ka takuar Nënë Terezën, por u bënë mikeshë duke përjetue botën e saj reale dhe si me të afërmin e saj të vetëm, mbesa e Nanë Terezes – Age Bojaxhiu(jeton në Itali – shen.im perkthyesi), e cila ishte shumë e kënaqur me interpretimin nga ana e Olivia Hussey për tezen e saj – Nanë Tereza: “Ajo asht mrekullue se si aktorja e ka pa si tezen e saj Nanë Terezën. Unë nuk mund të imagjinoj aq shumë, që aktorja tï ngjajë Nanë Terezes. “

– Çfarë është për ju Nënë Tereza, që ju bën përshtypjen më të fortë te ju?

Ajo që më bëri përshtypje tek unë ishte kur ajo – siç duket në fillim film – bashkon një burrë të sëmurë dhe e mban atë në krahët e saj. Ky njeri vdes në krahët e saj, dhe ajo nuk asht demoralizue dhe braktisë misionin e saj. Ajo e pa Dritën e Zotit në çdo njeri të varfër. Ajo nuk foli vetëm për këtë, por e mbështjellë me veshjen e bardhë, ku kjo murgeshë themeloi Ndërtesat e Bamirësisë në Indi dhe në gjithë botën me qëllim, për të ndihmue të varfërit ndër të varfër.  Ajo ishte vepra dhe jo fjala.

Autori: Larsen Johan Schmidt
U shqiperue nga danishtja prej Bep Martin Pjetrit
E diel, më dt.5 shtator 2010
Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 06/09/2010. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

2 Responses to Nënë Tereza në film

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.