Vdekja e Testamenti i Leninit mbi Stalinin Vrasës -21/1/1924

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 12235
Pak per Testamentin e Leninit,….
Duke parë një dokumentar në një kanal televiziv të huaj mbi vdekjen e Leninit dhe Testamentin që e la në dy fletore për kanibalin gjeorgjian Stalin si dhe për shumë të tjera nëpërmjet dëshmitarve kapitale, tepër të afërt me Stalini dhe me familjarë të bashkëpuntorve të Stalinit dhe Leninit. Do te perpiqem të tregoj, por e vështirë të mbahen mend me hollësi dhe emra e data siç e lypë historia. Por këto që i pershkruaj duke i ndarë në formë koncepsioni jane shumë të sakta dhe nuk dyshoj aspak në vërtetësinë e dokumentarit të huaj për Lenin, Stalinin, Leon Trockin, Buharini, Zinovievin, Kamenievin etj….
– Testamenti i Leninit
VRASESJA E LENINIT – FANJA KAPLAN RUSE – ME 30.8.1918

10.2.1890 – 3.9.1918

Dihet se Konsiparacioni nderkombetar antikomunist me ate kombtar organizoi atentatin mbi Leninin ne vitin 1922, ku u plagose rende prej nje grua sovjetike dhe nuk mundi me te drejtoi shtetin, por la nje amanet te shkruar ne dy fletore per shume ceshtje, nder to ishte me e rendesishmja ceshtja e Stalinit:

Trocki ishte komisar Lufte, pra krahu i djathte dhe besnik i Leninit, ishte bashkepuntor dhe kontribues pas tij per shporrjen e perandorise cariste dhe fitoren e Bolshevizmit, e Revolucionit te Tetorit 1917
Sipas Leninit e konsideronte Stalinin si njeri prej 7 antarve te Byrose Politike te KQ te PK te BRSS shume te eger dhe shume te rrezikshem.
Keshtuqe kishte per qejfe te tij shokun Trocki te ishte trashegimtar te tijin, qe ishte ideolog i madh marksist, nje filozof i vertete i marksizmit.
Stalin e shifte Trockin si konkurent per postin e Leninit.

Ne fletore shkruajti Lenini qe, Trocki te gjente menyra per ta eleminuar Stalinin sa ma shpejte.
Para se te vdiste Lenini e caktoi te punonte ne Gjeorgji, me qellim ta hiqte qafet Stalinin prej Mosket, por nuk pranoi dhe u zgjodhe ne 1922 Sekratar i Pergjithshem i PK te BRSS. Antaret e Byrose Politike nuk e moren seriozisht se ku ishte person i rrezikshem dhe mendonin ta zevendesonin sa te mbyllte syte Lenini. Kur mbylli syte Lenini me 21 janar te 1924 dy sekretaret e Leninit i dorezuan ”Dy Fletoret e Leninit” – apo ”Dy testamente” ne dore Stalinit.
Sapo meson porosite e Leninit per eleminim te Stalinit nga Trocki fillon betejen e eger te fshehte e me pas te hapur kunder Trockit.
I bashkohen Stalinit ne front kunder Trockit dy antare(me origjine cifute) Zinovievi dhe Kamenievi. Me vone e pane fytren mizore te Stalinit dhe u bashkuan keta te dy kundershtare Zinovievi me Kamenievin me Trockin kunder Stalinit.
Ishte vone sepse Stalini kishte uzurpuar pushtetin e Bashkimit Sovjetik ne duart e tija.
I eliminon fizikisht nder tortura Kamnievin dhe Zinovievin qe e prune ne pushtet Stalinin ne kundershtim me te tjere antare te byrose politike.
Trockin e vrane ne Shtepin e tij ne Meksike ne vitin 1940 prej nje agjenti latin komunsit me sepate dhe beri 20 vjet burg, ku Stalini e bani ”Hero te B.S.”

Kristalizimi dhe instalimi i ideologjise teroriste te Stalinit ne BS

Sipas bolshevikeve ne interviste deklaruan se me vdekjen e Leninit dhe largimit te Trockit u larguan bolsheviket, qe bene Revolucionin e Tetorit te 1917 dhe nuk u afruan asnje poste dhe erdhi nje klase qe ishte sherbetore te verbet te ideologjise te stalinizmit qe ishte ideologji terrori.

– Intervista e vajzes se Stalinit
Fjalen e pare te saj ishte:” Hitleri nuk e vrau popullin e vet, ndersa babai im Stalini vrau mbi 20 milion sovjetik. Nuk arrij te kuptoj akoma edhe sot per ket gjenocid kaq te tmerrshem!
Babai im i dukej armik gjithkush, perreth tij dhe ne cdo mosrealizim plani ne sektore te ndryshem ishte sabotim.

Vrasjen e nanes saj – gruas se Stalinit
Shkaku i vrasjes me pistolete te saj ishte sepse ajo ishte kunder Kolektivizimit dhe terrorit qe ushtronte ne popull kryesisht ne fshataret e mandej ne puntore, duke mos lene menjane inteligjence, duke vrare 50 mije oficere, 4 marshalle te larte te Luftes se Ushtris Kuqe,… dhe gati krejt byrone politike. Dhe nuk i shkoi kur u varrose gruaja e tij dhe nena e saj. Deshmon njeroje e tij personale se Stalini pate shkuar nje here naten te varri i gruas, ku ka ndeje gjysem oret.

20 milion sovjetike u vrane fizikisht me urdher te Stalinit, te Molotovit dhe ,……
Stalini proklamoi te zbatojme industrializmin kudo dhe Kolektivizimin!
Te zhduken fizikisht klasa e kulakeve – fshataret e pasur. Gje qe u internuan neper Siberi dhe vdiqen duke punuar prej urise dhe te ftohtit.
Kirovi – antar i byrose politike ishte krejtsisht kunder dhe doli hapur kunder Politikes agrare te Stalinit sepse ende nuk ishin pjeke kushtet ekonomike ne teresi ne fshta per te ba kolektivizimin dhe zhdukjen e klases se kulakeve te fshatit.
Ne zgjedhjet Kongresit per Sekretar te Pergjithshem votua 297 vota pro per Kirovin si Sekretar te Pergjithshem te Bashkoimit Sovjetik dhe tre vota ishin pro Stalinit. E shprehur ky fakt prej grave te antareve te byrose politike.
Stalini u drodhe, por me ane te KGB-es i dogji te 297 letrat e votimit dhe manipuloi zgjedhjet duke e rizgjedhur veten perjetsisht me dhune.
Te 2000 delegatet dhe Kirovi u ekzekutuan. keshtuqe nuk pati me telashe prej delegateve me ne raste zgjedhjesh.
Prej uriet vdiqen neper fshatra 5 milion fshatare per mungese te grurit sepse i kapi thatesia dhe kur bota i afroi ndihme, nuke pranoi Stalini.

– Qejfi i Stalinit ishte te burgoste, te internonte, te torturone dhe te likujdonte fshatarsine sepse nuk e perkrahte Stalinin edhe pse u mbeten skllever edhe ne regjimin komunist – stalinist. U vranen mbi 5 milion fshatare.

STALINIZMI ISHTE VIJE IDEOLOGJIKE E IDENTIFIKUAR ME VEPRAT E TIJ SI LENINIZMI.
Une i kam lexuar mire dhe i mbaj mend deri ne nje mase te mire veprate Stalinit dhe te Leninit etjera sepse i kisha ne provime edhe ne universitet sikurse dhe Kapitalin e Karl Marksit si doktrine ekonomike-politike.

E kam te veshtire me detaje, por keto mendoj me mbeten ne kujtese.

SHQIPERIA DHE ISH BASHKIMI SOVJETIK

DALLOJ DY QENDRIME RESPEKTIVISHT MIDIS DY SHTETEVE:
– FAMILJARET E ISH ANTAREVE TE BYROSE POLITIKE, BASHKEPUNTORE TE STALINIT, BOLSHEVIKET, ANTARET E KOMITETIT QENDROR REAGOJNE ME NJE QENDRIM REALISTE NDAJ STALINIT DHE TERRORIT NDAJ POPULLIT SOVJETIK. TE GJITHE E DENOJNE ASHPER

– DALLOJ QENDRIMIN NIHILIST DHE HESHTES TE ISH ANTAREVE TE BYROSE POLITIKE TE KQ TE PPSH SI DHE ISH ANTARVE TE KQ TE PPSH
, QE HESHTIN DHE MBROJNE ME MENYRAT E TYRE STALINIZMIN E TYRE E TE ENVER HOXHES. ENDE NUK E KANE DENUAR SISTEMIN E TERRORIT DHE TE KOPJES STALINISTE KUNDER POPULLIT TE VET. I TILLE ISHTE EDHE ENVERI SI STALINI.
TURP KLASA ISH KOMUNISTE QE ENDE PAS 20 VJETVE NUK DUAN TA DENOJNE, POR PO E MBROJNE FIZIKISHT, POLITIKISHT DHE EKONOMIKISHT ATE SISTEM APARTEIDIT.
TURP KLASA ISH KOMUNISTE DHE BRAVO NJE PJESE E KLASES ISH KOMUNISTE NE ISH BASHKIMIN SOVJETIK QE E DENUAN RENDE DUKE FILLUAR NGA E BIJA E STALINIT.

Autori: Laert
Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 29/04/2010. Filed under Komunistet Botëror. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.