Dita e refugjateve – 20 Qershor

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 4366
Data 20 qershor eshte vendosur nga OKB-ja para 7 vjeteve si DITA BOTERORE E REFUGJATEVE.
Dime se REFUGJATE quhet ai person qe banon ne nje shtete te huaj per shkaqe ekonomike dhe politike.

Jane dhe dy grupe qe mendoj futen ne familjen e REFUGJATIT:

– Njerezit qe shkojne per pune
– Studentet qe vetem ne Itali studjojne 20 mije shqiptare si dhe mjafte neper bote.
– Njerezit qe detyrohen te leshojne vendlindjen per motive persekutimi(politike,fetare,ideje etj)

Te gjithe grupet qe rendita perbejne jeten e nje refugjatit, qe u mungon atdheu, familja, shoqeria, te dashurit,…..dhe keta provojne ne forma nga me te rafinuara deri te hapura te nje Politike Ksenofobiste qe ushtrojne qeverite e cdo shteti ne bote padallim sistemit dhe ju e perballoni me kulture dhe nje durim te imponuar per shume e shume halle. Turpi i kesaj ”perkulje te zverkut” nuk eshte i juaj kurresesi, por i shteteve qe e ushtrojne kete politike antinjerezore.

Dime shkencerishte se ARDHJA E REFUGJATEVE NEPER BOTE eshte nje pasurim ne mozaikun e kultures se cdo shtetit qe pranon REFUGJATET, pamvaresishte se nuk e shprehin dhe nuk e pranojne shtete pranuse. Roli i refugjatit injorohet, edhe pse e din kushdo.
EMIGRACIONI eshte shendoshja dhe nevoja jetike e shteteve pranuese. Humanizem nuk ka asnje molekule, por eshte nje Politike e domosdoshme vitale per dy sfera:
– per riperteritjen e popullsise
– per te mbajtur ne kembe ekonomine dhe zhvillimin
si dy fronte qe ruajne ekzistencen e shteteve pranuese.

Prandaj mos e quani veten inferior per ate ”miresi”qe bota ju ka afruar, por rrini kryelarte dhe me dinjitete perfaqesoni veten dhe VENDIN E SHIPONJES.

Mendoj se kjo DITE BOTERORE E REFUGJATEVE te jete Dite e Reflektimit te Ditarit te Kujteses, …per lote qe derdhet …per veshtiresite e perballjes me kulturen dhe sjelljen e qeveritarve nepermjet nenpunsave…

Jam i sigurte se ZEMREN DHE MENDJA JU RRAHE PER ARBERINE TONE QE NA PRET NE CDO MOSHE.

Laert/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 20/06/2010. Filed under Festa. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.