Gjygji komunist ndaj inteligjences shqiptare

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 5134
Eshte mbajtur ne Mars te vitit 1945 ne Tirane.

Pasi komunistet burgosen inteligjencen Shqiptare qe nga nentori i 44 deri ne Mars te 45,atehere ata filluan ekzekutimin e tyre.

Ja lista e te vrareve dhe disa fotografi origjinale:

Fejzi Alizoti
Javer Hurshiti
Kole Tromara
Kosandin Kote
Hilmi Leka
Reshit Merlika
Ismail Golemi
Tahsim Bishqemi
Terenc Toci
Zef kadare
Shyqyri Borshi
Beqir Valteri
Bahri Omari
Dik Cami

Daut Carcani
Aqif Permeti
Gustav Mirdashi

Me burgime te renda:
Xhavit Leskoviku
Koco Tasi (vdes ne burg)
Ibrahim Bicaku
Koco Kota
Bajram Pustina
Shuk Gurakuqi
Refat Begolli
Anton Kozmaci
Qemal Vrioni
Tefik Mbroja
Sami Koka
Akile Tasi
Sokrat Dodbiba (vdes ne burg)
Mihal Zallari
Fiqri Llagani
Ethem Cara
Sulejman Vuciterni (vdes ne keneten e Maliqit)
Ismet Kryeziu
Bilal Nivica
Jakov Milaj
Nedin kokona
Gjergj Bubani
Xhevat Korca (vdes ne burgun e Burelit ne greve urije)

Nga Ago Basha

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 27/04/2010. Filed under Krimet komuniste shqiptare. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.