Shqiperia historikisht e djathte

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 1397
Kam kohe qe deshiroj apo me shqeteson ose me mire qe takoj shpesh kete teme ne kerkimet dhe studimet apo debatet dhe diskutimet qe reflektoj shpesh me miqte e mi dhe me leteraturen politiko-sociale mbi fenomenin e djathte dhe te majte.
Si fillim dua te hyj ne ca hipoteza apo “aludime” mbi terminilogjine e fjales djathte – majte. Sic e dime te gjithe njeriu ka 2 krahe qe i ndan ne majtas dhe djathtas dhe keto 2 krahe i perdore per levizur, punuar, shkruar apo mbrojtur. Shume hipoteza psikologjike jane hedhur mbi perdorimin qe ben njeriu ne jete te ketyre 2 kraheve dhe shpesh hasim ne keto 2 krahe nje ndarje te forces pasi qe femije ne zhvillojme dashje pa dashje nje force te djathte qe mbizoteron te majten edhe pse ketu ka perjashtime. Po ashtu dhe ne shkruar ne bejme te njejten gje duke zhvilluar me shume te djathten dhe me pak te majten gjithashtu dhe ketu ka perjashtime por ama shumica e njerezve ka kete lloj zhvillimi krahesh dhe kur rriten kemi gjithmone nje krahe te djathte te fuqishem dhe nje krahe te majte me te dobet fizikisht dhe me te papergatitur instiktivisht. Nje koincidenc tjeter edhe kjo hipotetike eshte perdorimi i kraheve qe lidershipet e politikes se djathte perdorin ne te shkruar te djthten dhe lidershipet e majte perdorin te dyja krahet por me shume te majten(ndoshta per dike kjo do duket qesharake).

Te kalojme ne filozofine e vendeve boterore mbi te djathten dhe te majten.
Kemi filozofine marksiste-engelsiste qe lind ne nje vend jo te kapitalisht te industrializuar. Po ashtu kemi teorine nazizte qe lind te nje vend siic ishte gjermania e viteve 1910-1930 qe skishte zhvillim industrial po me shume agrare dhe po ashtu dhe fashizmin qe lind te njejten sfere rurale ku kapitali industrial pothuajse nuk ekzistonte.
Po ku kemi filozofi te ndryshme?, kemi pikerisht ne vende industrialisht te zhvilluara sic ishin SHBA-te apo Japonia dhe Anglia apo pjeserisht dhe Franca qe filozofia e tyre ishte krijimi dhe zhvillimi i kapitalit industrial qe cdo gje duhej te funskiononte ne krijimin e ketij kapitali.

C’fare ndodhi me Shqiperine ne kete kohe?
Po ashtu Shqiperia ishte nje vend jo i zhvilluar industrialisht por qe anonte nga ideologjia e krijimit te kapitalit edhe pse ishte nje fenomen agrar ku toka zinte kapitalin kryesor, por qe ne boshtin e saj cdo gje sillej ne krijimin e kapitalit toke.

Po te hyjme ne fashizem dhe nazizem ne do gjejme qe te dyja keto teori niseshin nga thelbi social por i misheruar nga nacionalizmi pra nje jete sociale per popullin e vete ose e thene me bukur nje nacionalizem social dhe keto fenomene linden pikerisht tek e majta ose e thene me qarte nga masa e popullit qe do shfrytezonte te dy krahet per te jetuar pasi vetem e djathta nuk dilte sepse pikerisht proletaret jane ajo pjese e popullit ku ska prone tjeter pervec 2 kraheve per pune qe ka. Dh ketu kemi nje te majte qe konvertohet ne te djathte per aresye atdhetare duke u nisur me baze atdheun qe te permireohej jeta e proletareve. Pra nje djathte jo e mirefillte por qe lind nga nje e majte.

Ne filozofine marksiste-engelsiste kemi nje krijim te paster te fenomenit e majte sepse varferia coi proletarin qe te vinte ne pune edhe krahun e majte per te mbijetuar pra beri qe njeriu te forconte krahun e plogesht te majte per aresye mbijetese dhe ketu dhe sllogani i kesaj teoria leshon thirrjen “proletare te te gjithe vendeve bashkohuni” sepse per here te pare kjo teori perdor fenomenin universal ose ala kishtar per larguar vemendjen nga atdheu dhe nacionalja por duke mbledhur kapitalin e te gjithe ne nje te vetem ku pastaj do fitonte ai qe do ta udhehiqte dhe te gjithe i dime rezultatet cnjerezore qe ndodhen.

Kalojme ne fenomenin tjeter te djathte qe po ndodhte prej shekujsh, krijimi i kapitalit i kishte vene ne levizje njerezit qe te krijonin nje te djathte te bashkuar per te rritur kapacitetin kapitalist dhe duke vene edhe ne perdorim cdo filozofi apo teori qe do i sherbente kesaj. Ketu pra kishte lindur dhe me kohe forca e krahut te djathte qe njeriu po perdorte ne forcim duke shtuar kapitalin ne te gjithte boten por jo qe shikonte universalen apo problemin social por qe shikonte qe une shqiptare do shtoj kapitalin tim edhe ne Afrike per shembull, por ama gjithmone duke u nisur nga uni shqiptar i te qenurit atdhetar jo universal. Dhe keshtu kjo solli te djathten e mirefillte qe le te kuptoje qe njeriu ka nje qellim qe ka gjithmone lidhje me atdheun.- Qe mos te dukem shume teorik po jap shembullin e Hollywoodit qe edhe pse ka komplet aktor te huaj dhe rregjizor te huaj ai mban gjithmone emrin e kinemase amerikane, apo kemi “fenomenin” e biznesit mc’donalds qe krijon kapital brenda nje vendi te huaj por gjithmone duke mbajtur firmen amerikane, e shume e shume shembuj te ketij lloji qe na deshmojne se e djathta ka krijuar nje fenomen atdhetaristo – kapitalist sepse vetem keshtu krijohet nje komb i fuqishem.

I-AMESHUAR/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 11/06/2010. Filed under Mendimi shqiptar. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.