Google realizon projektin me te madhe ne historine virtuale

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3522
Google Bookscan Library Project.
Serisht Google na befason me projektin e saj te jashtezakonshme duke ju afruar gjithmone e me shume virtualizimit te realitetit.
Lajmi i fundit qe na vjen nga gjiganti i virtualitetit Google flet pikerisht per skanarizimin e te gjithe librave ne virtualitet.
Behet fjale per 45 milion libra gati per skanim qe do furnizohen nga biblotekat nga te kater anet e botes. Ky projekt lindi ne bashkepunim me dy nga koloset e sistemit shkollor universiteti i Harvardit dhe ai i Oxfordit.

Jane gjithnje e me shume biblotekat boterore qe duan te aderojne ne Google Books Library Project ku pershin nje simpozium planetare te pa pare ne historine e virtualitetit te realizuar nga skaneri dhe me shpejtesine e nje klikimi.
Do behet fjale per informacione biblografike, pjese librash dhe ne qofte se ka skaduar(70vjet) e drejta e autorit mund te shkarkohet libri i plote.

Nder te ftuarit ne banketin e shtruar me rastin e nisjes se ketij projekti ndodhet dhe bibloteka publike Bavarese ose thene me shkurt vellezerit Grimm, Goethe, Schiller te cilet i hapin dyert e tyre botes virtuale nepermjet ketij projekti kolosal e cila aderon ne kete projekt me 1 milion libra ne gjuhen gjermane. Dhe kjo bibloteke eshte e katerta ne renditjen kohore qe merr pjese ne kete projekt.
Ideja eshte qe me ane te ketij projekti te zhvillohet me shume leximi i librave te vjeter te harruar ne arkivat e biblotekave me shpresen qe dikush ti lexoje.

Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 11/06/2010. Filed under Shqipëria. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.