”Pushtimi i Irakut – akti kriminal i shekullit XXI” 20 mars 2003

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 4506
Besoj se njerëzit duhet të lenë mënjanë paragjykimet fetare, politike, racialet, nacionalet, urrejtjet të ndërsjellta dhe të gjykojnë per pergjegjesit e kesaj lufte te gabueshme kunder sovranitetit te Irakut..
Kur u pyeten presidenti Xhorxh Bush dhe kryeminstrat e shteteve pjesmarrese per gabimin e nderhyrjes ushtarake kunder sovranitetit te Irakut u pergjigjen:
E nisem luften ne baze te informacioneve te Sherbimeve Sekrete, te cilat rezultuan te gabuara.
Por per çudi asnje Shef Zbulimit nuk u esht bere gjyqi ushtarak per akuzen e ”Mashtrimit publik ne aspektin  juridik” kunder nje popullit tjeter.

Gjendja politike para pushtimit të Irakut

Iraku isht vend i diktatures, ku aty nuk funksiononte lirite dhe te drejtat e njeriut. Si e tille mungonte plurarizmi politik dhe ekonomik. Shtetin e udhehiqte nje bande e ashtuquejtun revolucionare me ne krye terroristin Sadam Huseini, qe ushtronte dhune ndaj nje mase njerezish qe nuk ishin me besimin fetar te Sadamit dhe me shtabin e tij terroriste sikurse Enver Hoxha me shtabin e tij terrorist masakruan klerin katolik te Shkodres sepse nuk ishin musliman si keta.
Sulmi i SHBA dhe aleateve, i Irakut ishte per dy akuza rregjimin e Sadam Huseinit:

– Bashkepunim me rrjetin e madh terrorist te Al Kaides ne  Rrezimin e dy kullave me 11 shtator te 2001 ne Nju Jork, ne kete Tmerr te madh, ku si pasoje e rrezimit te kullave binjake vdiqen afersisht 3000 amerikane direkt..

– Me akuzen se disponon tre lloj te armeve cfarosese ne mase:– arme radioaktive – atomik

 • arme bakteriologjike/biologjike
 • arme kimike

Te bazuar ne luften 10 vjecare midis Irakut dhe Iranit, ku u perdoren keto arme dhe mbeten te vdekur 500 mije iranian dhe 500 mije irakian.

Pergjigja e qeverise se Sadamit ishte: Jo! Nuk disponojme asnje lloj armet dhe hajdeni e kontrolloni!

Komisioni i OKB-es kontrolloji dhe nuk gjeti asnje gjurme, por sherbimi sekret CIA-ja nen trysnine e Dik Ceneit si zev-president i ShBA-se dhe te ministrit te mbrojtjes Donald Ramsfeld  nuk e pranoi me arsyetimin:

 • Kemi te dhena nga CIA se jane fotografuar me satelite armatimet e tilla qe levizin neper trena ,…
 • I kane fshehe neper tunele dhe ne disa shtete fqinje

 • Brenda kesaj arsyetimit u inkuadruan nje pjese e shteteve te Perendimit dhe te tjera dhe ne aleance me ne krye SHBA sulmuan dhe pushtuan shtetin irakian paleje te OKB-es.

  Rezultati i kesaj pushtimi;

  • Nuk gjeten asnje gjurme armesh bakteriologjik, radioaktiv- atomik dhe kimik
 • Brenda kesaj kohet aleatet ushtarak nen flamurin e SHBA kryen keto akte;

 • A.- Ne sferen politike
  1.Çliruan popullin nga shtabi revolucionar terrorist i Sadamit me banden e tij.

  1. Me ane bombardimesh vrane dy djem te Sadamit.
 • Arrestuan Sadamin me krejte ministrat dhe kryetarin e sherbimit sekret.

 • 4.Ndihmuan infrastrukturen juridike te gjykatave dhe u denuan pas nje gjykimit me vdekje.

  1. U vendose pushteti i ri irakian sipas se drejtes nderkombetare.
 • U ngrite Gjykata e Larte Speciale e Krimeve kunder Shtabit Revolucionare M-L te Sadam Huseinit ne Bagdad prej shtetit te ri demokratik irakian, ku gjykoi sipas ligjeve irakiane. gjyqi vendosi:

 • – Varje ne litar te Sadamit dhe bashkepuntorve te tij. Gje qe une e kam pershendetur gjykimin sikurse populli irakian dhe popujt liridashes. Ndersa  si qytetar nuk e kam pranue denimin me varje te Sadamit me bashkepuntoret e tij sepse ishte nje rikthim prapa ne fushen e Denimeve te njeriut, sikurse kam denue aktin e denimit  me varje ne litar  kryegjeneralet dhe ministrat e regjimit te Hitlerit nga ana kater fuqive te medha SHBA, Anglia, Franca dhe Rusia ne Gjyqin e Nurenbergut.

  B. Ne sferen ekonomike – kulturale – sociale

  • Prej bombardimeve u demtuan shume institucione te arkitektures se lashte.
 • U demtuan shkolla, spitale, diga hidrocentralesh

 • U dogjen shume puse nafte prej sherbimit sekret te qeverise se Sadamit.

 • U rigjalleruan lufta sektare midis shiteve dhe suniteve te fese islame teper antagoniste.

 • Nisi lufta e rrepte per jete a vdekje, per ekzistence midis dy grupeve te tarikateve apo shkollave fetare islamike, ku shkaterruan xhamija, ku u lane me gjak mijra besimtare islamik ne raste festash islamike xhamijat, gje qe edhe sot vazhdon.

  • Lufte politike midis kampit te shume armatosur te krahut te Sadamit kunder krahut tjeter qe moren pushtetin, qe u shoqerua dhe vazhdon te jete shume e pergjakeshme.
 • Pasojat dramatike ne popull e me gjere

 • U vrane shume njerez te pafajeshem, femije, pleqe,…..

 • Lufta likujduese fizike brenda degeve te fese islame ne Irak nuk po ndalet. Tashme eshte kthyer ne nje Hemoragji, qe po merre jeta femijesh, pleqe, grash dhe shume te rinje. Lufte per dominim sektit fetar.

 • I ka dhene nje riperteritje Al Kaides si ne numer, strategji dhe ne aspektin gjeografik si ne Irak ashtu dhe ne rajon. E kane te pamundur te lokalizojne kete kombinat terrorit te Al Kaides.

 • Ne aspektin rajonal ka sjelle destabilitet total, pasi jane te gjitha vende muslimane, gje qe nuk e deshirojne sulmin amerikan dhe te aleateve kunder Al Kaides.

 • ASPEKTI JURIDIK I SULMIT USHTARAK TE SHBA DHE ALEATEVE TE SAJ SHBA dhe Iraku

  Pasi u pushtua Iraku nuk u gjete asnje gjurme e armeve per te cilen u akuzua nga Amerika dhe shtetet aleate, ku ishte shkaku qe u sulmua Iraku. Me duhet te drejtohem me disa pyetje vetes time.

  1. A ishte Lufta ne Irak – Lufte fetare e drejtuar nga Kisha jo-katolike, apo konflikt social-politik?
 • A mori pjese qeveria e Sadamit ne Rrezimin e dy kullave binjake ne Njy Jork?

 • A ishte lufte per interesin e naftes dhe burimeve te tjera?

 • A ishte lufte brenda moralit te artit ushtarak?

 • Perse u sfidua OKB-ja ne hapjen e ketij fronti lufte kunder sovranitetit te Irakut?

 • Cila shtete moren pjese dhe cilat jo dhe pse?

 • A kishte solucione apo atribute juridike te tjera per te zgjidhur dyshimet amerikane per dy akuzat e ngritura kunder qeverise se Bagdatit?

 • Kush dhe si duhet ndeshkuar pergjegjesit projektues te krimeve, torturave, gjenocidit, dhunes seksuale, vrasjeve ne mase, shkaterrimin fatale e nje popullit dhe pasojat

 • A ishte lufta e drejte e okupatorit?

 • Kush dhe si do te pergjigjen invadoret e Irakut? Kush do te pergjigjet per krimet, shkaterrimet, vdekjet dhe destabilizimin e shteti te Irakut dhe te rajonit?

 • Pak a shume dhjete pyetjet duan pergjigje historise se luftes ne Irak. Me synim per te zberthyer planet e dukeshme dhe te padukeshme te luftes per t’i mundesuar historise qe te ndriçoje  pjeset perberese dhe struktura e plote e projektit te Luftes se Irakut te mire-hartuar ne guzhinat e fshehta ushtarake dhe ato fetare.

  Le te marrin pergjigje pyetjet e masiperme;
  1. A ishte lufte fetare?
  Une duke pare synimin, frymen e urrejtjes se pushtetarve te ketyre shteteve pjesmarrese te luftes kunder Irakut e them me plote goje se ishte lufte fetare e drejtuar nga KRERET MASONE, qe drejtojne keto shtete pjesmarrese ne agresion kunder Irakut

  A. – Kush ishte nga fete kundra kesaj lufte ne Irak?
  I. Ishte Vatikani, pra Feja Katolike
  – Vatikani
  Me 15 shkurt te 2003
  Me fjalë të Perëndisë “bless you. Zoti e bekoftë Irakun, “tha Papa Gjon Pali i II dje i dha lamtumirën Ministrit te jashtëm te Irakut, Aziz Tareq ne Vatikan. Nder te tjera tha: ”Lufta kunder Irakut esht ne kundershtim te plote te Doktrines Katolike.”

  Por duke ditur se administraten amerikane e udheheqin protestantet, nuk i shqetesoi aspak keshilla e Papes. SHBA dhe aleatet vepruan ne kundershtim te Doktrines Katolike.

  II. Ishte feja islame qe nuk e pranoi

  B. – Fete qe heshten apo e pranuan Luften ne Irak ishin:
  – Protestanet
  – Ortodokset
  – Budistet

  2. A mori pjese qeveria e Sadamit ne Rrezimin e dy kullave binjake ne Njy Jork?

  • Kjo ishte akuza baze e SHBA dhe aleateve qe i shtyti te sulmonte dhe ta pushtonte Irakun.
   Pas ketij pushtimi ne Irak sherbimet inteligjente ushtarake te zbulimit te pushtuesve nuk gjeten asnje gjurme te armeve çfarosese dhe asnje deshmi fizike shkencore njerzore dhe materiale.

  3. A ishte lufte per interesin e naftes dhe burimeve te tjera?

  • Sipas deshmive te pas-pushtimit ishte nje lufte per naften sepse menjehere nisi t’i shfrytezoi dhe t’i perdore puset e naftes per nevojat e saja ushtarake dhe rajonale. Nafta esht arma strategjike per SHBA, ku me posedimin e kesaj nderton infrastrukturen ender te pushtimeve ne perspektive te rajonit.

  4. A ishte lufte brenda moralit te artit ushtarak?

  Fotot e shumta te fotografuara me fshehtesi zbuluan Skandalin e dhunes seksuale qe u ushtrua nga akademike ushtarak amerikane, angleze, hollandeze, danez, ……..ndaj te burgosurve duke i detyruar me terror fizik te kryenin marredhenie seksuale ne mes te burgosurve, apo i torturojshin lakuriqe nen kercenimin e qenjeve te medhenje qe i kafshonin ne organet gjenitale.

  E pandegjuar as ne kohen e Hitlerit apo ne analet e historise se doktrines ushtarake te botes. Ishte incesti me makaber per te shperfytyruar moralin e nalte te irakianeve. Nje menyre nga me perverse te gjunjezimit te nje populli fisnik  duke i cenuar moralin e nje kombi si nje  perversitete amerikane dhe i Europes Perendimore. Kjo e ka be luften e tyre nga me te urrejshem perjetsishte. Nje perversitet kriminal i padegjuar dhe i paharruar.
  Fotot e shumta deshmojne se akademiket femra dhe meshkuj ushtarake kryesishte te rinje amerikane, angleze, hollandeze,….ushtruan vepra te turpeshme qe jane te ndaluara dhe te denueshme si:

  • Rrahje, tortura sistematike mbi shtetasit irakian e te gjitha llojeve.
 • Ushtruan perversitet moral duke i detyruar me dhune te burgosurit e luftes qe te kryenin marredhenie seksuale kundrejt njeri-tjetrit – pra homoseksualizem brenda institucionit shteteror.
  Kushdo qe i ka pare pamje te tilla dhe vazhdon t’i shohi tronditet thellesisht ne psiqike duke lene vecse gjurme ne memorje te shikuesit dhe te historise.Si mund te te lejohet nga akademiket femra dhe meshkuj kjo soj tiranie me buzeqeshje duke i torturuar dhe buzeqeshur? Si lejohet ne ket milenium te ri te praktikojne homoseksualizmin me dhune ndaj te burgosurve duke i leshuar qenjer te eger mbi trupat e te burgosurve? Mua me shkon mendja se ndoshta lejohet apo ushtrohet me dhune edhe ne burgjet e vendeve amerikane dhe ato perendimore.

 • JANE FOTO TE TURPESHME TE EKSPOZUARA NGA MEDIA TE SHUMTA NE BOTE. JANE LAKURIQ VIKTIMA IRAKIANE TE TERRORIT SATANIK E TE TURPESHME, PERVERSE TE POLITIKAVE QE KANE USHTRUAR KETA AKADEMIKE TE SHKOLLAVE TE LARTA NE VENDET DEMOKRATIKE NDAJ NJE POPULLI TE VUAJTUR SHUME DHE ME NJE TE KALUAR TE LASHTE- TE LAVDISHME KULTURALE, KU NE VENDET DEMOKRATIKE POPULLSIA E TYRE ISHIN TE EGER, ISHIN KANIBALE. JETONIN ME MISHIN E NJERIUT, PRA HANIN NJERI-TJETRIN.

  POR AJO QE MUA ME TERHEQE VEMENDJEN TE FOTOJA, KU BURRAT KRYEJNE AKTE HOMOSEKSUALITETIT  ME DHUNE NGA OFICERET, QE  ME KUJTON EPISODET  E TREGUARA E DISA HALLEXHINJVE SHQIPTARE TE MOSHAVE TE NDRYSHME QE MORREN RRUGET E KURBETIT NEPER KUFIRIN GREKO-SHQIPTAR PER NJE COPE BUKE. DHE SAPO U KAPSHIN PREJ KUFITARVE GREKE FILLONTE NJE SJELLJE E DHUNESHME TORTURASH TE LLOJEVE TE NDRYSHME ME AUTOMATIKE DUKE I RRAHUR E THYER KOCKAT DHE DUKE I DETYRUAR TE BENIN ME NJERI -TJETRIN SJELLJE SEKSUALE NDAJ MASHKULLIT ME MASHKULL, APO NDAJ EDHE BRENDA FAMILJES. I LIDHSHIN ORGANET GJENITALE NDERMJET MESHKUJVE, DUKE LUAJTUR SIKUR TE ISHIN NEPER SHTEPIAT E PORNOVE. PAS RRAHJEVE, TORTURAVE PERVERSE DHE DERI NE EKZEKUTIM FIZIK PER ATA QE NUK E PRANONIN KET GJENOCID TE PANJOHUR DHUNE SEKSUALE NE KULTUREN E SHTETEVE PERENDIMORE DHE KTHEHESHIN TE DEMTUAR FIZIKISHT DHE MORALISHTE NE SHTEPITE E TYRE NE SHQIPERI.
  KJO DUKET SHPIFJE, POR KETE KRIM PERVERSE E PROVUAN SHUME FAMILJE DHE GRUPE NJEREZISH SHQIPTARE.
  KETO EPISODE NE KUFIRIN GREKO-SHQIPTARE NUK JANE PUBLIKUAAR NE MEDIA SEPSE NJEREZIT DUAN TE RUAJNE IMAZHIN E TYRE NE FAMILJE, NE SHOQERI DHE NE QYTETE APO NE FSHAT KU JETOJNE.
  TE GJITHA KETO SJELLJE TE KOMANDOVE USHTARAKE NE KUFI DIHESHIN DHE SI E TILLE ISHTE UDHEZIM I KRYEMINISTRAVE SI TE DJATHTES ASHTU DHE TE MAJTES TE QEVERISE GREKE PAS VITEVE 1992.
  DHE PER ÇUDI MBETEN PA U GJYKUAR ME NDESHKIME TE ASHPRA LIGJORE NGA E DREJTA E NJERIUT DHE AS NGA KESHILLI I EUROPES QE I KISHTE INFORMACIONE TE MJAFTUESHME.
  A MUND T’I HARROJI SHQIPTARI KETO AKTE RACISTE, KSENOFOBISTE, ULTRANACIONALISTE, PERVERISTETE SHTAZARAKE NDAJ NJERIUT.

  Kurren e kurres!!! Jo dhe jo!

  Keto sjellje nuk i ka lejuar as Hitleri dhe sot keta ja kane kaluar Hitlerit.
  –Kush do te pergjigjet ndaj ketyre te burgosurve te vendit pushtues per ket sjellje mizore dhe te denueshme?
  Une dalloj se jane shkele ligjet e luftes qe i ndalojne te dyja vepra ndaj roberve te luftes te arrestuar, ku shumica ishin gabimisht te arrestuar.
  Sa mesiper une fajesoj si qytetar ne baze te konventave te luftes, ne baze te ligjeve ushtarake ndaj roberve te luftes, ne baze te etikes se luftes, ne baze te drejtave te Njeriut, te parimeve te luftes,….SHBA dhe shtetet aleate qe moren pjese ne lufte kunder popullit dhe sovranitetit te Irakut.

  5. Perse u sfidua OKB-ja ne hapjen e ketij fronti lufte kunder sovranitetit te Irakut?

  Duke qene SHBA nje superfuqi dhe nje kontribues me i madh i fondeve ne OKB shperdoroi duke i injoruar kete organizem boteror ne vendimin e saj kunder Irakut.
  OkB-ja u tregua e pafuqishme dhe e percare.

  6. Cila shtete moren pjese dhe cilat jo dhe pse?

  Polarizimi i aktoreve pasive dhe aktive ne Frontin e luftes se Irakut perbanin morine e interesave te shumta sa djallezore, sa urrejtese aq dhe simpatia ndaj SHBA polarizoi ne dy kampee;

  A – Kundra SHBA

  B – Pro SHBA

  Per fatin e keq te tyre poli i SHBA u ngarkua nga historia dhe politika pergjegjese per Luften e padrejte kunder popullit irakian

  A. Shtetet qe nuk pranuan Luften e Irakut

  • Franca
 • Gjermania

 • Rusia

 • Shtetet sllave dhe Greqia

 • dhe shume shtete te OKB-es

 • – Perse nuk moren pjese ne lufte kunder Irakut?

  Blloku i shteteve komuniste, kapitaliste te majta dhe te djathte qe nuk moren pjese ne aleance me SHBA ishin;

  Arsyeja e vetem ishte se ishin ne favor te regjimit te Sadamit per lidhje te dyshimta financiare dhe per hire te solidarizimit me politiken revolucionare m-l te njejte. Kjo mbeshtetja e tyre ishte jo per te miren e popullit dhe demokracise irakiane. Demostruan urrejtje ndaj superfuqise amerikane, pasi keta lidere qe mbeshteten Sadamin ushtrojne krime dhe gjenocid ndaj popujve te tyre, apo nje pjese kishin lidhje te dyshimta antipopullore me rregjimin e Sadamit.
  – Ne kete menyre te dyja kampet si pro dhe kundra Luftes ne Irak nuk udheheqeshin nga asnje parim juridik dhe politik sipas Kartes se te Drejtave te kombeve ne OKB. Keshtuqe bota u nda me dysh; kujt t’ja prishi dhe kujt t’ja ndreqi. Te dyja palet udhehiqeshin nga interesa ekonomike-politike dhe ushtarake. Nje dileme qe vazhdon edhe sot, ku OKB-eja i shmanget ta vleresoji sipas parimeve te miratuara nga shtetet antare.

  A. Shtete kundra luftes:
  – Franca(e djathte) e Zhak Shirak-ut(kishte pase lidhje te dyshimta me rregjimin e Sadamit ne lidhje me pastrimin e parave te pista me armatime)

  • Kina – ushtron gjenocid ndaj grupeve qe kerkojne te drejta dhe lirite e tyre duke i torturuar dhe vare e vrare.
 • Rusia – ushtron gjenocid sistematik ndaj popullit heroik dhe sovranitetit te Çeçenise me epoka dhe Europa heshte.

 • Gjermania e ish kancelarit Gerhard Shreder – Social – demokrate – nje lider qe pasi mori pushtetin ne Gjermani shkaterroi vlerat e moralit te popullit gjerman dhe pas mandatit esht be nje nga multimiliarderet me te medhenje te botes ne firmat mafioze ruse te gazit.

 • Korea e Veriut – shtet komunist diktatorial – ushtron dhune sistematike kunder popullit te vet,….

 • Venezuela – shtet socialist

 • B. Shtete pjesmarrese te luftes ne Irak

  1. Xhorxh Bushi i ri – president i SHBA

  – Dik Cheney – zev- president i SHBA

  1. Anglia me kryeminister Tom Bleri-
 • Danimarka me kryeminister Fogh Rasmusen(aktualisht esht Sekretar i Pergjithshem i NATO-s)

 • Hollanda

 • Portugalia

 • Spanja

 • Italia

 • 8………..

  7. A kishte solucione apo atribute juridike te tjera per te zgjidhur dyshimet amerikane per dy akuzat e ngritura kunder qeverise se Bagdatit?

  Natyrishte eshte e pasur doktrina juridike per te sqaruar dyshimet amerikane per dy akuza te ditura kunder ish regjimit te Sadamit.  Juridikisht njera akuze u sqarua:

  1. Rregjimi Sadamit pranoi Inspektoret  e OKB-es te kontrollonte Armet e çfarosese .
  2. Akuza e dyte e pjesmarreses se regjimit me Al Kaiden ne Rrezimin e Kullave te Nju Jorkut u sqaruan edhe pas deklarimit zyrtar te Sadamit se nuk kane lidhje me ket organizate islamike terroriste, por u vertetua edhe pas pushtimit, kur nuk gjeten asnje deshmi bashkepunimi.

  Rezultoi se Sherbimet Sekrete te CIA dhe te shteteve aleate mashtruan OKB-en dhe boten mbare.

  A u nderhy ushtarakishte per te vendose demokraci si ne Afganistan?

  Jo, por per interesa ushtarake, te naftes dhe per shkaqe fetare(pasi lufta fetare midis sekteve islamike kam arre nje vrull te nje lufte civile te pandaleshme qe po sjelle anarki dhe vdekje.

  Nese SHBA do te ndihmonte per demokracine e popullit irakian si mund te behej aty?
  Natyrishte mendoj se ekzistojne doktrina filozofike per instalimin e demokracise si ne rastin e Irakut, nese ka vullnete per te zbatuar te drejtat nderkombetare mbi sovranitetet e kombeve.
  Por vendet e fuqishme nuk duan ti zbatojne sepse aplikojne tre forma per te vendosur demokraci:

  I. Me ane te nderhyrjes subversive duke mbjelle ne ate shtete anarki, kaos, destabilitet nacional-politik me mjete te zbulimeve te huaja sikurse ndodhi ne Shqiperi ne pranveren e pergjakeshme te 1997. Ku pas destabilitetit, anarkise nderhyne trupa aleate te shteteve perendimore te Europes dhe vendosen rregull per te aplikuar demokraci.

  II. Nderhyrje ushtarake sikurse u veprua plotesisht e drejte ne Afganistan kunder nje grupi, nje fisit terroriste talebane qe sundonte nje popull te madhe nen diktature despotike te sistemit primitiv.

  III. Metoda e nderhyrjes rajonale ne menyre demokratike me ane marreveshjes paqesore ne rrugen e kompromisit.

  Duhej imponuar rregjimit te Sadamit nga shtetet rajonale ne prani te superfuqive per te detyruar:

  • Te lejohej kontrolli i armeve te cfarosjes ne mase(gje qe u lejua pa veshtiresi nga qeveria irakiane)
 • Te imponohej te demokratizonte sistemin kushtetues ne favor te lirive dhe te drejtave te qyteatrit irakian. Ku perfshihen eliminimi i torturave, burgosja politike, plurarizmi politike, respektimi i minoritetit etje,…. duke i lene afate dhe mbajtur nen kontroll derisa t’i realizonte. Pas ketyre ndryshimeve duhej te rrezohej Sadami me banden e tij kriminale. Kjo menyre do te gjente perkrahje nga populli irakian.

 •  

  9. A ishte lufta e drejte e okupatorit?

  Jane dy arsye qe e pohojne vete agresoret shumekombeshe me ne krye SHBA se dy akuzat ishin te gabuara, pra ishin te fabrikuara me synim  e pushtimit te Irakut.

  Per sa me siper u pershkruan lufta ne Irak rezulton se ishte teresisht ne te gjitha pikpamjet si juridike, si ushtarake, si politike ishte e padrejte.

  Qellimi i kesaj shkallezimi ne forma dhe ne permbajtje ishte te mposhte me hekur, me zjarr, me grabitje dhe me dhune morale popullin heroik irakian.
  Shkaku i vetem ishte sepse pushtuesi agresor do te shpaloste portretin e vet si agresor qe vret, torturon, perdhunon, grabit dhe buzeqesh. Me keto akte te turpeshme dhe tej kriminale ndaj bijve dhe popullit irakian deshmuan padrejtesine e luftes pushtuese te amerikaneve dhe aleateve europiane.
  Por sic diftoi koha nuk u gjunjezua agresoreve amerikano-europiane. Dhe kurre nuk ja fal populli irakian ket gjenocid moral dhe vrasje mizore as Amerikes dhe as Europes. Ne shekuj historia e zeze do te tregoji brezave irakian librin ma te turpeshme te kesaj lufte agresive prej shteteve demokratike, te civilizuara me shume se Iraku i bandes se Sadam Huseinit.

  10. Kush dhe si do te pergjigjen invadoret e Irakut? Kush do te pergjigjet per krimet, shkaterrimet, vdekjet dhe destabilizimin e shteti te Irakut dhe te rajonit?
  . Si duhet ndeshkuar pergjegjesit kryesor te luftes ne Irak dhe perse nuk ndeshkohen? – Duhet gjykuar ne Gjykaten e tipit Nurenbergut.
  – Duhet organizatat e te drejtave dhe lirive te njeriut ta denoji.
  – Heshtja e deri tanishme e botes se qyteteruar i ka shfajesuar dhe ligjeruar luften e agresorve amerikano-aleate kunder sovranitetit irakian.
  Une mendoj si qytetar i botes qe duhet nisur kurdohere pa vonese nje Gjyq i tipit te Nurenbergut me te gjithe ata pergjegjes kryesore si presidenti me nenpresidentin amerikan dhe kryeministra dhe presidenta qe lejuan mbi nje informacion te trilluar per synime pushtimi ndaj nje popullit.

  Rrezikshmeria e mos ndeshkimit te autoreve te invadimit.

  Çdo minute, çdo dite dhe ne çdo vite keta pergjegjes te akuzuar per krime dhe gjenocid qe gjenden te lire ne jeten private dhe shteterore perbejne nje rrezik potencial ne postet e tyre qe drejtojne ndaj popujve, ndaj shtetit dhe shoqerive.  Pasi me krimin e tyre lejon te projektoje luftra te tjera mbi popujte  e vendeve te tjera.

  Vendi i tyre esht ne burge sebashku me ushtrine e krimineleve kilera-vrasesa ne seri te njerezve dhe nga me te rrezikeshmit se çdokush aty ne burge, sepse kane urdheruar çfarosje, bombardime mbi popullsine thjesht te bazuar ne mashtrime qe vete i sajuan me ndergjegjen e tyne te kalbun.

  – Pasojat e luftes ne Irak, ne rajon dhe ne bote
  Pasojat jane te pariparueshme dhe te riparueshme;
  SI DHE KUSH DO TE PERGJIGJET PER MOSGJETJEN E ARMEVE CFAROSESE NE IRAK?
  – Si do te vehet qetesia e popullit?
  – Si do te ngjallen te pafajshmit?
  – Si do te kurohet dhimbjet e nje popullite prej torturave te ushtarakve te larte amerikane – aleate?
  – Si do te vehen ne vend Muzeu Kombetar qe u vodhe nga nderkombetaret sebashku me kriminelat irakian?
  – Si do te pajtohen shitet dhe sunitet, qe ende hedhin bomba neper xhamiat e seicilit?
  – Si do te kompensohen ato humbje shtepiash,…..?
  – Pasoja rajonale konsiston ne destabilitetin ne shtete perreth si ne Siri, ne Iran, …….
  – Pasojat ne bote jane te pashmangeshme sepse i ka dhene te drejte shtetit imperialist ruse me ne krye ish agjenti e KGB-es Vladimir Putinin te pushtoje dhe te ushtroji sistematikisht gjenocid mbi popullin heroik e trim te Çeçenise. Ku bota hesht ne ket masaker, ku populli çeçen banon mbi 20 vjete neper çadra.
  Te gjithe pergjegjesit e mesiperme duhet te denohen rrepte dhe te gjinden neper burgje dhe jo te drejtojne institucione te larta ushtarake apo shteterore e te gezojne liri ne pronat e tyre.

  Nese nuk vehet ky gjykim nderkombetar ushtarak atehere do te kemi perseri luftra nga SHBA, nga Rusia qe jane dy shtete super-imperialiste dhe shume te rrezikeshme ne globin tokesor.

  Nese nuk vehet drejtesia boterore duhet te protestojne  popujt dhe jo majtistet kurre pasi deshmojne gjithmone spekullime dhe pandershmeri.
  Une qytetar i botes nga nje vend i vogel i Shqiperise me nje Nene te Madhe – Nene Tereza kam te drejte te dije pergjigjet e ketyre pak pyetjeve sepse esht torturuar, vrare, masakruar, shkaterruar vendi, ekonomia, kultura, …..i nje vendi mik dhe vella irakian me popullin shqiptar.

  Populli irakian po vuan nen bomba edhe sot, nen masakra, nen terrorin e luftes nga imperializmi amerikan dhe ai nderkombetar si dhe nga grupe terroriste te vendeve te Europes perendimore dhe rajonale.
  Kush mund t’i pergjigjet para drejtesise?
  Kush mund te pergjigjet para popullit irakian dhe para popujve te botes?
  Kush duhet te pergjigjet per irakian te vrare ne menyre te pafajshem?
  Perse ne emer te urrejtjes anti-islamike te kryhet nje gjenocid fetar nga bota kristiane jo katolike?
  Kush mund te pergjigjet para Zotit meqenese para njeriut nuk ka ndeshkim?

  Lirija dhe pavaresia e Irakut

  Populli irakian u perballe shume dekada me nje nga diktaturat e nje bande te çmendur me dinjitete.  Pushtimi i ushtrise multinacionale ishte nje agresion i rende per popullin dhe sovranitetin e vendit te tyre te dashtun Iraku.

  Agresori trrilloi ne shtabet  e tyre mazone antinjerezore projektin me fatal mbi nje vend me kulture te lashte dhe heroike shkakun e sulmit ushtarak multinacionale nga Europa dhe Amerika e Veriut. Sot populli po perpiqet te rindertoi vendin e vet ne mes te nje anarkie sulmesh te pergjakura midis sekteve fetare islamike nga me te egra. Pra lufta civile fetare ishte projekti kryesor i agresoreve te huaj kunder popullit irakian te lashte.

  Shpresoj se dita e qetesise dhe e reflektimit; dita e uljes se armeve te shiteve dhe suniteve do te afrohet dhe si vellezer te nje feje do te ndertojne dhe gezojne lirine dhe demokracine.
  Bep Martin Pjetri/Proletari.Com
  9.12.2009

  Lexoni më shumë nga kjo kategori

  Shpërndaje

  Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
  Posted by on 24/04/2010. Filed under Bota. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

  Komento

  Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.