Traktati i Shengenit 14 qershor 1985

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3382
A. Fshati Shengen u ba i famshem me 14 qershor tei 1985 kur ne Takimin e Shengenit u nenshkrue  ne bordin e Anijes “Princesha Marie-Astrid” te ankoruem ne lumin Mosel me gjatesi 545 km te Shengenit, qe lage Francen, Gjermanine dhe Luksemburgun.

– U nenshkrue Konventa e Shengenit midis 5 prej atyre 10 shteteve te Keshillit Europian/KE si; Belgjikes, Frances, Luksemburgut, Hollandes dhe ish Gjermania Perendimore.
Marreveshja e Konventes se Shengenit brenda 5 vjeteve do te pregatiste infrastrukturen per heqjen e kontrolleve sistematike neper kufijte midis vendeve antare. Pra heqjen e vizave te qytetarve.

– Traktati i Amsterdamit i vitit 1997 përfshinte Marrëveshjen e Shengenit në te drejten universale te Bashkimit Evropian. Zona gjeografike e Shengenit, aktualisht përbëhet nga 25 vende evropiane, duke mbuluar një popullsi prej mbi 400 milion banorë dhe një sipërfaqe prej 4.312.099 km katrore.
Irlanda dhe Britania e Madhe nuk pranuen te jene pjese e marrëveshjes se Shengenit për kontrollin kufitar, ndërsa marrin pjesë në komision të caktuara lidhur me bashkëpunimin gjyqësor dhe policor.

B. 25 vendet e “Shengenit”:

Austria, Belgjikë, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islanda, Italia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Malta, Holanda, Norvegjia, Polonia, Portugalia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia, Zvicra
“Schengeni” nuk përfshin udhëtimet pa regjim vizash në vendet anëtare të BE-së si Qipro, Irlandë, Britani e Madhe, Bullgari dhe Rumani.

Belgjika, Franca, Gjermania, Greqia, Italia, Luksemburgu, Hollanda, Portugalia dhe Spanja – 26 Mars 1995
-Austria – 1 Dhjetor 1997
– Danimarka, Finlanda, Islanda, Norvegjia dhe Suedia – 1 Dhjetor 2000
– Republika e Çekisë, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Sllovakia, Sllovenia – 21 Dhjetor 2007
– Zvicra – 12 Dhjetor 2008
– Rumania, Bullgaria – 2008
– Mali i Zi, Maqedonia dhe Serbia – Dhjetor 2009
– Shqiperia dhe Bosnja – Hercegovina – 27 maj 2010

C. Shengen

Shengen eshte nje fshat i pijes se veres, i cili ndodhet ne juge-lindje te Luksemburgut, prane kufirit tre shtetesh midis Gjermanise, Frances dhe Luksemburgut. Eshte nje komune, qe ka nje siperfaqe prej 10,63 km², ndodhet ne kantonin/prefekturen Remich te krahines/distriktit Grevenmacher. Ne 2005 ishte numri i banoreve 1.527.
Fshati u bë i famshëm në 14 Qershor 1985, kur Marrëveshja e Shengenit u nënshkrua. Për të përdorur këtë njohje te emrint Shengen, këshilli i komunes vendosi me18 janar te vitit 2006 që Remershen të ndërrojë emrin e komunës ne Shengen. Dhoma e deputetëve votuan ne 13 korrik te 2006 një Ligj qe ban të mundur ndryshimin e emrit, qe u publikua më 30 gusht te 2006. Ligji ka hyrë në fuqi tre ditë më vonë dhe emrin i komunës Remershen u ndryshue ne Shengen me 3 shtator te vitit 2006.

Autori: Wikipedia
Përkthej: Bep Martin Pjetri
Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 29/05/2010. Filed under Bota. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.