Regjimenti Shqiptaro-Gjerman SS 21 – Mars 1944

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 4640
Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar Nr.1 ishte pjese e  një  Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”, fjalë për fjalë “Armët SS” ishin ne nje krah per të luftuar ne perberjen e Schutzstaffel ( “skuadrone të Mbrojtura”) ose SS, një organ i Partisë nazistSS Waffen(skuadrone likujduese te Partise Naziste) te ndare  ne Regjiment  malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos  Heinrich Himler ne mars 1944, zyrtarisht nen titullin ne  gjermanisht 21.

Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,, heroi kombëtar i shqiptarëve që i rezistoi pushtimit otoman për 25 vjet.

Formacioni

Regjimenti  21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret  SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder  rezistences komuniste shqiptare. Nga ana e tyre udhëheqësit shqiptarë synoni që të formonin një ushtri e cila do të jetë në gjendje për të mbrojtur kufijtë e Kosovës dhe Metohisë dhe per çliruar rajone përreth”

Në 1943 një numër i madh shqiptarësh nga Kosova dhe rajoni Sanxhakut u rekrutuan në Regjimentin Waffen-SS Handschar(regjimenti kroat). Ata ishin të rrjeshtuar dhe në Batalionin I / 2 (më vonë I/28) dhe u sterviten nivelin e shkalles se parë në Neuhammer, te Gjermanis. Kjo ishte ndoshta menyra më e mirë në pregatitjen dhe formimin nazist e ushtarake te shqiptarve gjatë luftës, por, për ironi, u transferuan direkt ne fornt lufte në Bosnje e në Kosovë nëpërmjet hekurudhës më 17 prill 1944 pas krijimit të Divizionit SS Skënderbet.

Në shkurt 1944 u mor vendimi, pas nje suksesit të Regjimentit kroat SS në Bosnjë, për të ngritur një regjiment SS paralele brenda Shqipërisë. Sipas Bernd Fischer, Regjimenti shqiptar i përfshirë ne 1500  kosovare të cilët kishin shërbyer në ushtrinë jugosllave, si dhe ishin  mbeturinat e ushtrisë e te xhandarmërisë  se kapitulluar, ishin vullnetarët nga të dy reparte te vjetër dhe e re e Shqipërisë.” [Xhafer Deva, ishte një shqiptar nga Kosova dhe periodikisht ka qene  Minister i Brendshëm nën regjimin nazist kukull, ndihmoi me rekrutimin e shqiparve kosovar ne regjiment. Regjimenti SS Skënderbeu .

Në fund emrat e 11.398 rekrutëve u dërguan në Berlin. Nga këto, 9.275 u vleresuan se ishin të përshtatshme për ti vene ne levizje ushtarake, dhe rreth 6.000 u inkadruen vërtetë në Armaten SS. te regjimentit 21 SS Malore. Kjo ishte vetëm ndarje etnike plotësisht shqiptare të rekrutuar nga gjermanët gjatë Luftës së Dytë Botërore. Është themeluar në fillim me synim per të luftuar kundershtaret e Gjermanise me premtimin se territoret me popullsi shumicë shqiptare do të bëhet një shtet i pavarur dhe e unifikuar për të përfshirë Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë Perëndimore, apo atë që quhet ndonjëherë Shqipëria e Madhe (ose Shqipëria Etnike).

Njesia ushatarake shqiptare  u vu nën komandën e  kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave komuniste partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi, ku Lufta e Dytë Botërore ishte gati ne mbarim. Kjo njesi ishte shumë e dobët ne komande ne saje te mungeses te oficerve dhe nenoficerve shqiptare.

Njesia vepruese ishte operacionale për vetëm disa muaj (shkurt 1944 – nëntor 1944), me një forcë prej rreth 6.000 – 6.500 më tepër se sa forca normale e nje regjimentit (10,000-20,0000 Shumë nga rekrutët braktisen me armët e tyre të reja dhe çizmet, dhe nga tetor 1944 numri i tyre u zvogëlua në rreth 3.500. Duket se ata shpesh nuk pranuan të luftonin ose zbatonin urdhrat, dhe si e tille kjo nuk u bë një forcë e rëndësishme per gjermanet.

“Gjermanët u detyruan të çarmatosur batalionet në Pejë dhe Prizren, duke arrestuar oficerët shqiptar dhe i dërguan në kampin e perqendrimit te Prishtinës.” [

Një nga komandantët, gjeneralet gjerman te Regjimentit 21 SS Malore “Skënderbeu”, u arrestua në 1945 dhe iu dorëzuan autoriteteve jugosllave. Ai ishte vënë në gjyq në shkurt 1947 nga një gjykatë ushtarake jugosllave në Beograd, i akuzuar për pjesemarrë në masakrat, dëbimet dhe mizori kundër civilëve. Gjykata e dënoi atë me vdekje dhe me varje. Ai u ekzekutua më 27 shkurt 1947.

Shqipëri gjatë Luftës së Dyte Botërore

Simboli i Regjimentit Shqiptar

Ne krahe ishte e vendosur shqiponja dykrenare e bardhë mbi një sfond të zi. Rekrutët ishin veshur  me qeleshe te bardhë sipas traditave shqiptare, qe quhet qeleshe(hatte gjermanisht dhe  pileus – greqisht) dhe me vone u vendosen germat gri SS, me stil Totenkopf(kafka e nje njeriut te vdekur) te pjeses se  përparme.

Pjesmarrja

Komanda gjermane, ishte vendose disa trupa ushtarake  ne Gjakove në maj 1944, për të ruajtur nga minat aty. Në mes të muajit maj, nën drejtimin gjerman, u arrestuan 281 hebrenjve të cilët ishin deportuar më pas në veri, ku u  derguan ne kampin e pushkatimit.

Veprimtaria ushtarake e ketij Regjimenti zgjati vetëm disa muaj, pasi deshmoi “ushtarakisht se ishte e padobishme” dhe u  deklarua një “dështim”. Ky Regjiment  u çfaqen sjellje mosbindje, disipline e dobët, plaçkitje dhe dhunën kundër civilëve të paarmatosur (sidomos kunder serbëtve dhe shqiptarëtve qe konsideroheshin komunist)  ne menyre te vazhdueshme.

Njësite e rregullta  te Wehrmachtit kryen bastisjeve ndër partizanët, ose për të terrorizuar popullsinë jo shqiptare në fushat e Shqipërisë së Madhe(behet fjale per Shqiperine etnike) që nuk janë pjesë të Shqipërisë. Divizioni ka marrë pjesë në Operacionin Wehrmacht “Fuchsjagd”, i njohur për komunistët si “Beteja e Dibrës”, me 18-27 gusht 1944 (gjatë javës së parë të Ramazanit). Regjimenti luftoi së bashku me ushtarët e qeverisë shqiptare, grupe fisnore te klanit katolik romak Mirdita, me një Çete shqiptare nacionalist nga Dibra dhe rreth 800 burra zogiste te komanduar nga Kolonel Abaz Kupi-së fraksion i Legalitetit (monarkist). Qyteti i Dibrës nuk u pushtua dhe fushata ushtarake gjermane kundër partizanëve komunistë në Shqipëri qendrore ishte një dështim,, gje qe kishte dezertim mga rradhet e tyre prej ushtrise gjermane. Kishte ardhe urdheri qe ushtria gjermane te terhiqej ne menyre te rregullte dhe terhiqja zgjati ne muajt tetor-nëntor te 1944.  Mbi 700 burra të këtij Divizioni SS, së bashku me rreth 5.000 shqiptarëve të Kosovës rekrutuar nga Xhafer Deva, ndihmuar evakuimin gjermanët përmes Kosovës dhe i rezistuan me sukses mësymje nga të dyja krahet si ato kundra partizaneve komuniste dhe ndaj mësymjes bullgare.

SS Skanderbeg ishte nje regjiment SS nazist i përbërë nga shqiptarë. Në të morën pjesë vullnetarë shqiptarë dhe të ardhur nga Kosova te cilët u impenjuan në luftën kundër partizanëve. Në të u bashkuan dhe marinarët. Pasi ky divizion u zvogëlua në numër ajo ju bashkangjit divizionit ss princ eugen. Ky ishte regjimenti i vetëm ballkanas qe mbrojti Berlinin në fund të luftës së dytë kundër aleatëve. Ndarja ishte urdhëruar nga SS Standartenführer August Schmidthuber dhe luftuan kundër partizanëve komunist te Enver Hoxhaes nen komanden e shqiptarit, Ministrit te Brendshëm, Xhaferr Deva,

U pergati dhe shqiperua nga Bep Martin Pjetri

31 TETOR 2009

Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 26/04/2010. Filed under Shekulli jonë. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.