Rusia konfirmon: alarm nuklear për Evropën (duke përfshirë Italinë) dhe mediat heshtin…

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 1157
Alarm bërthamor në Evropë (duke përfshirë Italinë) për mundësinë që një re radioaktive që vjen nga Rusia mund të kalojë shumë vende.
Alarmi bërthamor në Evropë (duke përfshirë Italinë) për mundësinë e një reje radioaktive që vjen nga Rusia (për shkaqe ende misterioze) po prek atmosferën e shumë vendeve në kontinentin e vjetër gjatë disa javëve të fundit. Greenpeace ka nisur alarmin dhe organizata ruse njoftoi se tani do t’i kërkojë Prokurorit Publik të Moskës të verifikojë situatën e rrezatimit në Uralis Jugor në lidhje me raportet mbi nivelet e rutenit 106.
Greenpeace Russia do t’i dërgojë një letër Prokurorit të Përgjithshëm me kërkesën për të inspektuar një tejkalim të mundshëm të një incidenti që do të shkaktonte një shpërndarje rrezatimi, si dhe informacion mbi gjendjen e mjedisit dhe përshtatshmërinë e sistemeve të monitorimit të radionukleideve në ‘atmosferë’, tha zyra e shtypit, sipas agjensisë “Interfax”.

Greenpeace ka identifikuar duke iu referuar të dhënave të Agjencisë Hidrometeorologjike Federale (Roshydromet), përqendrimet anormale të elementeve radioaktive në periudha të caktuara të vitit aktual.Përqendrimi më i lartë i ruthenium-106, rritja e të cilit u regjistrua në fund të shtatorit, u zbulua nga Roshydromet në Uralis jugor, pranë pronës Rosemate të Majak,” thuhet deklaratën e NJR-së ruse.Fabrika operon ripërpunimin e lëndës djegëse bërthamore të shpenzuar.
Roshydromet, Greenpeace vëren, edhe nëse në fund të shtatorit dhe fillim të tetorit ka pasur kushte për transferimin e masave dhe ndotësve të ajrit nga Urali jugor në Mesdhe dhe në Evropën Veriore.
Në këtë rast, Agjencia përshkroi përmbajtjen e Ru-106 në shtator dhe tetor 2017 si jashtëzakonisht ndotës. Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, nga fundi i shtatorit deri në fillim të tetorit, rutenium-106 gjurmë u gjetën në atmosferë në disa vende evropiane.

ruthenium russia europe

Aksidenti hipotetik do të ndodhte në fund të shtatorit, pak më shumë se dy muaj më parë.
Alarmi i parë ishte nisur në tetor nga Instituti Francez për Sigurinë Bërthamore, i cili kishte zbuluar gjurmë të rutheniumit 106 në Francë nga fundi i shtatorit deri në fillim të tetorit.Ruthenio-106 është një produkt i fission bërthamor, një proces i përdorur në termocentralet atomike për të prodhuar energji.
Tani autoritetet ruse po konfirmojnë përqendrime anormale ruthenium-106 në disa zona të Rusisë, më e larta që është 986 herë më e lartë se standardi i regjistruar nga stacioni i motit Argayash, një fshat i vogël që ndodhet në rajonin Chelyabinsk, atje në mëngjesin e 15 Shkurt 2013, një meteor 15 metër shkaktoi plagosje të rënda dhe 1,500 të plagosur. Fshati Argayash në Uralis jugor është rreth tridhjetë kilometra nga centrali bërthamor i Majakut, këtu në vitin 1957 ndodhi aksidenti më serioz bërthamor në histori.
Peppe Caridi/Meteoweb.eu

Shënim: Alarmi nuklear prek dhe Shqipërinë por askush nuk interesohet për këtë rrezik kaq eminent që po kalon në heshtje edhe nga mediat shqiptare.

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 24/11/2017. Filed under Aktualitet,Bota. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.