Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 9 postime · Faqe 1 prej 1
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI, Posted 17 Janar 2010, 04:22
KUBARepublika e Kubës është një arkipelag i Karaibeve qendrore, ndodhet midis Detit Karaibe, dhe Gjirit te Meksikës si dhe te Oqeanit Atlantik. Ne drejtim te veriut ndoodhet Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Bahama, në perëndim Meksika, në jug Ishujt Kajman dhe Xhamaika, dhe ne jug-lindje Haiti.
Flamuri dhe simboli i Kubes
ImazhImazh

Te dhena te shkurtra per Kuben

Gjuhë qe perdoret ne Kube eshte spanjishta.
Kryeqyteti eshte Havana
Sistemi shteteror eshte Republik
Presidenti aktual eshte Raul Kastro
Sipërfaqja - 110,860 km²
Popullsia - 11,184,023 (2002)
Dendësia – 101 b. / km²
Valuta kubane - Peso Kubane
Pavarësia nga Lufta me SHBA me Spanjen – Me 20 maj 1902(Pavaresia nga Spanja)
Pavaresia – Nga OKB-ja ne vitin 1959

Periudha pre-kolumbiane dhe dominimi spanjoll.

Ishulli i Kubës ka qenë i banuar nga popuj amer-indian i njohur si Taino, dhe Cibonei, Guanajatabey, ku paraardhësit e të cilit erdhen nga Amerika e Jugut disa shekuj më parë. Emri rrjedh nga Cubanacan Kuba Taino, që do të thotë një vend qendror. Rekord e parë historike në Kubë që datojnë në 24 tetor 1492 kur Kolombi kthjellët ishull gjatë udhëtimit të tij të parë për zbulimin dhe mori emrin e domain-në emër të Spanjës.

Spanjollet, ashtu si edhe pjesa tjetër e kolonive amerikane, të shtypura dhe të skllavëruar rreth 100.000 njerëz vendas të ishullit, rreth një shekull u vranë pothuajse të gjitha nga sëmundja, nga puna e detyruar dhe gjenocid. Më vonë banorët e ardhur skllevër afrikane në ishullin e cila së shpejti erdhi në jetë,qe u be një pjesë e madhe e popullsisë.

Gradualisht aty filloi të ndërtojë në borgjezi kubane në padurim me dëshirën e Qeverisë spanjolle për autonomi më të madhe, kështu që ka qenë në fund të 1800 dy të ashtu-quajtur lufte e pavarësisë të cilët ishin nje kryengritje e armatosur popullore. Në dytë vdiq në luftime babai "i atdheut" José Martí.

Gjoegrafia e Kubes

Kuba është ishulli më i madh në Karaibe. Pjesën veriore e ishullit të ngjitur në Ngushticën e Florides dhe Atlantikut më gjerë. Në veriperëndim shtrihet Gjirin e Meksikës dhe ne perendim në Kanalin Jukatan , në jug të Detit të Karaibeve. Republika mbulon tërë ishullin dhe disa ishuj të tjerë nga afër.

Guantanamo

Përjashtim i vetëm është Gjiri i Guantanamos si një bazë detare e SHBA është dhënë me qira nga Kuba që nga viti 1903.(Gjiri i Guantanamos (spanjisht: de Bahia Guantanamo, ne anglisht: Guantanamo Bay) është një gji në krahinën Guantanamo në pjesen juglindje të Kubës. Në gjirin e portit më të madh në anën jug të ishullit dhe është e rrethuar me humbjen pjerrësise që pengon atë nga zonat përreth. Gjirin e Guantanamos që nga viti 1903 ka qenë i qeverisur nga Shtetet e Bashkuara, sipas një marrëveshje që i jep të drejtë për amerikanë per ta administruar me qira zonë për aq kohë te gjate, qe ata dëshirojnë nga autoritetet kubane. Megjithatë autoritetet mendojne se marrëveshja është në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar, dhe kërkojne që te kthehet prape Kubës. SHBA përdor zonën për bazën detare Guantanamo Bay Station Detare.)
Ishull përbëhet kryesisht nga fusha te rrafshta, por ka kodrat dhe malet, të cilat janë të vendosura kryesisht në pjesen juge-lindore. Pika me e larte eshte htë Pico Real del Turquino me 2.005 metra.
Klima është tropikale, por temperatura luhaten ne disa raste, ka stuhira duke e goditur ishullin kuban. Sezoni është i thatë nga nëntori deri ne prill. Sezonin i shirave eshte nga maji deri në tetor.
Havanë është kryeqyteti i Kubes si qytet me i madh. Qytete të tjera të rëndësishme janë Santiago de Kuba dhe Kamagüey.
HAVANA
Imazh

Historia

Konkuistadores(Pas zbulimit Kolombi i kishte dhënë Spanjes një pikëmbështetje në Amerikë, u dërguan shpejt ekspedita e cila do të kapin dhe të krishterët ne 'Boten e re’’. Krerët e këtyre ekspeditave u thirrën Konkuistadores, e cila është në spanjisht për pushtuesit, një emër i cili tregoi se ata mendonin lidhur me ripushtimin prej krishterëve te gadishullit Iberik nga maurët muslimane (711-1492). Ata gjithashtu gjeten emrin e Santiago Matamoros (Moor-vrasësin e Shën Jakobit ") para se të shkonin në luftë me SHBA, një tjetër shenjë e lidhjes me ripushtimin) Diego Velaskuez de Kuelar u themelua në vitin 1515 në bregdetin jugor te ishullit te qyteti i parë në Kubë e quajtur Havana, por në 1519 qyteti u zhvendos në vendndodhjen e tij të tashme.
Havanë fillimisht ishte një pikë tregtare dhe u bë kryeqyteti i kolonise spanjolle i Kubës në vitin 1607, dhe u bë porti kryesor në kolonitë spanjolle në Botën e Re.
Havanë ka vuajtur terrorin e djegies se qytetit në 1538 dhe grabitjes në 1553 dhe ne vitin 1555.
Britania e pushtoi Havanen në 1762 dhe ia dha vitin e ardhshëm në këmbim me Floriden.
Pas rimarrjen e Havanes spanjollet e fortifikuan mirë prej Amerikes.
Gjatë Ndalimi i alkoolit në Shtetet e Bashkuara në vitet 1920, Havanë u bë një destinacion popullor për pushime nga amerikanët, klube nate, bare lojrash me dore te ndryshem, ku lejohej pirja e alkoleve, por shumica u mbyllën në vitin 1959, pas revolucionit kuban.

Ishte gjatë kësaj kohe shumë makina amerikane erdhen në Kubë.
Në Havanën e vjetër janë ruajtur shumë pamje, ndertesa te ish arkitekturës koloniale spanjolle dhe rreth saj ndodhet një Trashëgimi Botërore e mbrojtur nga UNESKO-ja.

Sistemi politik i Kubes
Sistemi shtetëror në Kubë.

Kuba është një një shtet autokratik- partisë. Fidel Castro ishte president i 1959-2008 dhe ministër edhe kryeministër nga 1959 deri në përfundimin e kësaj kohe në vitin 1976. Që nga viti 2008, vëllai i Fidel Castro i Raul shërben si president.

Një dhomë e parlamentit quajtur Kuban "Nacional asamblea del Poder re". Partia Komuniste është si sipas Kushtetutës është e lejuar vetëm nje parti politike në Kubë.

Përpara zgjedhjeve lokale do të takohet me banorë nga të gjithë vendin në qarqet themelimin e saj, ku secila zgjedh një grup të përfaqësuesve. Këtu është diskutuar që një kandidat është paraqitur. Një qark është i përbërë nga zgjedhja midis dy dhe tetë qarqe. Në ditën e zgjedhjeve në vetvete është një votim i fshehtë, ku një nga përfaqësuesit e emëruar të këshillit të zgjedhur komunal. Nëse asnjë kandidat të marrë të paktën 50% të votave, i zgjedhur dy kandidatëve me më së shumti vota për një zgjedhje të reja. Zgjedhjet zhvillohen pas parimin e centralizmi demokratik, në të njëjtën mënyrë siç ishte më parë në Bashkimin Sovjetik.

Në zgjedhjet për Asamblenë Kombëtare të krijuar në çdo rreth një kandidat të caktuar në nivel lokal. Në ditën e zgjedhjeve votuesit mund të votojnë për një kandidat, ose lëre. Për zgjedhjet ka deklaruar vlefshme, kandidati duhet të ketë së paku 50% të votave. Arritur kjo nuk të jetë një raund i ri, i cili vazhdon deri një kandidat ka marrë së paku 30% të votave. (20%-pika më e ulët në raundin e dytë). Kjo është përdorur si një mbrojtje kundër qeverive të pakicave.

Në Kubë, ligji zgjedhor lejon moshën 16 vjet. Megjithatë, ju duhet të jenë të moshës 18 vjeç për të bërë deri.
Imazh
Kuba eshte e ndare ne 14 krahina, por nje krahine ka status te vecante, qe quhet Isla de la Juventud.


1. la de la Juventud
2. Pinar del Río
3. Havana (La Habana)
4. Havana City (Ciudad de La Habana)
5. Matanzas
6. Cienfuegos
7. Villa Clara
8. Sancti Spiritus
9. Ciego de Avila
10. Camagüey
11. Las Tunas
12. Granma
13. Holguín
14. Santiago de Cuba
15. Guantánamo

E pregatit dhe perktheu Bep Martin Pjetri
17 janar 2010
Copyright Proletari.Com

Havana sot
Havana ( spanjisht La Habanna )është kryeqytet i Republikës së Kubës.
Havana ndodhet në pjesën perëndimore të bregdetit verior të ishullit. Në vitin 1974 kishte 1,849 milion banorë dhe së bashku me Mariono, Guanabacoa dhe ndër tjera para vendbanime tjera, Gran Habana në vitin 1972 kishte 2,346 milion banorë. Në pjesën qendrore të qytetit janë ngritur anë vendbanimi në hapësira të gjëra, me ndërtesa të larta, me vende dëfrimi të mëdha dhe promenada të gjëra si dhe parqe me vegjetacion tropikal. Nuk ka anë të veçuara pasanike (Favelas, Barris). Kështjellat del Morro dhe e la Paunta janë pjesë përbërëse e sistemit mbrojtës të ndërtuar që nga koha e spanjollëve (shek. XVII) në hyrje të portit detar. Pastaj godinat që gjenden bri gjirit të portit, të quajtura Fortaleza de la Cabańa(shk. XIX) dhe pranë Plaza Carlos Nabuel Céspedes, ish pallati i ri i guvernatorit (1733 deri 1792), sot, shtëpia e këshillit dhe kështjella de la Fuerza (1538-44) dhe katedralja nga shek. XVII/XVIII.
Havana ka hyrjen detare natyrore më të mirë në Karibi në gjirin e Havanës (23km2) me një gjerësi prej vetëm 200 metrash. Nëpër këtë grykë hynë e dalin, për më se 70% e mallrave të importuara dhe rreth 30% të atyre të eksporteve të Kubës. Pjesa më e madhe e industrisë së Kubës është e përqendruar në Havanë. Ndërsa si qendër kulturore e vendit, havana ka qendrën e universitetit të themeluar më 1728, e që llogaritet të ketë mbi 50 000 studentë. Përpos saj ka edhe qendra tjera edukimi dhe kërkimeve si dhe Akademinë e Shkencave Natyrore, teatrin, Sifonin-Orkestrën, Baletin kombëtar, Muze, Biblioteka, Kopshtin botanik dhe ndër tjera dhe selinë e bishopit katolik.
Po ashtu si qyteti është edhe qendër e komunikacionit ajrorë, për këtë përkujdeset aeroporti ndërkombëtar i quajtur "Jose Marti".
Sot, Havana me 2,1 milion banorë është qyteti më i madh në Karibi.
Havana u themelua më 1515 nga detari D. de Velásquez në bregdetin jugorë ishullit. Më 1519, qyteti u bartë në vendin ku gjendet sot dhe më 1552 doli si kryeqytet para qytetit Santiago de Cuba. Më kalimin e kohës u zhvillua si një ndër qendrat më të rëndësishme të tregtisë dhe zbarkim-ngarkimit spanjollë në Indin perëndimore.

KubaImazh

Kuba është ishulli më i madh i Antileve dhe ndodhet midis oqeanit Atlantik në lindje, gjirit të Meksikës në veri dhe perëndim, detit të Antileve në jug. Kuba është formuar nga një arkipelag që përfshin ishullin kryesor dhe mbi 4200 ishuj të vegjël. Ishujt më të vegjël janë të ndarë në pesë grupe: Kolorados, Sabana dhe Kamaguej në bregun verior; Kanareos dhe Jardines në jug. Territori është kryesisht i sheshtë ose më pak reliev, përveç disa zonave malore që shtrihennë drejtimin perëndim-lindje. Një pjesë të vogël të ishullit Kuba e k nën zotërim SHBA (Guantanamo). Vija bregdetare shkon mbi 3500 km dhe paraqet forma të shumëllojshme peizazhi. Brigjet janë të shumëllojshme: të ulët dhe ranore, të lartë dhe shkëmbore, me gjire që hyjnë thellë dhe gadishuj e gjire të vegjël. Lumenjtë janë të shkurtër dhe të rrembyeshëm; lumi më i gjatë, Rio Kautoja, është 250 km i gjatë. Forma e zgjatur me drejtim lindje-perëndim karakterizohet nga klima e njëtrajtshme: tropikale me dy stinë: një e thatë nga nëntori në prill dhe tjetra e lagësht. Në periudhën shtator-tetor fryjnë ciklone tropikale (tornado), që sjellin me vete shira të rrëmbyer dhe erëra me shpejtësi deri 300km/orë.

Ekonomia

Kriza e viteve '90 e shtyu ekonominë kubiane drejt tregjeve të reja ndërkombëtare, për t'i shpëtuar në një farë mënyre embargos së SHBA. Gjatë viteve të fundit u krijuan shoqëri me kapitale të përziera, ku shumicën e aksioneve e kanë kubanët, sidomos në bujqësi, nxjerrejn e mineraleve dhe turizëm. Kushtet e jetesës së shumicës së kubanezëve nuk janë të mira, edhe pse nuk arrijnë në nivelet e varfërisë, si në shumë vende të tjera të Amerikës latine. Kallami i sheqerit është bima kryesore që kultivohet në vend, i ndjekur nga duhani, një kulturë karakteristike për këtë vend. Industria në pjesën më të madhe është e lidhur me prdhimin bujqësor. Në vend janë të pranishme disa rafineri nafte dhe stabilimente kimikë e farmaceutikë. Turizmi është një sektor i rëndësishëm për ekonominë kubaneze. Shumica e turistëve vjen nga Kanadaja dhe Evropa.

Demografia

Popullsia e Kubës është një ndër më multietniket në botë; përveç pushtuesve spanjollë, në rrjedhën e shekujve në ishull zbritën italianë, hebrenj, anglezë dhe skllevër afrikanë. Heqja e skllavërisë (1886) bëri që një sasi e madhe e krahut të punës të vijë nga Kina, kështu që kinezët krijuan koloninë e parë aziatike në vendin latino-amerikan. Kjo larmi e madhe etnike diti të krijojë një shoqëri të integruar më së miri dhe në vend nuk ekziston asnjë lloj racizmi. Sot, popullsia është e përqëndruar në kryeqytet (mbi 1/5 e banorëve) dhe në 12 qytete me mbi 100.000 banorë. Havana (2.200.000 banorë) është kryeqyteti i Kubës dhe metropoli i Karaibeve. Qytete të tjerë janë: Santiago de Kuba dhe Kamagueji.

Klima gjate vitit
Klima (min / max temperatur)

Qyteti - Kamaguey - Temperatura gjate vitit dhe gjate nates dhe dites

Jan Shk Mar Prr Maj Qer K G Sh T N Dh
16 17 17 19 20 21 21 22 21 21 19 17
28 29 32 32 32 32 33 34 33 31 30 28

Havana - Temperatura gjate vitit dhe gjate nates dhe dites
Jan Shk Mar Prr M aj Qer K G Sh T N Dh
18 18 19 21 22 23 23 24 23 23 21 19
26 26 27 29 30 31 32 32 31 29 27 27U more prej linkut: - http://sq.wikipedia.org/wiki/Kuba
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI, Posted 18 Janar 2010, 09:55
REVOLUCIONI KUBAN
Imazh

Revolucioni Kuban është një lëvizje revolucionare, të cilat filluan me rebelët të cilët kundërshtuan diktaturën e Fulgencio Batista. Sot është e lidhur edhe me periudhën historike pas fitores së tij më 1 janar 1959 nga forcat kryengritëse të ndryshme, duke përfshirë gjerësisht të dominuar nga ushtria rebele, krahut të armatosur të Lëvizjes se 26 korrik të udhëhequr nga Fidel Kastro.

Mendimtar revolucionar ne shekullin e nëntëmbëdhjetë


Tendencat reformiste dhe autonomiste si José de la Luz y Caballero dhe Felix Varela, mendimtarët më progresiv të shekullit të nëntëmbëdhjetë arriten në përfundimin se vetëm pavarësia e Kubës mund të pretendojnë për të miren e popullsisë së saj. Megjithë paralajmërimet nga autonomistet kuban (Rafael Montoro, Domingo del Monte) dhe si politikan dhe ushtarake spanjoll Sagasta Práxedes Mateo dhe Arsenio Martínez Campos ne dobine e statusit të autonomisë në Kubë, në mënyrë që të mos ta humbasë krejt prej qeverise se Kanovas qe ka kryer grabitje ne saj te politikes burokratike dhe te ekstremizmit te pashembullt për ishullin.
Pas dhjetë viteve të luftës të pasuksesshme (1867-78), që mendohet se Kuba revolucionare mori në ne fund sistem filozofike, ideologjike dhe sociale me nje mendim shumë të thellë dhe shpirt organizimin e veprimit të José Martí i cili i kushtoi pothuajse në të gjitha jetën e tij për të synuar luftën për pavarësi.

Marti ka krijuar Partine Revolucionare Kubane(cubane) (PRC) në Nju Jork. Pas konflikteve të shumta dhe përpjekjeve të dështuara, arriti më në fund për të filluar "Lufta e nevojshme" qe Marti e ka quajtur Lufta e Pavarësisë 1895-98.

Në 1898, përpara se një pushtet gjithnjë e më baze spanjolle në disa qendra urbane, me luftë të drejtpërdrejtë për triumfin e rebelëve, Shtetet e Bashkuara, William McKinley si president ka urdhëruar te ndërhyje me forcat e armatosur në konflikt padyshim do të përshpejtojë humbjen totale te Spanjës në luftë. Marti, i cili kishte paralajmëruar kohë të rrezikut te imperialist te Shtetet e Bashkuara kundra Kubess dhe pjesën tjetër të Amerikës Latine qe kishte rënë në betejë më 19 maj 1895.
Në 7 dhjetor te 1896 kishte rënë edhe gjeneral-lejtnant Antonio Maceo, një tjetër udhëheqës revolucionare dhe luftëtar. Shefi i Përgjithshëm Máksimo Gómez, lider i padiskutueshëm ushtarake i Revolucionit të 1895 nuk ishte i autorizuar te perfillte apo te degjonte kushte të Dominikaneve nga ana e tij, per të vendosur drejtpërdrejtë fatin e Kubës dhe te ndalonte atë që po ndodhte para syve të tyre.

Parathanie


Kuba kishte problem politik si më parë, por jo aq te madh . Fulgencio Batista ishte presidenti demokratikisht i zgjedhur për herë të parë në Kubë, por presidenca e tij kishte qenë e mbushur me korrupsion dhe dhunë. Fulgencio përsëri ka fituar pushtet përmes një grushti shteti ushtarak në vitin 1952 të mbështetur nga SHBA.

Në vitin 1953 Fidel Castro së bashku me 160 burra të tjerë shkuan në kazermat e Fulgencio Batista për ta shporrur atë nga diktatura, por nuk arriti dhe Fidel Castro u dënua me 20 vjet burg dhe lëvizja e tij u zhduk. Në 1954 Batista u riemëuai si guvernator dhe më vonë kreu një akt të pajtimit me Fidel Kastron për ngjarjet në kazermat.
Fidel dhe u lëshua për të jetuar një kohë në Meksikë. Por në nëntor 1956 kishte një plan tjetër tërësisht revolucionare kunder anëtarëve te rinje amerikan dhe formoi " Ushtrinë rebele." Një nga komandantët e tij ishte një mjeku argjentinas, Ernesto "Che" Guevara, i cili e lidhi me Fidelin – vllai i Fidelit – Raul Kastro.
Luftëtarëve guerilas gradualisht ju bënë të njohura, 2 njerëz të rinj me në krye Raúl Castro dhe Juan Almeida.
Fideli ju lute dy luftetarve te medhenje: ’’ Kthehuni në Kubë, se keni mbështetje të mjaftueshme nga popullsi dhe filluan për të çuar përpara reformat politike, sociale dhe ekonomike. Si Fideli ishte shumë i famshme dhe shpejt u bë kryeministri i cili filloi një proces revolucionar.

Në 1959 filloi veçanërisht në reformat e parë industriale dhe shtetëzim të bankave. Revolucion urban ka pasur edhe rëndësi të madhe që ajo filloi përmes fushatave të analfabetizmi te shkrim-leximit në masë dhe të kujdesit shëndetësor per te implementuar gjithë popullsinë. Pas kësaj fitore, ne politikat ekonomike alarmuan Shtetet e Bashkuara drejt ndermarrjes se nje veprimi armiqesor per të shkaterruar marrëdhëniet diplomatike me Kubën dhe me marrëdhëniet e hapur me Bashkimin Sovjetik.

Spiunë amerikanë zbuluan në vitin 1962 pranine e raketave bërthamore në Kubë. Aty fillon atëherë kriza e raketave e SHBA dhe bllokon brigjet Kuban. Pas 13 ditësh është në prag të të luftës bërthamore, por SHBA vendos për të vazhduar një bllokadën totale të ishullit, një vit pas SHBA vënë një embargo tregtare në Kubë që vazhdon deri sot. Kastro bëhet armik i Amerikës dhe ka fituar një reputacion si ne bote, veçanërisht në vendet e Amerikës Latine. Në vitin 1976 miratoi një kushtetutë që dekretoi kontrollin e partisë komuniste kudo. Me kalimin e kohës ekonomisë kubane u bë e varur nga Bashkimi Sovjetik dhe vendet e tjera komuniste. Rënia e Murit të Berlinit ishte një goditje serioze për ekonominë kubane sepse të gjithë ndihmën financiare të marra nga vendet e tjera komuniste u zhduk gjatë natës.

Historia e kontinentit te Amerikes latine


Sfondi i përgjithshëm i lëvizjeve amerikan revolucionar latine prapa Revolucioni te tetorit në Rusi në vijim e cila krijoi parti të shumta socialiste dhe ideologji komuniste në të gjithë kontinentin. Në Argjentinë zhvillohen aktual socializmi "shpirtërore", ideologët e të cilit theksoi psikologu social dhe sociolog José Ingenieros.
Ne ngjarjet e mëparshme më i fuqishmi ishte i Revolucioni Kuban dhe që quhet Dhjetë vjetet e pranverës (1944-1954) nga Guatemala dhe qeveria e Perón në Argjentinë.
Në 1944, një lëvizje studentore i përshtatur në lëvizjen e gjerë të reformës së universitetit në Amerikën Latine përmbysen diktatorin Ubico dhe vendosi një sistem demokratik për herë të parë në historinë e guatemales dhe u zgjodh president Juan José Arévalo. Arévalo, ishte një mësues i arsimuar në Argjentinë që respektohej si një ideologe dhe ai e quajti "socializmi shpirtërore" nisur një sërë reformash politike dhe sociale.
Pasardhësi i tij (i zgjedhur ne vitin 1951), koloneli Jacobo Arbenz thelloi metej masa organizuese ne ekonomi e kudo dhe në 1952 filloi një reformë të madhe tokësore, e cila seriozisht ka prekur interesat e Kompanive te Bashkuara frutash, e cila kishte lidhje të forta me administratën e presidentit amerikan Ajzenahuer.
Duke pretenduar se ai ishte një qeveri komuniste, atëherë Shtetet e Bashkuara filloi operacionet për të destabilizuar qeverinë e Arbenz, duke kulminuar në një grusht shteti të udhëhequr nga Kolonel Karlos Kastilo Armas de.
Ai gjithashtu kishte një ndikim të madh mbi qeverinë e Amerikës Latine populiste e të menduarit të Juan Domingo Perón në Argjentinë, ku u rrëzua në një grusht shteti te bërë nga ushtaraket e Kastros.
Kastro ishte në Bogotą në vitin 1948 ne një takim me student Perón kur ai mori pjesë në vdekje "Bogotazo-së Jorge Eliecer Gaitan. Rënia e qeverisë Arbenz Jacobo nga Juan Domingo Perón ka çuar në sektorë të gjerë të nacionalistët të Amerikës Latine per të braktisë rrugën "demokratike" të reformave shoqërore dhe te ushqeje ndjenja te urrejtjes ndaj imperializmit te quajtur SHBA. Anti-imperializmit u be një ideologji me rrënjë të hershme në Amerikë, pastaj u shndërrua në një pozicion të gjerë politik në forcat politike të majta amerikane latine, me ndikim të fortë dhe financimin e BRSS.

Partia Komuniste e Kubës

Triumfin e Revolucionit tetor 1917 në Rusi, përhapjen e idealeve socialiste evropiane dhe demokratëve të Amerikës Latine sociale, çoi në krijimin e Partisë Komuniste të parë ne Kubë, fillimisht e themeluar nga Charles Balin (i cili ishte themelues i njohur PRC dhe Marti ) dhe Julio Antonio Mella (nipi i Ramon Matias Mella, babai Dominikane e vendit) në 1925. Mella ishte një organizator i madh, kreu i universitetit, qe hodhi ne grevë punëtorët e bashkimit dhe ishte njeri i veprimit, gjë që çoi ne demonstrata të shumta (të dyja me shkrim dhe në rrugë) për të protestuar dhe dënuar qeverite e dobta, te lekundura,... Pas mërgim në vitin 1926, vazhdoi aktivitetin e tij luftarak në Meksikë, ku ne kontinente kishin arritur idetë e tyre të qartë në lidhje me qëllim të veprimeve për të kryer një luftë të suksesshme politike. Në 1929 ai u vra në mënyrë misterioze ne Meksikë, ende debati se vrasja e tij ishte urdhëruar nga Stalini apo nga Machado. Cynically, Machado njëjtën morën pjesë në varrimin e tij, ku ai dergoi ngushëllimet dhe se "... ishte një njeri i mirë, por një komunist," e cila i dha atij epitetin "gomar me thonj", e cila fitoi atë udhëheqës të punës dhe poet Ruben Martínez Villena.

Pas vdekjes së Melles ne vitin 1930 gjate Revolucionit te udhëhequr nga Martínez Villena vdes, ku ne moment përfshiu venidin nga diktatura e Machado, por konfiskimin e pushtetit nga klasa e punës nuk u materializuar. Pas një periudhe e cila u quajt "efebocracia dhe Mangoneo" Raúl García ROA (më vonë kancelari i parë i Revolucionit Kuban dhe kundër-aktive për shumë vite), dhe disa nga presidentët emrat e të cilëve janë harruar pothuajse nga populli Kuban arriti në pushtet Pentarchy, pasuar më vonë nga fitimtari i Qeverisë së njëqind ditëve, që forcat e alternuar tre trende të ndryshme: anti konsistente-imperialiste, revolucionare dhe popullor . Antonio Guiteras ne mëdyshje dhe në kundërshtim me Ramón San Martin Grau dhe opozitës heshtur por menacing e Fulgencio Batista, i cili kishte qenë zhvendosur atë në pushtet pas Revolucionit ushtarak "të rreshterëve 'nga partia fashiste ABC që shprehu sektorët më reaksionare të borgjezise kubane. Batista ishte në kontakt të vazhdueshëm me Ambasada e SHBA, të udhëhequr nga një guvernator i vërtetë, festuan Jeffryson Caffery, i cili u bëri thirrje në mënyrë të thatë nga Guiteras të jetë i kufizuar me funksionet e tij diplomatike.

E perktheu dhe pregatiti per sitin http://www.proletari.com Bep Martin Pjetri
E merkure, me dt. 20 janar 2010
Dashuria per popuj luftetare e te pamposhtur me motivojne te shkruaj per t'ja dhurue lexuesit shqiptar.


vazhdon
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI, Posted 18 Janar 2010, 10:16
Fidel Kastro - Shteti Kuban
Imazh

Dr Alejandro Fidel Kastro Ruz (lindur gusht 13, 1926) ishte Presidenti i Kubës 1959-2008 dhe sot është ende kryetar i Partisë Komuniste të Kubës. Ai mori pushtetin në vend me 16 Shkurt te 1959, kur ai, ishte lider i Lëvizjes se 26 korrikikut per te rrëzuar Presidentin Fulgencio Batista të mbështetur nga SHBA dhe u be ministër e me pas kryeministër. Më 3 Dhjetor 1976 ai be President i Republikës së Kubes. Në vitin 2006 Kastro u sëmurë rëndë dhe ai u largua nga detyra e tij per tu zevendesuar prej vëllait të tij Raul Kastro, qe është duke vepruar ende si president. Më 19 Shkurt te 2008 Fidel Kastro njoftoi se ai nuk do të rizgjidhet me si president dhe shef i Kubës në zgjedhjet e 24 Shkurtit te 2008 për shkak të shëndetit të tij të dobet. Raúl Castro u zgjodh president pas largimit të Fidel Castro.

Pak nga jeta dhe ardhja ne pushtet

Kastro ka lindur jashtë martese, sepse i ati i tij nuk mund të divorcohej nga ish gruaja perpara qe Fideli te mbushte tetë vjec. Për të njëjtën arsye, ai ishte vetëm atëherë, ku ai u pagëzua. Prindërit e tij ishin të varfer, te dy analfabeta (por më vonë mësuan të lexojnë) dhe ka punuar në bujqësi.
Babai i tij kishte emigruar nga Galicia në Spanjë, ndërsa nëna e tij ka lindur në Kubë por të një familje nga ishujt Kanarie.
Fideli mori një edukatë qytetare, por u angazhua heret ne aktivitete politike dhe militante kundër regjimit diktatorial te Fulgencio Batista, e mbeshtetur nga SHBA ne vitet 1956 në luftë guerile kundër Batista. Me 2 Janar te 1959 luftetaret nen udhëheqjen e Ernesto "Che" Guevara sulmuan në Havanë, ndërsa vëllai i tij Fidel dhe Raul sulmuan me luftetare drejt qytetit te Santiago de Kuba. Pas një kohe të shkurtër u bë sundimtar autokratik Kastro Kuba.
Kastro filloi një fushatë e madhe kunder analfabetizmit per te mesuar populli shkrim e këndim dhe ka ndërtuar një sistem shëndetësor, qe dallohet nga një kulturë politiketë standardit të lartë. Në të njëjtën kohë regjimi i tij instaloi metoden dhe ligjet totalitare ne drejtimin qeveritar dhe partiak, e cila rezultoi në burgim dhe mërgim te dhjetëra mijëra të "kunderrevolucionareve". SHBA u përpoq të izoloi regjimin në Kubë, ku nje vend ivogel u bashkua me Bashkimin Sovjetik. Në vitin 1962 shkaktoi një krize politike te luftë bërthamore, kur Bashkimi Sovjetik ishin në udhë për të vendosur raketa të mesëm me mbushje berthamore në Kubë, qe u quajte ’’Kriza kubane e raketave sovjetike’’.

Kastro mbështeti në mënyrë aktive lëvizjet çlirimtare në Angola dhene Mozambik. Në politikën ndërkombëtare u dallua regjimi i Kastros në vitet 1970 dhe ne 1980 –ta ’’Per vendet levizjes per clirim’’. Përveç kësaj, ai ka punuar nga afër me presidentin Salvador Alende te Kilit në periudhën e tij presidenciale 1970-73.
Pas rënies drastike te ekonomise të shkaktuara nga bllokada tregtare e SHBA dhe dështimit te plotë te politikes ekonomike të reformës në vitet 1990, Bashkimi Sovjetik në vitet e fundit ka patur një zbutje në Kubë, në mes tjerash është fokusuar në zhvillimin e turizmit.

Në nëntor 2005 doli thashetheme se Fidel Castro ishte tejet i sëmurë, pasi që dyshohet se ka vuajtur nga sëmundja e parkinsonit. Në korrik-gusht te viti 2006, postin e presidentit ja dorëzoi Fidel përkohësisht Raulit - vëllai te tij në lidhje me atë se Kastro iu nënshtrua një operacioni për një çrregullim zorrësh.
Sipas nje librit te botuar rezulton se Kastro i ka mbijetuar 637 përpjekje - atentatesh për vrasje

Kastro është i njohur per fjalimin me te gjate ne bote që mbajti rreth 7 orë dhe Fidel vetë nuk pretendon të ketë përgatitur vetë më parë fjalimin.
Kastro ka vizituar një herë Danimarkë, pasi ai mori pjesë në Samitin Botëror për Zhvillim Social në Kopenhagë mars 1995.
Në vitin 1926, ishte 26 vjeç kur ai sulmoi me 26 korrik kazermat e Monchada në Santiago de Kuba, bëri thirrje për nje lëvizje revolucionare; me rastin e 26 korrikut, qe ishte me rëndësishmja për jetën e tij. Fidel Kastro ka ndodhur te marre vendime historike dhe zgjedhjet në daten 26 korrik, kur ai kishte për të marrë vendime të rëndësishme.

Familja

Gruaja e pare - Mirta----------------------------------I biri me gruan e pare - Nene e bir
ImazhImazh
Fidel Kastro u martua ne vitin 1949 dhe ndejten bashke deri ne vitin 1955 me Mirta Diaz-Balart dhe Kastro ka një djalë të quajtur Fidel "Fidelito" Diaz Castro-Balart. Mirta Diaz-Balart u martua më pas me një burrë tjetër dhe ka jetuar një kohë të shkurtër në Spanjë dhe pastaj u kthye në Kubë. Fidelito u rrit në Kubë dhe në një periudhë ai ishte kreu i komisionit të energjisë atomike te Kubes derisa babai i tij e pati shkarkuar atë.
Nipërit e Mirta Diaz Balart si; Abraham Lincoln-Balart Diaz dhe Mario Diaz-Balart zgjidhen në Kongresin amerikan me Partinë Republikane dhe u bene kritikët e regjimit të Kastros.
GRUAJA E DYTE
Imazh
Fideli ka pesë djem të tjerë me gruan e tij të dytë Dalia Soto del Valle dhe ata quhen: Aleksis, Aleksandër, Alejandro, Antonio dhe Angel.

Ndërsa Fidel ne kohen qe ishte martuar me Mirta, ai kishte një afere-aventure me Naty Revuelta e cila rezultoi te kete një vajzë me te - të quajtur Alina Fernández Revuelta. Alina la Kubë në vitin 1993 e veshur si turiste spanjolle dhe kërkoi azil në Shtetet e Bashkuara. Ajo është një kritike e politikës së babait të saj.
Motra e Fidel Juanita Kastro ka jetuar në SHBA që prej fillimit të viteve 1960 dhe realizoi duke luajtur vete në 1965 në një dokumentar me regjizor Andy Warhol.

Pasuria


Në vitin 2005 shkroi revista amerikane ‘’Forbes’’ e biznesit, se Fidel Castro është ndër njerëzit më të pasur në botë me një pasuri rreth 550 milionë dollarë amerikanë. Forbs më vonë e rriti shumën në 900 milion dollare, sipas thashethemeve në një llogari bankare në Zvicër. Fidel Kastro i ka konsideruar të dhenat e revistës, se ishin "gënjeshtra dhe shpifje" dhe se ata ishin pjesë e një fushate amerikane. "Në qoftë se ata mund të provojnë se kam një llogari bankare jashtë vendit, me 900 milion, me 1 milion, 500,000, 100,000 ose 1 dollarit amerikan , atëherë unë do të japë dorëheqjen. " Revista me pas pohoi se 900 milion dollaret si pasuri e Fidelit nuk është provuar.

E perktheu dhe pregatiti per sitin http://www.proletari.com Bep Martin Pjetri
E merkure, me dt. 20 janar 2010
PEMA E FAMILJES SE FIDEL KASTROS

Imazh
Dashuria per popuj luftetare e te pamposhtur me motivojne te shkruaj per t'ja dhurue lexuesit shqiptar.

E përgatiti në shqip Bep Martin Pjetri
Me dt. 18.I.2010
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI, Posted 25 Janar 2010, 00:56
RAUL KASTRO
Imazh

Raúl Kastro Ruz Modesto ka lindur me 3 qershor 1931 në Birán, Holguín, Kuba dhe është president i Kubës dhe presidenti i Këshillit Kuban të Shtetit. Ai gjithashtu esht kreu i Byrosë Politike të Komitetit të Partisë Komuniste të Kubës Qendrore, dhe ai është shefi i forcave të armatosura (ushtrinë, detare dhe ajrore).
Ai mori përsipër detyrime të përkohshëm si kryetar i Këshillit të Kubës i Shtetit 31 Korrik 2006 për shkak të vëllait të tij, ish-presidenti i sëmundjes së Fidel Castro. Ai u zgjodh zyrtarisht si president 24 Shkurt 2008 në një takim të Asamblesë Kombëtare. Fidel Castro njoftoi largimin e tij 19 Shkurt 2008, por tashmë në 2001, Fidel Castro ka emëruar vëllain e tij si pasardhës të presidencës.
Raúl Castro ka qenë sekretar i dytë i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste te Kubes që nga formimi në vitin 1965 partisë dhe zëvendës president i parë i Shtetit dhe Këshillit të Ministrave dhe Ministri i Mbrojtjes që nga viti 1959. Në vitin 1953 ai mori pjesë në sulmin ndaj kampit ushtarak Moncada në Santiago de Kuba dhe ishte një anëtar themelues i Lëvizjes se 26 korrikut. Përmes Raúl Castro - Che Guevara u prezantua me Fidel Castro dhe u përfshirë në revolucionin kuban.

Vitet e hershme


Raul Kastro esht biri i emigrantëve Galician në Kubë, është vëllai i Fidel Kastros, ishte autore i politikes se re kubane revolucionare të rendit të ri socialist së bashku me Ernesto Che Guevara dhe njerëz të tjerë si Camilo Cienfuegos,
Si të rinjtë ai mori pjesë në demonstrata të studentëve të shumta në shenjë proteste kundër diktatorit Batista Fulgencio. U organizua grusht shteti të cilit ishte, mes masave qeveritare tjerash ndaloi vëllain e tij Fidel për të kandiduar në zgjedhjet në vitin 1952. Pas disa ankesave te tyre kundër Batista nuk ishin marrë parasysh, atehere vëllezërit organizuan një sulm të armatosur mbi kazermat e Moncada në Santiago de Kuba në provincën Oriente, më 26 korrik 1953. Ka pasur rezultate negative: shumë kryengritës u vranë dhe të tjerët, si vetë, u dënua me disa vjet në burg.


E perktheu Bep Martin Pjetri
Me dt. 25 janar 2010 per Proletari.Com

Copyright
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI, Posted 25 Janar 2010, 03:00
FAMILJA E FIDEL DHE RAUL KASTROS ME POZITA KYCE NE QEVERINE E KUBES

RAMON KASTRO RUZ - VLLAI ME I MADH I FIDEL DHE RAUL KASTROS
KESHILLTAR NE MINISTRIN E SHEQERIT

Imazh

DJALI I FIDEL KASTROS- FIDEL KASTRO DIAZ - BALART
- KESHILLTAR NE MIN. E INDUSTRIS

Imazh

DJALI I RAUL KASTRO - KOLONEL Alejandro Raúl Castro Espin
- SHEF I SHERBIMIT SEKRET- KORDINATOR ME KINEN

Imazh


DJALI I FIDELIT - Dr Antonio Kastro Soto
SHEF I NJE SPITALIT DHE DOKTOR I KLUBIT TE BASKETBOLLIT

Imazh


NIPI I RAULIT - Major Raúl Alejandro Rodríguez Castro
KOMANDANT I GARDES SE RAUL KASTROS

Imazh


VAJZA E RAULIT - Deborah Kastro Espin
KESHILLTARE NE MINISTRINE E ARSIMIT

Imazh


VAJZA E RAULIT - Mariela Kastro Espin
KRYETAR E QENDRES SE EDUKIMIT SEKSUAL

Imazh


MARKOS Portal León -DHENDRI I martuar me mbesën e Raúl Kastros
Përgjegjës për industrinë e nikelit, anëtar i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kubës
Imazh


Antare te familjes pa foto:
Kolonel Luís Alberto Rodriguez Lopez-Kalleja, bir i Raúl Kastros në sektorin Juridike - Shefi Ekzekutiv i Grupo GAESA (Grupe i Administrimit te Empresas, SA), e cila mbikqyr ndërmarrjet ushtarake

Alfonsito Fraga, në lidhje me familjen e Raúl Kastros - Punonjes i larte ne Ministrine e Jashtme


I pregatiti Bep Martin Pjetri dhe i perktheu
Per www.Proletari.Com
Copyright
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI, Posted 26 Janar 2010, 22:05
Dhjetë fëmijët dhe jeta sekrete e Fidelit
Imazh

Një libër i ri, "Without Fidel", shkruar nga gazetarja amerikane Ann Louise Bardach, tregon për herë të parë detaje të veçanta për jetën e "Leader Maximo". Lidhjet e tij të fshehura dhe fëmijët e jashtëligjshëm...
Për të përshkruar sipërmarrjet revolucionare të Fidel Kastros, boja është derdhur lumë dhe janë harxhuar me qindra fletë revistash e gazetash. Por, deri më sot nuk dihej asgjë e saktë mbi jetën e tij private dhe mbi të gjitha se sa fëmijë kishte sjellë në jetë. Më në fund libri "Without Fidel", i shkruar nga gazetarja amerikane Ann Louise Bardach, që do të dalë në shitje këto ditë në Amerikë, na rrëfen sekretin. Në jetën e tij prej amatori, EL Comandante kishte joshur me dhjetëra gra dhe sot mendohet se ka dhjetë fëmijë biologjikë. Libri i fundit i Bardach, një pjesë e të cilit është publikuar para kohe nga britanikja "Daily telegraph", nuk tregon vetëm për jetën e gjatë politike të Kastros dhe vëllait të tij Raul, por jep edhe detaje të pafundme të jetës intime të ish-diktatorit kuban.

Fëmijët

Lideri kuban ka pasur një jetë të paqëndrueshme nga ana sentimentale. Gruaja e parë e Fidel Kastros ishte Myrta Diaz-Balart, me të cilën u martua më 11 tetor 1948. Në atë kohë të dy të dashuruarit ishin 22 vjeç. Me Myrtan, Kastro pati një fëmijë, Fidel Angel Kastro Diaz-Balart, që ndryshe quhej Fidelito e që lindi në vitin 1949. Çifti u divorcua më 1955-n. Më pas ajo u martua me Emilio Nunez Blanko. Fidelito u rrit në Kubë dhe për një periudhë të caktuar, para se të pushohej nga i ati për paaftësi në detyrë, ishte në krye të Komisionit për Energjinë Atomike. Vetëm dy vjet pas triumfit revolucionar, më 1961-shin, Fidel Kastro gjeti një lloj qëndrueshmërie me Dalia Soto del Valle, një vajzë 20-vjeçare nga Trinidadi. Dalia i dha pesë fëmijë: Alexis, një programues informatike, Alexander, inxhinier informatik, Alejandro Castro, edhe ky programues informatike, Antonio, kirurg ortoped, dhe i fundit Angel, lindur më 1975-ën, i diplomuar për Mjekësi. Dalia dhe Fideli u martuan në fshehtësi të plotë në vitin 1981, por ajo u shfaq për herë të parë në ekranin e televizorit në krah të tij vetëm në vitin 2003. Këta janë fëmijët e lindur nga lidhjet zyrtare të EL Comandante. Por, mendohet se Castro ka pasur edhe një numër shumë të madh lidhjesh klandestine. Vetëm në vitin 1956 supozohet të kenë lindur tre fëmijë të paligjshëm nga lidhjet e tij jozyrtare: fëmija i parë erdhi në jetë nga lidhja me Natalia Revueltan, një aristokrate kubane, që më pas u bë një pasionante e revolucionit, të cilën e njohu pak muaj pas divorcit. Ajo lindi një vajzë më 3 mars të vitit 1956, të cilën e pagëzoi me emrin Alina Fernandez. Alina më vonë do të bëhej ylli radiofonik i të dëbuarve në Majami dhe autorja e një libri të dhimbshëm kujtimesh mbi veten dhe të atin. Fëmija i dytë lindi nga lidhja me një vajzë misterioze të quajtur Panchita Pupo. Po në vitin 1956, Maria Laborde, gruaja që pati një histori të shpejtë dashurie me Fidelin vetëm një ditë pas daljes së tij nga burgu, lindi Jorge Angelin. Nga një tjetër flirt në vitin 1960, mendohet të ketë lindur fëmija i dhjetë i Kastros, i quajtur Ciro, emër që iu vu për nder të një martiri të revolucionit. Nëna e tij mbeti e panjohur dhe asnjëherë nuk u mor vesh gjë për të. Ciro, sipas atyre që trego Bardach në librin e saj, i ngjan një "ylli kinemaje". Ai i ka sytë jeshile dhe lëkurën e errët. Pasi studioi edukim fizik në kolegj, Ciro është martuar me një funksionare të Partisë Komuniste dhe jeton në një shtëpi luksoze në Havana. Por, fëmijët e Fidelit mund të mos "ndalen" këtu. Sipas rrëfimeve të një dezertori kuban, që më parë punonte në shërbimet sekrete në vendin karaibik, një tjetër fëmijë i Kastros ka lindur në vitin 1970 nga lidhja klandestine e radhës. Kur gazetarja Ann Louise Bardach pyeti Kastron se sa fëmijë kishte, gjatë një interviste për "Vanity fair" në vitin 1993, ai buzëqeshi dhe u përgjigj: "Pothuajse një fis". Emri Kastro rrjedh nga latinishtja dhe do të thotë besnik, por edhe pse i qëndroi besnik politikës së tij, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për gratë me të cilat u lidh gjatë gjithë jetës. Në vitin 2008, një tjetër dokumentar i bërë nga një gazetar amerikan tregoi se ai kishte fjetur me më shumë se 35 000 gra. "Ai ka fjetur të paktën me dy gra në ditë për më shumë se katër dekada. Një për drekë, një për darkë", pati treguar një ish-zyrtar i Kastros me emrin Ramon. Që Kastro ka qenë shumë i preferuar nga gratë, kjo gjithmonë është ditur në Kubë. Para dhe pas revolucionit ai u prit si hero në Havanë, gjithmonë i shoqëruar nga një numër i madh admiruesesh femra.

Sëmundja


Fidel gjatë gjithë jetës së tij kishte bërë gjithçka kishte mundur për të mbajtur të fshehta lidhjet e tij jashtëmartesore dhe fëmijët e tij kanë respektuar të atin duke mbajtur gjithmonë një profil të ulët. Sipas tregimit të Bardach, asnjë nga fëmijët e Kastros nuk do të marrë në të ardhmen frenat e pushtetit. Më i besueshmi për të pasuar Raulin është 43-vjeçari Alejandro, djali Raul Kastros, kolonel dhe "ylli i ri i Ministrisë së Punëve të Brendshme". Libri hedh dritë edhe mbi sëmundjen që në vitet e fundit ka prekur Fidelin dhe vuajtjet e ish-diktatorit. Kastroja krenar, tregon shkrimtarja, fillimisht kishte refuzuar një ndërhyrje kirurgjike që do e kishte detyruar të jetonte për një periudhë të gjatë në spital me një qese plastike të mbërthyer në trup. Megjithatë ai vendosi t‘i nënshtrohej një operacioni më të rrezikshëm, që sapo të shërohej do t‘i garantonte pavarësi të plotë. Për fat të keq ndërhyrja dështoi dhe Fidel gati sa nuk vdiq nga një infeksion i rëndë që i preku zorrët. I ndodhur në këtë pikë, ish-diktatori pranoi ndërhyrjen kirurgjikale standarde, por mbeti shumë zemërthyer: "Fideli qante shumë herë në ditë. Ishte me të vërtetë i shkatërruar", i ka rrëfyer shkrimtares një burim anonim, i cili punonte në të njëjtin spital ku Fideli ishte operuar. Nga kontaktet me sistemin shëndetësor Kuban, ajo zbuloi se Kastro ushqehej vetëm në mënyrë intravenoze pesë muaj pas operacionit dhe humbi më shumë se 20 kilogramë. Një doktor spanjoll i thirrur posaçërisht për t‘u marrë me shëndetin e tij, i frikësuar se nuk kishte më shpëtim, zëvendësoi ushqimet e forta me një dietë ushqimore shumë të rreptë.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI, Posted 28 Janar 2010, 23:33
VIZITA PAPA E GJON PALIT TE DYTE NE KUBE NE 2004
ImazhImazh

VIZITA E PAPA GJON PALIT TE DYTE NE KUBE - 2004


Edhe sot bej pyetjen vetes:
Si ka mundesi qe nje vend komunist si Kuba e izoluar si dikur Shqiperia(Me 22 prill 1993 lejoi Papa Gjon Palin e Dytë të vijë në Shqipni) lejoi ne 2004 ARDHJEN E PAPA GJON PALIT TE DYTE NE KUBE KOMUNISTE?
NDERSA NE SHQIPERI NUK U LEJUA ASNJEHERE TE VIZITONTE SHQIPERINE, POR U AKUZUA SI AGJENTE E CIA-s etjera etiketa poshteruese e shpifese.


Kisha kubane paralajmëron rrezikun e krizës ekonomike
Imazh

(02.02.2010 RV)
Kisha kubane paralajmëron rrezikun e një krize të rëndë ekonomike në vend. Revista katolike “Palabra nueva”(''Fjala e re'') e kryedioqezës së Havanës nënvizon se gjendja ekonomike është mjaft e ndërlikuar dhe mund të keqësohet me shpejtësi. Por e vetmja përgjigje e regjimit është ricentralizimi ideologjik, pohimet utopiste dhe reduktimi i fuqishëm i shpenzimeve, që do të çojnë pa dyshim drejt një krize ekonomiko-shoqërore. Nuk janë mbajtur premtimet, thekson revista, e cila e krahason gjendjen aktuale me atë të vitit 1990 e 1994, pas rënies së Bashkimit Sovjetik.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI, Posted 29 Janar 2010, 00:27
BESIMI FETAR NE KUBE
Imazh

KUBA është tradicionalisht një vend katolik. Në disa raste është ndryshuar për herë te katolicizëm shumë dhe i ndikuar përmes sinkretizëm. Një besim të përbashkët syncretic është Santería, i cili u soll në Kubë nga robërit nga Afrika dhe u përhap në ishujt fqinje, por tregon për ngjashmëri Umbanda braziliane dhe ka marrë një shkallë e mbështetjes zyrtare.

Kisha katolike romake vlerëson se 60 për qind e popullsisë është katolike. Por Kisha katolike është subjekt i kufizimeve të qeverisë, dhe nuk lejohet të ketë shkollat e veta apo media. [1]

Kuba ka pak të krishterët që besojnë në Jezu Krishtin. Ata mendojnë se vetëm 5,29% të Cubans janë të krishterë.

Anëtarësimi në kishat protestante vlerësohet të jetë 5 për qind dhe përfshin Baptists, Pentecostals, Dëshmitarët e Jehovait, shtatë-ditore Adventists, Presbyterians, Anglicans, Episcopalians, Methodists, Fetare Shoqëria e Friends (Quakers), dhe Lutherans. Grupe të tjera përfshijnë Greek Orthodox Church, Kisha Orthodhokse e Rusisë, muslimanë, hebrenj, Budistët, Bahá'í-të, dhe Kisha e Jezu Krishtit të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme (Mormonët).

Hyrja për NE Catedral de San Cristóbal de la Habana (Katedralja e Shen Kristofer te Havanës), Zonja Zonja e Bamirësisë, tona i Kubës

Kuba është vendi për një shumëllojshmëri të feve syncretic me origjinë kryesisht afrikane kulturore. Sipas një raporti të Departamentit të Shtetit të SHBA, "Kuba Ndërkombëtar për Lirinë Fetare Report 2008", disa burime vlerësojnë se sa më shumë që është 80 për qind e popullsisë konsultohet me praktikantët e feve me rrënjët Perëndimore të Afrikës, të tilla si Santeria apo Yoruba. Santería u zhvillua nga traditat e Yoruba, një prej popujve të Afrikës të cilët ishin importuar në Kubë gjatë shekujve 16 deri 19 për të punuar në plantacione të sheqerit. Santería perban elementet e krishterimit dhe te fese afrikane te perëndimit dhe si i tillë e bëri të mundur për skllevër të mbajë besimet e tyre tradicionale duke u shfaqur në praktikë katolicizëm. La Virgen de la Caridad del Cobre (Our Lady of Charity) është përkrahëse katolik i Kubës, dhe është i respektuar në masë të madhe nga populli kuban dhe shihet si një simbol i Kubës. Në Santería, ajo ka qenë syncretized me Ochún perëndeshë. Festivali rëndësishme fetare "La Virgen de la Caridad del Cobre" festohet nga Cubans çdo vit më 8 shtator. Feve të tjera janë praktikuar Palo Monte, dhe Abakuá, të cilat janë pjesë e madhe e liturgji në gjuhën e Afrikës.
Historia

Pas revolucionit të 1959, praktikë Kuba ka kufizuar besimin fetare ne popull. Në direktivat, qeveria "njeh" të drejtën e qytetarëve për leksione dhe praktikë ndonjë besimi fetar në kuadrin e respektimit të ligjit, por në ligj dhe në praktikë, Qeveria vendos kufizime në lirinë e fesë. Nga 1959 në 1961 për qind e tetëdhjetë priftërinj profesionale katolike dhe protestante ju lejua te lenin Kuben për te Shtetet e Bashkuara. Marrëdhëniet ndërmjet qeverisë së re dhe bashkësi të ishin të tensionuara, qeveria e re Kuban ishte shumë i kufizuar dhe të dyshimta të operacioneve të kishës, duke fajësuar ato për bashkëpunim me CIA-s gjatë gjirin e pushtimit Derra dhe magazinimin e armëve të parashikuara për një kundër "revolucionit".

Që nga viti 1992, kanë qenë lehtësuar kufizimet dhe sfidat direkte nga institucionet shtetërore për të drejtën për të është lehtësuar disi, edhe pse kisha ende përballet me kufizime të komunikimit me shkrim dhe elektronik, dhe vetëm mund të pranojnë donacione nga shteti miratuar nga burimet e financimit. Kisha Katolike Romake është i përbërë nga Konferenca e ipeshkve katolikë Kuban '(ccbc), të udhëhequr nga Jaime y Lucas Alamino Ortega, Kardinali Kryepeshkop i Havanë. Ajo ka njëmbëdhjetë dioqezat, 56 urdhëra e murgeshat dhe 24 urdhëra të priftërinjve.

Në janar të vitit 1998, Papa Gjon Paul II bëri një vizitë historike në ishull, të ftuar nga qeveria Kuban dhe Kisha Katolike.

Më 20 tetor 2008, Kisha e parë ortodokse në Kubë u hap gjatë një ceremonie zyrtare ku morën pjesë Raúl Kastro.

Njerëzit shkojnë në kishë dhe luten në këtë Katedrale. Në Kubë pothuajse gjysma e popullsisë së përgjithshme nuk është ika besim te forte fetar, por gjysma e mbetur, shumica është feja katolike romake. Gjithashtu ka një pjesë të vogël të Protestantët. Gjatë Luftës së Dyte Botërore disa hebrenj emigruan në Kubë. Pas ardhjes se Kastros në pushtet në vitin 1959 shumica e popullsisë hebreje ka emigruar në Shtetet e Bashkuara.

U perkthye nga Bep Pjetri
Per proletari.com
Copyright
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUBA DHE E DREJTA E SAJ PER LIRI DHE PAVARESI, Posted 03 Shkurt 2010, 01:11
FIDEL KASTRO DHE FEJA
Imazh


Feja esht etike humane

Tradicionalisht, qëndrim revolucionar në fenë është ilustruar nga Lenini, i cili u pajtua me Marksin dhe Engelsin me idene se revolucionarët mund të jenë fetare, por që duhet të ketë ndarje të plotë të fesë dhe shtetit.
Edhe pse Fidel Kastro do të pajtohej me qendrimin e Leninit mbi ndarjen e kishës dhe shtetit, ai është shumë më tepër në favor të fesë sec jane m-l. Siç shpjegon ai në një fjalim e tij të mbajtur ne Havane ne vitin 1998 shprehet keshtu: "Ndihem me një respekt të madh për të gjitha fetë. Feja e krishterë ishte per mue një nga më të mirë qe une e dija, sepse kam shpenzuar 12 vjet - si disa nga ju ndoshta ka edhe rritur dhe edukuar në konvikt të studentëve në shkollat fetare katolike ... ato shkolla ishin më shumë si një manastir se një shkollë, për shkak se ishte i nje lloji edukues të jetës per t'u pregatitur une per te udhëhequr, për të cilën unë jam i lumtur edhe sot, sepse ajo mësoi me disiplinën, stoicizëm, shpirtin e sakrificës, shumë gjëra pozitive, të cilat më vonë me ndihmuan mua gjatë jetës time. "
Fidel thekson se revolucionarët duhet te pajisen me vlerat themelore humaniste dhe se nganjëherë njerëzit mund të marrin këto vlera nga feja e tyre: "Në kulturën tonë, si pjesë e të ashtu-quajtur botën perëndimore, ka padyshim komponentet e vlerave të krishterë. Unë mendoj se në mesin e atyre vlerave ka janë parimet etike dhe humane që janë të zbatueshme në çdo epokë. "
"Bota kishte lindur dhe përpunuar idetë e saj kur, Krishti kishte lindur në këto kohë, ju mund të jeni i sigurt - ose të paktën se unë jam per idene, se predikimi i Jezusit nuk do të ndryshonte shumë nga idetë ose predikimi që ne revolucionarët sot përpiqemi ta sjellim ne botë. "
Fideli bën thirrje për një vetëdije të re fetare ne Kube dhe ne bote, qe " duke shtuar së bashku më shumë se vetëm një mendim revolucionar, idetë më të mira etike dhe humane jane më shumë se një fe, nga të gjitha religjionet autentike ... duke konsiderue predikimin e shumë mendimtarëve politik, e shumë shkollave dhe e shumë feve. "

Qendrime te Fidelit per sektet fetare

Fideli vë në dukje se ai nuk e konsideron sektet si fe te vërteta: "Unë kam mendimin se sektet, që sigurisht ekzistojnë jane krijuar për qëllime politike, për qëllime të krijimit të konfuzionit dhe ndarje nga ata të cilët nuk hezitojnë të përdorin edhe fenë për objektivave të caktuar politike ... "
Ai sheh mësimet e Krishtit në të njëjtën frymë si ato te Marksit, Engelsit dhe Leninit: "Ne kemi folur edhe këtu dhe disa prej teoricienve te shquar të këtij shekulli të cilët kanë luajtur një rol me idetë e të cilëve mund të kenë vlefshmëri të caktuara, por ne duhet të sjellim njerzimit së bashku kuptimin etik dhe human ne shumë ide, disa prej të cilave dolën në kohë shumë të largëta të historisë së njeriut: idetë e Krishtit dhe idetë socialiste themeluan bazat shkencore, në mënyrë të drejtë dhe thellësisht humane,si e Karl Marksi, idetë e Leninit, idetë e Marti, idetë e Enciklopedike evropiane që parapriu Revolucionin franzez dhe si ato të prindërve të pavarësisë së kësaj hemisferë, si simboli më i shquar i të cilit ishte Simón Bolívar, i cili dy shekuj më parë, kishte ëndërr e Amerikës Latine të bashkuar ... "

Dialogu i Fidelit me fese është rezultat i përvojës praktike në Amerikën Latine, ku një lëvizje e madhe në fe, Teologjia Çlirimtare(pra feja - Doktrina katolike - B.P) ka mbështetur një ndryshim revolucionar nga kapitalizmi në socializëm. Më shumë informacion për këtë është e përfshire në librin e ''Fidelit dhe feja'' (nuk esht në dispozicion të internetit), e cila është shkruar në vitin 1987 si një dialog midis Fidelit dhe një dishepullit të Brazilit në teologji, Frei Betto.

Dy dialogjet;
- Kontradikta e fesë
- dhe revolucionit do të vazhdojë në shekullin e 21-të.

Nga njëra anë, Fidel shpreh respekt për fenë, e bere jehonë nga Martin Luther Kingu dhe me Mahatma Gandi i njohur me mesazhet paqesore jo te DHUNËS si nje menyre e re për të ndryshuar ne menyre revolucionare sistemet e degjeneruara. Nga ana tjetër, kulturë kapitaliste të luftës janë gjithnjë e më shumë në rrobat e kryqëzatave fundamentaliste krishtere, çifute dhe muslimane.
Për të marrë pjesë në një diskutim në lidhje me këtë faqe, shkoni tek Forumi Bordi Diskutim mbi shkrimet e Fidel Kastro


U perkthye nga Bep Martin Pjetri
Sot me dt. 3 shkurt 2010
U more nga ky link - http://209.85.229.132/search?q=cache:QF ... clnk&gl=dk

Enver Hoxha dhe feja


Gjysherit e Enver Hoxhes sipas bashkekohesve te vet ishte cifut - mazon, por ishin konvertuar ne kushte terrori prej pushtuesve Osmaneve turq, ku prej kesaj konvertimi fetar perfitoi shume gjysherit duke marre ofiqe, poste te larta ne organet e drejtsise.
Enveri sapo mori pushtetin ne 29 nentor te 1944 sulmoi barbarisht ne shkurt te 1945(pas 2-3 muajsh) prifterinjte katolik duke urdheruar ne bashkepunim me UDB-en dhe ish Partine Komuniste Jugosllave ''Gjenocidin fizik dhe psiqik mbi Klerin Katolik te Shkodres dhe te Veriut te Shqipnis''. Ky akt kriminal esht i dokumentuar dhe permendet ndonjeher nga pushtetaret e dy partive kryesore per luster demokratik perciptaz ne rast festash dhe zgjedhjesh per parlament. Enver Hoxha isht plotesisht deri ne vdekje kunder fese katolike. Nuk lejoi asnje shqiptar me besim katolik ne ish Byron Politike apo ne Sekretariat te KQ te PPSH dhe as ne Sherbimet Sekrete apo ne Mjeksin shqiptare. Po me keto qendrime ishte gjithe banda e tij sepse i perkisnin sekteve fetare islamike dhe ato ortodokse. Ky esht realiteti, qe e di qe nuk u pelqen, por jane dokumenta dhe fakte qe nuk duhen injoruar, apo nuk duhet harruar kurre, por nuk duhet te jene pista te urrejtjes dhe te hakmarrjes ndaj askujt. Kujtesa duhet per te mos u perseritur me kjo sjellje anti - njerzore nga ekipe te reja politike nga e djatdhta dhe e majta, qe per fatin e keq te tyre dhe te kombit trashegojne ket sjellje diskriminuese ndaj pjeses se besimit katolik duke mos i emnuar ne poste te barabarta me muslimanet(nga Partia Demokratike dhe Partia Republikane e tjera te djathta) dhe ortodokse(nga Partia Socialiste).
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 9 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 20 Qershor 2018, 13:35
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari