Ketu do gjeni gjithcka mbi shqiptaret qe shiten kombin e tyre per disa interesa te uleta personale dhe antishqiptare...
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 18 postime · Faqe 2 prej 2 · 1, 2
Edvin Rama-Demostrata barbare-21.1.2011 ''Kali i perversit''
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4338
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Vajza e dhunuar më 21 janar, vizitohet nga Berisha
Imazh

KosovAlbaner on 30 Janar, 2011

Kryeministri Berisha i ka uruar sot personalisht 18 vjetorin e lindjes gjimnazistes Bekime Rexha, e cila gjatë demonstratës së 21 janarit u dhunua nga disa demonstrues në një nga bulevardet kryesore të Tiranës.

Duke i uruar Bekimes jetë të gjatë, Kryeministri Berisha u shpreh se ndodhet në këtë festë të familjes Rexha jo vetëm për të shprehur urimet e tij dhe të familjes së tij me këtë rast, por t’i përcjellë këto urime edhe në emër të bashkëmoshatarëve të Bekimes, të cilët aktin barbar të dhunës ndaj saj e kanë përjetuar si një dhunë ndaj tyre. “Erdha këtu të ndaj me ju gëzimin e datëlindjes së Bekimes dhe për t’i uruar asaj në emër të familjen time shumë gëzime, mbarësi, shëndetet, suksese dhe jetë të gjatë. Erdha, gjithashtu, jo vetëm në emër të familjes sime, por para së gjithash në emër të të gjithë shkollarëve shqiptarë, të të gjithë bashkëmoshatarëve të Bekimes, të cilët aktin barbar, dhunën ndaj bashkëshollares dhe bashkëmoshatares së tyre, e kanë përjetuar si një dhunë ndaj tyre”, tha Kryeministri.

Më tej, Kryeministri u shpreh se për atë që i ndodhi Bekimes ka marrë me qindra mesazhe nga maturantë e gjimnazistë nga Gjirokastra, nga Mallakastra, nga Vlora, nga Hasi, nga Kukësi, nga mbarë Shqipëria, të cilët kanë shprehur një ndjenjë revolte të thellë shpirtërore për atë akt të shëmtuar që një kriminel kreu në një nga bulevardet kryesore të kryeqytetit. “Të gjithë më kanë kërkuar që qeveria të bëj gjithçka për gjetjen e autorit dhe vendosjen e tij para ligjit. Ndaj, unë vij të përcjellë edhe një herë urimet më të përzemërta nga mbarë nxënësit e këtij vendi, shkollarët e këtij vendi, por unë jam i sigurt se çdo prind që nis fëmijën në shkollë bashkohet në këtë gëzim të familjes tuaj”, tha Kryeministri.

Duke iu drejtuar Bekimes, me rastin e përvjetorit të saj, Kryeministri Berisha u shpreh “ne të urojmë ty të bëhesh 120 vjeç, e lumtur, me atë jetë që meriton. Ndërsa ata që qëllojnë dhe godasin mbi fëmijët tanë të bekuar do të marrin ndëshkimin e merituar ligjor”

Ndërsa u shpreh se shkolla dhe shkollimi i fëmijëve janë përparësia më absolute e kësaj qeverie, Kryeministri Berisha theksoi se ata që përpiqen të djegin me zjarr të ardhmen e tyre janë të pashpresë. “Ne shohim drejt të ardhmes, drejt ndërtimit të vlerave dhe ajo që mund të bëjmë ne është të ndërtojmë ëndrrën tuaj, të ndërtojmë atë Shqipëri që ju keni në mendje, në zemër, në shpirt dhe që e meritoni plotësisht”, u shpreh Kryeministri.

Kryeministri Berisha dhe bashkëshortja e tij znj. Liri Berisha i dhuruan Bekimes, më rastin e datëlindjes, një buqetë me lule dhe një kompjuter.

Nga ana e tij, babai i Bekimes, u shpreh se ndihet krenar për vajzën e tij, e cila ka shprehur hapur bindjen e saj atë ditë, pasi – theksoi ai, – jetojmë në një shtet demokratik që po shkon drejt Evropës dhe jo drejt komunizmit e kooperativave bujqësore. (INA)
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4338
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Deklaratat e papërgjegjshme dhe antikushtetuese e luftënxitëse dhe të dënueshme prej bijve të bllokmenve Spartak Kico Ngjela dhe Edvin Kristaq Rama si dhe të dy ish ministrave dhe ish antarve të Komitetit Qendror të PPSH; ish ministri i brendëshme të komunizmit Gramoz Ruci dhe Skënder Gjinushi sollën pasoja të rrezikëshme politike - shoqërore me përmasa shoqërore më dt. 21 janar 2011 në Hedhjen e Hordhive talebane kundër kryeministrisë për interesat e karrierëve të Edvin Kristaq Ramës dhe Bamir Topit.


Imazh


Marrëzia nuk ka mure
Lirimi i te semureve, kudo ne shoqerite e perparuara, ka krijuar edhe rreziqe, deri edhe ne rrezikimin e shtetit,

Nga Frrok Cupi
Imazh
Edhe dje, qe nga bulevardi i Tiranes, njerezit provuan se nuk mund te kuptonin gje. Megjithese aty u mblodhen rreth 7000 vete, aty kryetari i Partise Socialiste mbajti fjalimin me te gjate qe eshte mbajtur ne kete bulevard qe diten kur u ndertua prej Fashizmit Italian, perseri njerezit nuk kuptuan asgje. Gjithcka ne kete lemsh "politik" eshte ndertuar si nje pakuptim i plote. Kryetari i partise Socialiste, i ardhur nga nje anarkizem i shfrenuar (ky eshte moskuptimi i pare) ne krye te te majteve, kerkon largimin e kryeministrit "tani, ore po t6ani, ketu ne shesh". Edhe pse qeveria eshte e ligjshme, ky thote te ike "sepse dua une". Te ike kjo qeveri, jo se ne duam qeveri, por te rrije pa qeveri.... Amerika dhe Bashkimi Europian i thone "mos dil me ne sheshe, por ne Parlament", ky betohet per sheshin. Ky beri thirrje per zgjedhje, ndersa zgjedhjet jane vetem 75 dite me vone; dhe, gjithe bota po i ben thirrje qe te shkoje ne zgjedhje. Ky thote se nuk shkon ne zgjedhje, por thote se "dua zgjedhje". Parmbreme ne Strasburg tha se do te shkonte ne zgjedhje, sa zbriti ne Tirane tha se "dua zgjedhje te reja". Ky thote se do zgjedhje te reja, por zgjedhjet ja ku jane ne prag; por... ky thote se nuk ka kushte per zgjedhje. Dje mbajti fjalimin me te gjate te jetes se bulevardit, me shume se nje ore, sa edhe Enver Hoxha nuk ka folur ne ate bulevard per pese dekada. Foli per "malet e larta", per "ujerat e kulluar", prane drites i papare e prane detit i palare... Kush mori vesh ndonje gje?!.... Askush nuk merr vesh, por perseri kjo nuk eshte vetem e keqe. Edhe pse Marrezia del ne rruge, kjo nuk eshte vetem e keqe. Marrezia ne shesh- kjo eshte nje e mire.... Kam frike se shumica e njerezve po mendojne me trishtim, sikur ne kete turbullire politike po ndodh vetem e keqja. Kam frike se keta trishtohen kaq shume, sepse nuk mund te mendojne se "ne kete marrezi" ka nje thelb shume pozitiv. Miq te shtrenjte, a nuk kuptoni sa mire eshte kur epoka i le liri fushe edhe Marrezise?! Ne qofte se marrezine do ta kishim mbyllur me mure edhe ne kete shekull, valle kur do ta lironim? A nuk eshte nje marrezi kur thuhet se "ishin zgjedhjet te mira, por nuk ishin te mira"? Kur thuhet se "denojme hajdutin, por na jepni hajdutin"? Kur thone se "i vrau demonstrata jone, por ju jeni vrasesit" (dje u tha)? A nuk eshte nje marrezi te thuhet se "jemi ne opozite, por nuk duam e pike"? A nuk eshte marrezi kur thuhet se "bej te keqen me te mundshme qe kam ne dore"?... Marrezi jane te gjitha; por pa mendoni sikur te ishin mbyllur perjete brenda mureve? Do te ishte me e keqja. Kjo eshte ceshtja: ne mbylljen e Marrezise, ose ne hapjen e saj. Edhe pse eshte thene disa here, haptazi, se ne "dy dekada nuk beme asgje", kjo nuk eshte krejt e pasakte. Ne dy dekada, demokracia qe erdhi pas pese dekadash nen diktature te eger, nuk ishte aq e zonja sa ta lironte Marrezine nga zinxhiret apo nga rrethimi ne mure. Kete nuk mundi ta beje, vertet. Ndoshta nuk kishte ardhur koha e pershtatshme; ndoshta nuk kishte pasur aftesine e duhur...., ku ta dish. Edhe kjo nuk eshte gje e thjeshte. Shtete dhe shoqeri shume te perparuara ne Europe, edhe pse kaq te zonja, munden ta bejne hapjen e mureve te Marrezise vetem aty nga vitet 1600 e kendej. Ne shenimet e Michel Foucault, eshte shkruar nje pasazh mbi banoret e Salpetrieres ne vitin 1690. "Aty ka 3000 persona", sipas shenimit te studiuesit te famshem. Pjesen me te madhe te banoreve "e perbejne te varfrit, vagabondet dhe lypesit". Por aty kishte edhe te tjere, qe jane mbyllur jo per keto shkaqe. Ne Saint-Theodore- 41 te burgosur me motivin si te cmendur, ne Kuartieri i Madalenes- 91 plaka te rrjedhura; ne Saint-Levege- 72 epileptike, ne Saint Halaire- 80 gra te rrjedhura... Kjo ishte bota e korrektimit per motive te semundjes. Ne mjaft raste semundja i perkiste marrezise, ku i marri u gjend i transferuar mes figurash te tjera. Por korrektimi mund te ishte edhe per motivin e semundjeve venale. Edhe lebrozet ishin perzene. Per shembull, ne vitin 1657, u gjenden te izoluar nje e njeqindta e popullsise se Parisit me motivin e lebrozes. Pyetja, ne momentin kur qyteterimi nisi te clirohej nga makthi i izolimit te te semureve, duke nisur qe nga ata te marrezise, shtrohet keshtu: Pse behej clirimi i marrezise? Jo vetem i te semureve te marrezise, por edhe i lebrozes, ose epeliptikeve? Valle u be kjo per t'i prere rrugen semundjes? Apo per te kerkuar rezultat pozitiv? Apo per te ruajtur shtetin?... Te gjitha motivet jane sjelle ndermend ne momentet kur njerezia po ndahej prej makthit te mureve te marrezise. Deri ne periudhen klasike, marrezine e shperfillur, nisen ta konsiderojne, te pakten si semundje te natyres dhe te shoqerise. E keqja e madhe, sipas studiuesve, ishte sikur te jetonte akoma me gjate arsyetimi se marrezia ishte semundje e shoqerise dhe jo e natyres. Ketu, ne kete pike, kane shpetuar vlerat e shekujve pas viteve 1600. A eshte marrezia e shfaqur politikisht sot, nje semundje e shoqerise? Ky eshte problemi themelor; jo pse marrezia eshte liruar nga zinxhiret, sic kane frike disa. Pertej mureve nuk ka vetem te semure prej marrezise, por edhe te tjere qe jane te paqarte nga vjen semundja. Shtate mije vete qe u mblodhen dje ne shesh, pervec atyre qe punojne ne bashkite socialiste, ka edhe njerez te prekur prej semundjes se marrezise. Vete te marret jane aq te mencur sa i pompojne mediat, tribunat, sheshet, njerezine poshte e lart, me idene sikur kjo eshte semundje "e shoqerise". A nuk shikoni si po betohen dhe po tentojne te ngrene shoqerine me kembe, ne demonstrata apo ne cdo mekembje tjeter, vetem me idene se "shoqeria e ka ne dore". Dje lideri i PS deklaroi se populli duhet te marre ne dore ceshtjen e vet; "ne nuk e duam pushtetin per vete, por per ju"- tha. Domethene eshte semundje shoqerore (!). E pavertete dhe makabre. Si mund te vihet shoqeria ne prove si burim i semundjes?! Si mund te zgjidhe populli problemin e nje semundjeje te natyres?... A nuk shikoni si thote kryetari i PS se "njerezit jane vetem te varfer, me tre leke e nje cigare ne xhep", se nuk jane te zote t'i dalin zot vetes, se "vetem une" i dal zot si Zot?! A nuk eshte e tera kjo si ne nje spital te Salpetrieres ne vitin 1690, ku pjesen me te madhe te 300 banoreve "e perbejne te varfrit, vagabondet dhe lypset"? Sterkeqa e njeriut dhe e shoqerise si nje spital i periudhes para- klasike kur te semuret ishin te korrektuar, ka per qellim te fundit qe te fajesoje shoqerine si burim te marrezise. Domethene eshte "e shoqerise". Lirimi i te semureve, kudo ne shoqerite e perparuara, ka krijuar edhe rreziqe, deri edhe ne rrezikimin e shtetit, sigurisht; por kjo nuk mund te turbulloje mendjet njerezore me teorine se eshte "semundje e shoqerise". Kjo eshte semundje e natyres, domethene personale, e secilit qe i ka rene. Kaq.


Sorosi dhe lëvizja e Mbretëreshës së Artë Milva Ekonomi
Imazh
Avokati Altin Goxhaj përballë gangsterit të degjenrimit të demokracis shqiptare, çifuti - Xhorxh Soros

Nga avokati Altin Goxhaj

Milva Ekonomi, e përkufizuar nga kandidati për herë të parë për kryetar Bashkie Edi Rama në Shtator 2000 kur e prezantoi në Pallatin e Kongreseve si kandidate për Këshillin Bashkiak me përkufizimin: “Siç ma ka deklaruar miku im George Soros, Milva Ekonomi është njeriu i tij i artë për Shqipërinë” sot pas 16 vjetësh u emërua Ministre e Ekonomisë së Konçensioneve, Tenderave dhe Ankandeve të Shitjes së gjithshkaje me emrin Shqipëri. Përgjatë vitit 2001 deri në 2011 ishte çdo vit si relatorja e buxhetit të Bashkisë së Edi Ramës në Këshillin Bashkiak Tiranë. Milva Ekonomi, një ndër njerëzit më të rëndësishëm të Soros në Shqipëri që prej 1998 kur Soros e solli në Shqipëri me mision të paracaktuar, themeloi skemën më të njohur spekulative “Fondacioni Besa” që u themelua me kapital 1 milionë dollar nga Soros dhe 29 milionë nga Qeveria Shqiptare, dhe që në vitin 2008 kur u falsifikuan dokumentat e Gjykatës nga Ariana Fullani dhe Linda Rama që nga OJF të konvertohej në biznes, pronë e George Soros, konsiderohej me një xhiro prej 280 milionë dollarësh dhe sot duhet të ketë arritur të paktën 600 milionë dollar. Milva Ekonomi është personi që bashkëmenaxhoi për llogari të Sorosit zhdukjen e çdo dokumenti financiar të programit AEDP që në emër të rikonstruksionit dhe ndërtimit të shkollave Fondacioni Soros thjesht i lyente fasadat me bojna alla Rama ku vlera e kontributeve të qeverive të huaja dhe fondacioneve të ndryshme thuhej se shkonte mbi 100 milionë dollarë si pjesë e kontributit për krizën kosovare. Milva Ekononomi është personi zyrtar i Soros që themeloi dhe ishte kryetare e Bordit të Lëvizjes MJAFT, Bordit të organizatës G99, Institutit AGENDA, biznesit të përbashkët me Eduard Zaloshnjën IPS (të mbyllur në 2010), “regjistruesja” e çdo pasurie në Kosovë kur u bë “inventari” dhe regjistrimi i të gjithë pasurive dhe popullsisë së Kosovës (në kuadër të Agjencisë Evropiane për Rindërtim – EAR në Kosovë, në projektin mbi Mbështetjen në Sistemin Statistikor dhe Përgatitjen e Regjistrimit të Popullsisë në Kosovë 2007 – 2008 dhe të Statistikave Suedeze të financuar nga Sida në Agjencinë e Statistikave të Kosovës, ku punoi gjatë viteve 2008 – 2013, në hartimin e legjislacionit statistikor dhe ndërtimin e Programit Zyrtar të Statistikave Kombëtare). Dhe çdo kush që punon në fushën e pronave të patundshme e di shumë mirë se sa qindra milionë euro vlen ky lloj informacioni hipotekash smds në një vend me probleme të mëdha dokumentacioni si Kosova e pas luftës. Ndërkohë nga kushdo që e njeh skenarin e tranzicionit të pushtetit sorosian nga Rama te Veliaj e di shumë mirë që Milva Ekonomi e di se çfarë roli dhe peshe kryesore ka Milva Ekonomi në transaksionet e trafikut të influencave nga Rama te Veliaj.

Kush është Milva Ekonomi, ministrja e re e Ekonomisë.
Imazh

Akuzat ndaj saj si përfaqësues e Soros Shkëlqimi dhe rënia e Canit, arsyet e shkarkimit nga koncesioni i TVSH tek renta minerare Përplasjet me Ramën Milva Ekonomi ka lindur në Tiranë në vitin 1962. Ajo ka kryer studimet e larta në Statistikë dhe Ekonomi nga Universiteti i Bujqë- sisë, dhe një Master në Administrim Biznesi ( MBA ) nga Universiteti i Tiranës. Ekonomi ka shërbyer si Drejtor i Përgjithshëm i Institutit të Statistikave të Shqipërisë gjatë periudhës 1994-2005 duke kryer një sërë detyrash që lidheshin me ngritjen dhe institucionalizimin e statistikave zyrtare në vend. Po ashtu ajo ka kryesuar Komisionin Kombëtar të Nomenklaturave dhe ka qenë për dy mandate anëtare e Byrosë së Konferencës së Staticienëve Evropianë KEE/OKB. Në vitin 2006 ajo zgjidhet anëtare e panelit të ekspertëve të projektit “PARIS 21” (OECD), ku punon mbi lidhjen e statistikave zyrtare me të drejtat e njeriut. Punon në këtë projekt deri në fund të dhjetorit 2007. Ajo është anëtare e Institutit Ndërkombëtar të Statistikave (ISI) dhe Shoqatës Staticienëve të Ballkanit. Ajo është një nga themeluesit e Institutit Agenda, një qendër kërkimesh ekononomike dhe sociale e themeluar në qershor të vitit 2006 në Tiranë. Ndërkaq nga Ekonomit ka zëra të shumtë që prej kohësh e lidhin me miliarderin George Soros, si një ndër njerëzit më të rë ndësishëm të tij në Shqipëri.

Faqja 3, gaz. ”Standart” 18.2.2016
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4338
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Imazh
Ambasadori Amerikan në Tiranë, Donald Lu i akuzuar;
Për terror, dhunë, kërcënime, shantazh psikologjik
Ndaj Deputetve të së Djathtës Shqiptare, Drejtsisë Shqiptare për interesa;
- personale,
- të Xhorxh Shvarc-it(Soros)
- Edvin Kristaq Ramës për Reformën e Drejtsis të tipit Komuniste

Zbulohet mashtrimi i ambasadorit Donald Lu, ja për çfarë i gënjeu shqiptarët
Imazh

10.10.201617:00Në fillim të Shtatorit, ambasadori amerikan në Tiranë, zoti Donald Lu, përjashtoi kategorikisht çdo mundësi të implikimit të mogulit George Soros dhe rrjetit të tij në çështjen e reformës së drejtësisë në Shqipëri.
Në intervistën që i dha gazetarit Alfred Lela për ‘MAPO’ zoti Lu u shpreh:

Mendoj se ka pasur shumë politikanë dhe disa në media, të cilët kanë pretenduar se ajo që ndodhi më 21-22 korrik ishte falë Shteteve të Bashkuara, Bashkimit Europian, Xhorxh Sorosit apo një entiteti tjetër të huaj. Dhe unë mendoj se, së pari, kjo nuk është e saktë, sidomos për rëndësinë e rolit tonë.”
Ndërsa pak më tej ai shtoi:
Prandaj dhe mendoj se disa nga kritikat, apo pretendimet, se në prapaskenat e gjithë kësaj qëndronte Xhorxh Soros, janë përpjekje për të mohuar të vërtetën, e cila është se kjo është një fitore e popullit shqiptar, e shoqërisë civile shqiptare, e medias shqiptare, e njerëzve të zakonshëm në rrugë. “
Ambasadori amerikan i cilësoi si përpjekje për të mohuar të vërtetën pretendimet mbi patronazhin e Soros në reformën në drejtësi, duke mohuar publikisht vërtetësinë e pretendimeve.
Por pa u mbushur muaji nga ky mohim kategorik i ambasadorit, një paketë dokumentesh të rrjedhura nga fondacioni ‘Soros’, zbulojnë krejt të kundërtën.
Sepse është vetë fondacioni që pretendon në raporte dhe dokumente të brendshme se reforma në drejtësi në Shqipëri ishte konceptuar, organizuar dhe mbështetur ekskluzivisht nga rrjeti Soros.

Më pas raporti jep detaje të hollësishme mbi organizimin teknik të idesë së vetë, madje duke parashikuar dhe numrat e ekspertëve që do të angazhojë në të gjitha nivelet, por duke parashikuar edhe se nëse reforma s’do mund të kalonte në vitin 2016, Fondacioni do merrte masa të forta, duke krijuar presion publik që reforma të votohej brenda vitit 2017.
Dhe Fondacioni i zotit Soros, jo vetëm që pohon në dokumentet e brendshme se është lokomotiva dhe organizatori i reformës, por parashikon dhe kundërpërgjigjet që mund t’i vijnë Fondacionit për shkak të protagonizmit.

Shkruan raporti i Soros:
Protagonizmi jonë me reformën mbetet përherë një lojë me rrezik. Fondacioni jonë mund të sulmohet nga ata aktorë që kanë interes të ruajnë gjendjen aktuale”
Ky raporti i brendshëm i Soros, i hartuar në vitin 2015, përgënjeshtron në mënyrë të qartë ambasadorin amerikan në Tiranë, i cili mohoi rolin kyç të Soros me reformën, duke ja përveshur autorësinë e reformës, asaj që zoti Lu e përkufizoi me termin ‘populli shqiptar’. / HashtagAL
http://www.parrotlla.net/en/Lajme/Categ ... tar%C3%ABt

”Llalla përsërit sulmet kundër Donald Lu: Nuk është Guvernator i Shqipërisë!

02 Shkurt,2017-02-02
Në një intervistë në emisionin Opinion, kreu i akuzës Adriatik Llalla ka folur për marrëdhënien me ambasadorin amerikan duke deklaruar se “Zoti Don nuk është një guvernator i Shqipërisë, por një ambasador i një shteti”. Kryeprokurori theksoi se “ai nuk mund të sillet si zot i vendit këtu”.
“Ky sulm jo diplomatik- siç ai e cilësoi- vijon prej dy vitesh, dhe fsheh pas tij interesa personale të ambasadorit”
Kryeprokurori Adriatik Llalla, ka deklaruar se punonjës të ish sigurimit të shtetit kanë marrë pjesë në formulimin dhe hartimit të Reformës në Drejtësi dhe konkretisht në pjesën e krijimit të Byrosë Kombëtare.
“Në përgjithësi, në takimet që kemi pasur më ambasadorin, debati i parë lidhet me Byrronë Kombëtare të Hetimit”, u shpreh Lllalla.
Më tej Kryeprokurori deklaroi se Byroja po krijohet në tipin e një institucioni të ish kohës së komunizmit në vend, dhe po ashtu ideatorët e krijimit të këtij institucionit ishin pothuajse të gjithë punonjës të ishSigurimit të Shtetit.
http://www.lapsi.al/lajme/2017/02/02/ll ... JOq1PnhDIU

Andi Mehdi Bushati demaskon ambasadorin amerikan Donald Lu për dhunë, shantazhe e kërcnime psikologjike të rënda
Deri familjare të deputetve të së djathtës, prokurorve dhe gjyqtarve shqiptarë!

Shpërthen Prokurori i Përgjithshëm: Ambasadori i SHBA po na shantazhon për arsye personale dhe pse po hetojmë politikanët që ai mbështet
02 Shkurt, 2017

Imazh

”………Lapsi.al i ka denoncuar i pari, që në korrik 2016, trajtimin zhburrërues që iu bë në selinë e rrugës së Elbasanit disa deputetëve shqiptarë që u detyruan me shantazh të votonin reformën. Ne kemi qenë gjithmonë të idesë se edhe objektivat e mira kur synohen të arrihen me parimin “qëllimi justifikon mjetin”, kur për të shkuar drejt tyre përdoren rrugë të ulta, mjete okulte dhe kërcënime mafioze, e humbasin kuptimin e tyre.
Ndaj, shpeshherë, megjithëse kemi qenë pro reformës në drejtësi, ne kemi denoncuar rrugët që u ndoqën për realizimin e saj……………………..
Po të shihen me vëmendje linjat e saj kryesore, aty pikturohet një Donal Lu që bën “shantazhe tipike sorosiane”, që lobon në mënyrë private për interesa të caktuara ekonomike, që mbron nga hetimi politikanët që ai mbështet dhe që po sulmon një prokurori që është e vendosur të mbrojë zgjedhjet e qershorit nga manipulimi….”
“Pse mori zemër Llalla?” 2.2.2017 – Andi Mehdi Bushati /LAPSI.AL/
http://www.lapsi.al/ide/2017/02/02/pse- ... JOjyPnhDIU
Drejtuar: SH.T.Z. Bujar NISHANI
President i Republikës
Z. Ilir META
Kryetar i Kuvendit

Të nderuar Zotërinj,

Ju informoj se Prokuroria e Përgjithshme e Republikes gjendet gjatë ditëve të fundit nën një presion të hapur nga ana e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri.
Nëpërmjet një lëvizje aspak diplomatike, Prokurorit të Përgjithshëm, i është anulluar viza diplomatike, si edhe disa prokurorëve të lartë ju janë anulluar gjithashtu vizat e dhëna nga kjo ambasadë konform rregullave të parashikuara nga ligjet e këtij shteti.
Në vlerësimin e Prokurorisë së Përgjithshme, kjo lëvizje, për të cilën ritheksojmë që është aspak diplomatike, ka disa arsye, të cilat lidhen me qëndrime dhe përfitime personale të Ambasadorit të SHBA në Tiranë, z. Donald Lu.
Pak javë më parë, Ambasada e SHBA në Tiranë njoftoi Prokurorin e Përgjithshëm se është anulluar viza diplomatike e tij dhe e bashkëshortes së tij. Si shkak për këtë veprim tërësisht në kundërshtim me frymën e bashkëpunimit, ka shërbyer një udhëtim për arsye shëndetësore në SHBA, i bashkëshortes së Prokurorit të Përgjithshëm.
Ky veprim i Ambasadorit Lu është vijim i sjelljeve shantazhuese që ai ka prezantuar ndaj institucionit të Prokurorisë së Përgjithshme.
Prej kohësh, z. Lu, duke u prezantuar si nxitës i Reformës në Drejtësi në Shqipëri, ka kërkuar me presion që Prokuroria e Përgjithshme të mbajë qëndrime hapur pro paketës ligjore, edhe në ato raste kur projektet ligjore, siç ka rezultuar më pas nga Opinioni i Komisionit të Venecias, kanë qenë tërësisht në kundërshtim me normat kushtetuese, si edhe me respektimin e të drejtave të njeriut.
Në komunikimet zyrtare dhe informale, Ambasadori Lu ia ka bërë të qartë Prokurorit të Përgjithshëm se, nëse nuk do të mbronte publikisht ndryshimet ligjore, do të kishte pasoja personale dhe institucionale.
Gjithashtu, Ambasadori Lu, në më shumë se njëherë, ka ushtruar presion ndaj Prokurorisë së Përgjithshme për të mos vijuar hetimet ndaj disa kompanive, për të cilat kanë ekzistuar dyshimet se kanë shkelur ligjet shqiptare.
Rasti më flagrant, i cili është i dokumentuar me shkresë zyrtare, i bere publik edhe ne media, i referohet ndërhyrjes së drejtëpërdrejtë të Ambasadorit të SHBA në Tiranë, në hetimin që Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Fier nisi ndaj kompanisë së naftës “Bankers Petroleum”. Kjo kompani akuzohej nga mediat dhe banorët e zonës ku ushtron aktivitetin se u kishte sjellë dëme të pariparueshme në pasuritë dhe shëndetin e tyre. Për këtë rast, Ambasadori Lu ka kërkuar, në kundërshtim me çdo lloj komunikimi diplomatik dhe ligjor, që hetimi të mos vijonte, pasi pasojat do të godisnin në mënyrë të drejtëpërdrejtë Prokurorin e Përgjithshëm.
Të nderuar zotërinj,
Ambasada e SHBA në Tiranë i ka revokuar vizën, ndër të tjerëve, edhe Drejtorit të Marrëdhënieve Juridiksionale me Jashtë, njëkohësisht edhe drejtues i Sektorit të “Dekriminalizimit” në Prokurorinë e Përgjithshme.
Drejtori, i vetmi prokuror magjistrat në Prokurorinë e Përgjithëshme, ka mbajtur qëndrime thellësisht profesionale sa i përket paketës ligjore të Reformës në Drejtësi, si edhe ka shprehur opinione për disa problematika në prani të Ambasadorit Amerikan në Tiranë, si edhe ekspertëve të tjerë vendas dhe të huaj.
Prokuroria e Përgjithshme vlerëson se edhe veprimi aspak diplomatik ndaj prokurorëve është një reagim ndaj qëndrimeve parimore të tyre, të cilat nuk përkonin plotësisht me projektet ligjore të mbrojtura nga Ambasadori dhe disa prej ekspertëve të tjerë, vendas apo të huaj.
Prokurori në fjalë, është një ndër zyrtarët më të rëndësishëm të Prokurorisë Shqiptare, sa i përket bashkëpunimit ndërkombëtar, sidomos në luftën kundër terrorizmit global dhe krimit të organizuar trans-nacional.
Gjithashtu në drejtim të strukturës shumë të rëndësishme të “Dekriminalizimit” në Prokurorinë e Përgjithshme, e cila tashmë ka nisur të japë rezultate konkrete në përjashtimin të disa deputetëve nga Kuvendi i Shqipërisë, si edhe të zyrtarëve të lartë nga administrata shtetërore, të cilët rezultojnë të përfshirë në veprimtarinë e krimit të organizuar brenda dhe jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë. Kjo strukturë po vijon me veprimet e saj dhe rezultatet do të prekin edhe deputetë të tjerë të Kuvendit të Shqipërisë, kryesisht persona të cilët Ambasadori Amerikan në Tiranë i ka shantazhuar publikisht dhe privatisht për të siguruar vota parlamentare për kalimin në parlament të projektit të mbështetur prej tij për Reformën në Drejtësi, ku, mesazhe telefonike të dërguara nga kjo Ambasadë, janë bërë publike edhe në media.
Ju informojmë gjithashtu se përfaqësuesi i Prokurorisë së Përgjithëshme ishte kandidaturë dhe tashmë është zgjedhur si anëtar i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED). Një ditë para hedhjes së shortit nga Kuvendi i Shqipërisë për përzgjedhjen e anëtarëve të KED, për shkak të mungesës së konkurencës, kandidati i vetëm për anëtarin nga Prokuroria e Përgjithshme në këtë strukturë, thirret me urgjencë nga konsulli në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Prokurori gjendej në një takim të IPA 2014, Rrjetit të Prokurorëve të Ballkanit, i cili zhvillohej në Gjermani dhe u detyrua të rikthehej me urgjencë, duke vlerësuar se, për shkak të pozicionit të si Drejtor i Marrëdhënieve Juridiksionale me Jashtë, mund të ishin temë diskutimi çështje me rëndësi ndërkombëtare, përfshirë edhe terrorizmin.
Në takimin në Ambasadën Amerikane, Prokurori çuditërisht, nuk u prit nga konsulli, por nga një tjetër punonjës, i cili, pa dhënë asnjë shpjegim, i komunikoi asaj vendimin për revokimin e vizës amerikane.
Fakti që Prokuroi u kërkua me urgjencë në Ambasadën Amerikane, vetëm një ditë para hedhjes së shortit për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, vlerësohet si një manovër aspak diplomatike, për të ushtruar shantazh ndaj përfaqësuesit të Prokurorisë, por edhe institucionit të Prokurorisë së Përgjithshme, për interesa të segmenteve të caktuara politike që synojnë kapjen e institucioneve të drejtësisë.
Në vijim, Ju informojmë gjithashtu, se Ambasada Amerikane në Tiranë u ka revokuar vizën edhe disa zyrtarëve të tjerë të lartë të Prokurorisë, të cilët kanë nën hetim persona me pushtet në Shqipëri, të cilët njihen publikisht si faktorë bashkëpunues të Ambasadorit Amerikan në Tiranë, z. Donald Lu.
Këta persona, të cilët gëzojnë mbështetjen e Ambasadorit Amerikan, janë pjesë e segmenteve të caktuara të politikës, por që ka dyshime që janë të lidhur edhe me botën e krimit të organizuar, të cilët po tentojnë në çdo formë për të deligjitimuar, shantazhuar dhe paralizuar institucionin e Prokurorisë.
Kjo sjellje kundër institucionit të Prokurorisë, e cila po agravohet edhe me ndërhyrjen aspak diplomatike të Ambasadorit Lu, është në vijim të sulmeve të hapura kundër të gjithë trupës së prokurorëve gjatë dy viteve të fundit, kohë në të cilën është diskutuar mbi Reformën në Drejtësi.
Qëndrimet e ditëve të fundit të Ambasadori Lu, lidhur me revokimin e vizave, i shohim si kundërvënie ndaj qëndrimeve profesionale të trupës së prokurorëve ndaj drafteve ligjore për Reformën në Drejtësi, të mbrojtura nga Ambasadori Amerikan në Tiranë.
Vlen të theksojmë se, shumë prej problematikave të prezantuara nga Prokuroria, u konsideruan të tilla dhe u korrigjuan edhe nga Komisioni i Venecias, i cili u investua për të dhënë opinion nga palët politikë në Shqipëri.
Pra, nuk hezitojmë të shprehemi se, sjellja e Ambasadorit Amerikan në Tiranë mund të konsiderohet edhe si një hakmarrje e tij personale për qëndrimet parimore të Prokurorisë së Përgjithshme.
Gjithashtu, nuk hezitojmë të shprehemi se, kjo sjelle jo-diplomatike nga ana e Ambasadori Lu është rrjedhim i shantazheve të papranuara nga ana e Prokurorisë lidhur me disa çështje konkrete hetimi, për të cilat dukshëm ai ka pasur interesa thellësisht personale.

Të nderuar zotërinj,
Prokuroria e Përgjithshme dhe Prokurori i Përgjithshëm në veçanti, Ju sigurojnë se institucioni do të vijojë të përmbushë me korrektesë maksimale detyrimet e saj që rrjedhin nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë dhe legjislacioni përkatës.
Ju sigurojmë se institucioni i Prokurorisë nuk do të shantazhohet nga asnjë faktor, vendas apo i huaj, në përmbushjen e detyrimeve të saj kushtetuese dhe ligjore.
Institucioni ynë është i vetëdijshëm se, me afrimin e zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare në Shqipëri, të cilat zhvillohen në Qershor 2017, segmente të ndryshme politike, të mbështetur edhe nga faktorë të jashtëm të lobuar, do të tentojnë të ushtrojnë presion ndaj Prokurorisë dhe Prokurorëve të Republikës. Ju garantojmë se do të merret çdo masë, për aq sa i takon institucionit, që të sigurohet vota e lirë.
Prokuroria e Përgjithshme do të vijojë të ndjekë me përparësi të veçantë zbatimin e ligjit “Për Dekriminalizimin”, me qëllimin e vetëm për të siguruar pastërtinë më të lartë të Parlamentit dhe Administratës Publike Shqiptare.
Gjithashtu, Prokuroria e Përgjithshme do të vijojë të mbështesë zbatimin e Reformës në Drejtësi, larg çdo presioni e shantazhi që synon deformimin dhe kapjen e institucioneve të drejtësisë.
Duke Ju falenderuar për mirëkuptimin Tuaj,
PROKURORI I PËRGJITHSHËM
ADRIATIK LLALLA

http://www.pp.gov.al/web/Prokurori_i_Pe ... JONlfnhDIU

Deklarata e Zotni Adriatik Llallës drejtuar Publikut për akuza shpifse e fyese të Donald Lu-it në mënyrë të përsëritur

Prokuroria e Përgjithshme është gjendur ditën e sotme në një sulm të hapur dhe të paprecedent nga ambasadori aktual në Tiranë, z. Donald Lu, lidhur me qëndrimet e institucionet përsa sa i përket Reformës në Drejtësi dhe kandidaturave për anëtarë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.
Dëshirojmë të njoftojmë median dhe, nëpërmjet Jush, edhe opinionin publik shqiptar se, këto sulme tërësisht jo-diplomatike nuk janë aspak të reja për institucionin e Prokurorisë së Përgjithshme.
Sa i përket Reformës në Drejtësi, Prokuroria e Përgjithshme dhe prokurorët kanë mbështetur që në fillimet e saj nevojën për reformim. Në qëndrimet zyrtare dhe publike, Prokuroria ka identifikuar problematika në draftet kushtetuese dhe ligjore, për të cilat ka shprehur qëndrimet e saj parimore dhe në frymën e së drejtës. Duhet theksuar se këto qëndrime kanë gjetur mbështetjen e plotë në Opinionin e Komisionit të Venecias, i cili, siç dihet tashmë, ka rrëzuar një pjesë të konsiderueshme të drafteve të propozuar nga ekspertët e huaj, të mbështetur publikisht nga Ambasadori Lu.
Sa i përket procedurës së kandidimit të anëtarëve për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, ftojmë zotin Lu dhe ekspertët e tij të rilexojnë ligjin përkatës mbi kriteret e anëtarëve të këtij institucioni. Është shumë e rëndësishme që ambasadori Lu të lexoj variantin zyrtar, si në shqip, ashtu edhe në anglisht.
Prokuroria e Përgjithshme i bën të qartë zotit Lu se, nëse është mësuar të jetë zot në ambjentet e politikës shqiptare, këtë nuk mund ta realizojë me institucionin e Prokurorisë.
Për fat të keq, Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë ka shumë paqartësi brenda, të cilat kanë shkaktuar kaos institucional të papranueshëm.
Zoti Lu mendon se ka në dorën e tij fatin e Prokurorisë kur shantazhon institucionin për mbyllje hetimesh apo me heqje vizash. Duhet ta ketë të qartë ai dhe kushdo tjetër që, për të përmbushur detyrimet kushtetuese dhe ligjore, prokurorët e Republikës nuk kanë nevojë për viza.
Këto presione të Ambasadorit Amerikan në Tiranë janë tipike sorosiane, të cilat kërkojnë të manipulojnë opinionin publik dhe të zhvlerësojnë institucionet.

Ky reagim i Ambasadori Amerikan në Tiranë, Donald Lu, vjen menjëherë pasi Prokuroria e Përgjithshme njoftoi zyrtarisht krerët më të lartë të shtetit shqiptar, Presidentin e Republikës dhe Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, mbi presionet dhe shantazhet e vazhdueshme të ambasadorit Lu kundrejt institucionit.
Duke kërkuar mirëkuptimin Tuaj për kohën, dëshirojmë t’Ju prezantojmë letrën e plotë që u është dërguar autoriteteve më të larta shtetërore shqiptare për veprimet jo-diplomatike të Ambasadorit Lu.
http://www.pp.gov.al/web/Prokuroria_e_P ... JOQrfnhDIU

Lista e zezë e vizave, prokurorë e gjyqtarë; mes tyre kushtetuesi Imeraj

02/02/2017
re anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe tre gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë u janë hequr vizat nga Ambasada Amerikane pak ditë më parë.
Ata janë gjyqtarët kushtetues Vitore Tusha, Besnik Imeraj dhe Gani Dizdari. Dy të fundit në fakt janë emra të njohur së fundmi, pasi dolën në pakicë në vendimin e Gjykatës Kushtetuese, duke u shprehur kundër ligjit të Vettingut.

Ndërkohë, nga Gjykata e Lartë janë të refuzuar për vizën amerikane gjyqtarja e dorëhequr Mirela Fana, gjyqtari Artan Broci dhe gjyqtari Shkëlzen Selimi.
Në listën e gjyqtarëve janë edhe dy togat e zeza të Tiranës, gjyqtarja e Apelit dhe ish-bashkëshortja e Azem Hadjarit, Fatmira Hajdari dhe gjykatësi i Tiranës, Artan Lazaj.
Lista e zezë e prokurorëve të refuzuar kryesohet nga prokurori i përgjithshëm Adriatik Llalla dhe bashkëshortja e tij, vijon me shefen e sektorit të Dekriminalizimit, Rovena Gashi dhe bashkëshortin e saj, prokurorin Dritan Gina.

Por ndërkohë, burime konfidenciale shtojnë si persona të padëshiruar që u refuzohet viza edhe shefin e Task Forcës në Shkodër, Saimir Bahiti, prokuroren Elfrida Bregova dhe kryeprokurorin e Tiranës, Petrit Fusha.
Burimet shtojnë se lista është edhe më e gjatë. Në të bëjnë pjesë dhjetëra prokurorë e gjykatës, një liste që Top Channel e disponon, por që është ende e pakonfirmuar nga më shumë se një burim.
Ajo që dihet ama është se lista e atyre që u është refuzuar viza, apo në ndisa raste edhe ndaluar aplikimi i përhershëm për një vizë amerikane, është më e gjatë se kaq.
Disa prej këtyre njerëzve të drejtësisë, si Besnik Imeraj, Gani Dizdari dhe Artan Broci u zgjodhën si anëtarë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.
Por me ardhjen e misionit ndërkombëtar të monitorimit, dosjet e këtyre të treve dhe gjithë atyre që do të zgjidhen në kupolën e re të drejtësisë do të vetohen të parat dhe refuzimi i vizës amerikane, si dhe motivet përse mund të përbëjnë një arsye që ata të përjashtohen nga sistemi i drejtësisë.
Imazh


Lista e Zezë:

Vitore Tusha
Besnik Imeraj
Gani Dizdari
Mirela Fana
Artan Broci
Shkëlzen Selimi
Adriatik Llalla
Rovena Gashi
Dritan Gina
Artan Lazaj
Saimir Bahiti
Elfrida Agolli
Petrit Fusha
http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=347205#k1

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka refuzuar këtë të enjte një takim me ambasadorin amerikan Donald Lu.
2.2.2017
Presidenca, që ka konfirmuar lajmin, nuk ka bërë të ditura arsyet e refuzimit të takimit me ambasadorin Lu.
Para refuzimit të takimit në fjalë, kreu i shtetit priti në një takim kryeprokurorin Adriatik Llalla, i cili pati një përplasje verbale me ambasadorin amerikan.

Lu: Llalla është kundër reformës në drejtësi

02/02/2017 09:45
Ambasadori amerikan akuzoi kryeprokurorin Adriatik Llalla për shkeljen e Kushtetutës në përzgjedhjen në emër të organit të akuzës të 3 kandidatëve për 3 poste si anëtarë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.
Llalla u akuzua se për më shumë se 18 muaj ka folur me zë të lartë kundër reformës në drejtësi.
“Nëse ne, shoqëria civile, partnerët ndërkombëtarë dhe media nuk jemi sy shqiponja, politikanë, gjykatës dhe prokurorë të korruptuar dhe krerë të krimit do të përpiqen të vjedhin zgjedhjet, reformën në drejtësi dhe gjithcka etjetër në ekonominë e vendit.
Po shohim njerëz të fuqishëm që po përpiqen të ruajnë kontrollin e tyre mbi gjykatën dhe prokurorinë. Shembulli më i fundit për këtë është veprimi i Prokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë. Për më shumë se 18 muaj ai ka folur me zë të lartë kundër reformës në drejtësi.
Në muajt nëntor dhe dhjetor prokurorët u përpoqën dhe dështuan të sekuestronin serverin e kompjuterave të ILDKPI që është jetik për vettingun. të premten e shkuar u hodh shorti për anëtarët e Këshilli të Emërimeve në Drejtësi një prej institucioneve të reja që mbron pavarësinë e gjyqësorit. Shorti u drejtua sic duhet nga sekretari i përgjithshëm i kuvendit, por Prokurori i Përgjithshëm dhunoi frymën e Kushtetutës duke dërguar një listë me 3 prokurorë për të plotësuar 3 pozicione”, tha Lu.

Ambasadori amerikan tha se javën e ardhshme do të mbërrijnë gjykatës dhe prokurorë amerikanë dhe nga BE për fillimin e operacionit ndërkombëtar të monitorimit, ndërkohë që u bëri thirrje shqiptarëve patriotë të kualifikuar që të aplikojnë për të shërbyer në komisionin e “vetting”-ut.
Akuzat ndaj kryeprokurorit erdhën pasi Amabasada Amerikane i revokoi vizën amerikane familjes Llalla dhe një grupi prokurorësh.

/ Top Channel
http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=347133

E enjte, më 2 shkurt 2017
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4338
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kërkesa e Withers për të mos hetuar Edi Ramën dhe si pranoi Adriatik Llalla
Imazh

Postuar në 02 Shkurt, 2017 11:02

Në intervistën për Opinion, Adriatik Llalla përmendi një ndërhyrje tjetër nga një ambasador amerikan, në punën e prokurorisë. Bëhet fjalë për Xhon Withers, që sipas Llallës kishte një merak; të mos hetohej pasuria e Edi Ramës.
“Ambasadori Withers më ka kërkuar personalisht që të mos e hetojë pasurinë e kryeministrit aktual” tha Prokurori i Përgjithshëm.
Supozohet që kjo kërkesë të rriste dyshimet e prokurorit për pasurinë në fjalë, por në fakt vazhdimi i rrëfimit kalon në nivele qesharake.
“Pavarësisht kësaj, unë kam vazhduar hetimet dhe ato dolën në përfundimin se pasuria e Ramës ishte...... vazhdoi Llalla bisedën me Blendi Fevziun. ..........................
http://www.lapsi.al/lajme/2017/02/02/k% ... JO73PnhDIU


Prokurorja akuza të rënda për Donald Lu: Po mbron deputetët e inkriminuar!
Imazh

02 Shkurt, 2017 10:02
Rovena Gashi, Prokurore në Prokurorinë e Përgjithshme, ashtu si kreprokurori Adriatik Llalla i është drejtuar me një letër Presidentit të Republikës Bujar Nishani dhe Kryetarit të Parlamentit Ilir Meta, ku i ka shprehur shqetësimin e saj lidhur me refuzimin e vizës nga ana e Ambasadës Amerikane personit të saj. Në letrën e saj të botuar nga “Opinion” Rovena Gashi shkruan se Donald Lu po mbron deputetë që janë subjekt i ligjit të dekriminalizimit dhe ky ka qenë një nga shkaqet e konfliktit mes tij dhe prokurorëve.

Letra e plotë

Të nderuar Zotërinj,

Unë që po Ju drejtohem quhem Rovena Gashi dhe jam Prokurore në Prokurorinë e Përgjithshme. Prej muajit Qershor 2013 jam në pozicionin e Drejtorit të Marrëdhënieve Juridiksionale me Jashtë në Prokurorinë e Përgjithshme. Prej muajit Tetor 2016 drejtoj njëkohësisht edhe strukturën e “Dekriminalizimit” në institucionin ku ushtroj funksionet si prokuror. Gjithashtu, në datën 27.01.2017, jam përzgjedhur anëtare e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, në bazë të procedurës së zhvilluar në Kuvendin e Shqipërisë.

Po Ju drejtohem, në përmbushje të detyrimit tim ligjor dhe moral, për shkak të një situate që në vlerësimin tim është absurde dhe në kundërshtim të hapur me normat ligjore vendase dhe ndërkombëtare.

Në datë 26.01.2017, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, konkretisht zyra konsullore, më ka revokuar vizën amerikane të shërbimit, e tipit R B1/B2. Punonjësit konsullorë nuk e shoqëruan me asnjë lloj komunikimi zyrtar ose jozyrtar këtë vendimmarrje të tyre.

Ky akt i ndërmarrë ndaj personit tim nga Ambasada Amerikane në Tiranë ishte tërësisht i papritur, pavarësisht se, për shkak të pozicionit si Drejtor i Marrëdhënieve Juridiksionale me Jashtë, kisha marrë sinjale për veprime konkrete ndaj personit tim.

Në vlerësimin tim, revokimi i vizës së shërbimit ka lidhje më së pari me qëndrimet që kam prezantuar lidhur me draftin e Reformës në Drejtësi. Në cilësinë e prokurorit në Prokurorinë e Përgjithshme, unë kam qenë pjesëmarrëse në disa aktivitete dhe tryeza diskutimi lidhur me paketën kushtetuese dhe ligjore për reformimin e sistemit të drejtësisë.

Në çdo rast, unë kam shprehur qëndrimin tim parimor dhe profesional, duke vlerësuar nevojën e reformimit të sistemit të drejtësisë. Në prezantimet e mia publike, në disa raste në prania edhe të Ambasadorit amerikan në Tiranë, z. Donald Lu, kam kundërshtuar disa aspekte të drafteve ligjore, të cilat, në pikëpamjen time binin ndesh me parimet e përgjithshme të së drejtës, si edhe me forcimin e shtetit ligjor dhe respektimin e të drejtave të njeriut. Këto qëndrime të miat parimore binin ndesh me projektin e hartuar nga disa ekspertë vendas dhe të huaj, i cili mbrohej publikisht nga ambasadori amerikan, Donald Lu.

Në kontakte formale dhe informale me zyrtarë të ndryshëm të Ambasadës Amerikane më është përcjellë mesazhi që, nëse do të vijoja të prezantoja qëndrime kundër projektit të mbrojtur nga ambasadori Lu, ndaj meje mund të kishte pasoja negative. Këto sugjerime nuk janë marrë parasysh prej meje, duke mbrojtur në çdo aktivitet bindjen time, bazuar në përvojë dhe profesionalizëm. Rezultoi se, një pjesë e konsiderueshme e argumentave të prezantuara nga ana ime, u konsideruan të tilla edhe nga Opinioni i Komisionit të Venecias, i cili u investua nga palët politike në Shqipëri. Pra, rezultoi që, pavarësisht presioneve ndaj meje, por edhe prokurorëve të tjerë, që të mbështesnin pa asnjë kundërshti draftin e mbrojtur nga ambasadori Lu, profesionalizmi i dëshmuar nga unë, nga prokurorët e tjerë, si edhe njohës të ligjit, të ishte në përputhje me parimet ndërkombëtare të së drejtës.

Gjithashtu, në cilësinë e drejtuesit të sektorit shumë të rëndësishëm të “Dekriminalizimit” në Prokurorinë e Përgjithshme, deri më tani kemi siguruar rezultate të kënaqshme në drejtim të largimit nga Kuvendi dy deputetë, si edhe një numër të konsiderueshëm zyrtarësh nga administrata publike. Gjithashtu, kemi në proces verifikimi edhe disa deputetë, të cilët, me shumë mundësi, mund të penalizohen nga ligji “Për Dekriminalizimin”.

Ajo që konstatoj është se, disa prej deputetëve që penalizohen nga ky ligj, janë persona të shantazhuar publikisht me mesazhe nga Ambasada Amerikane, të cilat janë bërë publike edhe në media, që këta të fundit të siguronin balancat parlamentare, si edhe votat e nevojshme për të miratuar projektin e ambasadorit Lu në Kuvendin e Shqipërisë.

Po ashtu, unë jam përzgjedhur anëtare e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED). Unë isha kandidaturë e vetme e Prokurorisë së Përgjithshme për një vend anëtar në KED. Përzgjedhja ime në KED u formalizua në procedurën e zhvilluar nga Kuvendi i Shqipërisë, më datë 27.01.2017.

Por, vetëm një ditë më parë, konkretisht më dt. 26.01.2017, kur emri im tashmë ishte publikuar si kandidaturë pa konkurencë për anëtare e KED, thirrem me urgjencë në Ambasadën Amerikane në Tiranë. Unë gjendesha në Gjermani, në një aktivitet të Rrjetit të Prokurorëve të Ballkanit. Nga komunikimi telefonik me zyrtarët e Ambasadës Amerikane në Tiranë më është kërkuar që të paraqitesha me urgjencë, për të zhvilluar një takim me konsullin. Duke qenë se unë ushtroj detyrën e Drejtorit të Marrëdhënieve Juridiksionale me Jashtë, vlerësova se urgjenca e kërkesës mund të lidhej me çështje të ngutshme të hetimit ndërkombëtar ose terrorizmit.

Për shkak të përgjegjësisë që kam ndaj detyrës, rikthehem në Tiranë dhe paraqitem menjëherë para Ambasadës Amerikane. Por, aty nuk pritem nga konsulli, por nga një punonjës, i cili, pasi më kërkoi pasaportën, më njofton se më ishte revokuar viza e shërbimit. Pas këtij veprimi, nuk më komunikuan asnjë arsye për këtë veprim dhe këtu përfundoi takimi.

Të nderuar zotërinj,

Sa më lart Ju prezantova angazhimin tim profesional në sektorë të rëndësishëm të Prokurorisë së Përgjithshme, si edhe qëndrimet e mia ndaj draftit të Reformës në Drejtësi, të mbrojtur publikisht nga Ambasadori Amerikane në Tiranë, z. Donald Lu.

Në vlerësimin tim, pikërisht qëndrimet e mia parimore përsa i përket Reformës në Drejtësi, të cilat, siç e përmenda më lart, gjetën mbështetje edhe nga Opinioni i Komisionit të Venecias, mund të kenë shërbyer si shkak për revokimin e vizës amerikane të shërbimit, me të cilën isha pajisur për shkak të detyrës.

Gjithashtu, vlerësoj se ky akt tërësisht jo-diplomatik, mund të jetë edhe një formë presioni që struktura e “Dekriminalizimit” që unë drejtoj, të mos penalizojë deputetë, të cilët njihen publikisht si persona që zhvillojnë komunikim të vazhdueshëm me ambasadorin Lu.

Personalisht nuk evidentoj asnjë justifikim që Ambasada Amerikane në Tiranë të më thërriste me urgjencë për revokimin e vizës së shërbimit, pikërisht, një ditë para se të zhvillohej procedura për përzgjedhjen e anëtarë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, në të cilin unë u zgjodha anëtare.

Për më tepër, në momëntin që unë sapo kam dalë nga Ambasada e SHBA në Tiranë, ku më ishte komunikuar revokimi i vizës së shërbimit, në median shqiptare ka dalë njoftimi i Ambasadës së SHBA-së për heqjen e vizave disa prokuroëve dhe gjyqtarëve. Në këtë deklaratë, citoj “…Ambasada e Shteteve të Bashkuara e ka ndërmarrë këtë veprim përpara procesit të pritshëm të vetingut, i cili do të vlerësojë lidhjet e zyrtarëve të caktuar me korrupsionin…”.

Pra, personalisht e vlerësoj se veprimi jo-diplomatik i Ambasadës Amerikane në Tiranë ka qenë një manovër për të goditur personin tim për shkak të detyrës, angazhimeve të mia në drejtim të “Dekriminalizimit”, si edhe për të mos legjitimuar pjesëmarrjen time në Këshillin e Emërimeve në Drejtësi.

Të nderuar zotërinj,

Pavarësisht sjelljes jo-korrekte të Ambasadës së SHBA në Tiranë, unë Ju garantoj se do të vijoj të përmbushë me korrektesë maksimale detyrimet e mia kushtetuese dhe ligjore. Do të vijoj që të zhvillojë dhe forcojë bashkëpunimin dhe shkëmbimin e informacionit për krimin e organizuar, transnacional dhe terrorizmin.

Gjithashtu, Ju garantoj se struktura e “Dekriminalizimit” do të vijojë të përmbushë me korrektesë maksimale detyrimin e saj ligjor për të siguruar pastërtinë e Parlamentit dhe të administratës publike shqiptare, pavarësisht presioneve dhe shantazheve nga segmente të caktuara të politikës apo diplomatë të huaj.

Duke Ju falenderuar për mirëkuptimin Tuaj,

PROKURORI

ROVENA GASHIhttp://www.lapsi.al/lajme/2017/02/02/pr ... JO9xPnhDIU
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4338
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Donald Lu - person Non Grata në Tiranë sepse prej 3 vjetësh ushtron;
- Terror, dhunë, kercënime jete ndaj politikanve të djathtë dhe trupës jurudike,
- Bashkëpunon me krimin në Shqipëri sipas Krye-Prokurorit Llalla!

Imazh
Foto u morë nga Lajmi Shqip


"Donald Lu, dhe bashkë me të edhe qeveria e Ramës"

Nga Frrok Çupi - 17:36, 04/02/2017
Arsyet e gjendjes së ambasadorit janë shumë të njohura:

Fatkeqësia e tij – që u zu në grackë nga George Soros, i cili mbante çelësat e shefave të tij në zyrat e Uashintonit. Gjatë misionit në Shqipëri mbajti në duar “fëmijët “ e Soros që janë qeveria dhe klientët e saj. Në zgjedhjet presidenciale ai dhe këta ishin të sigurt se fiton Hillary plus Soros, por nuk ndodhi kështu. Këtu ra, në fakt këtu ka rënë ambasadori dhe qeveria sorosiane; kaq thjesht. Edhe ai i Maqedonisë po thërritet në Uashington si “sorosian”. George Soros po shpallet “rrezik kombëtar” në Shtetet e Bashkuara...

Çështja është: Pse ndodh që me rënien e ambasadorit të bjerë qeveria?
Ambasadorët u “hutuan” në udhëkryqin e dilemave nëse Amerika është “demokraci” apo “republikë”? Prej vitesh ky diskutim është shtruar në tryezat e filozofëve dhe në katedrat e studiuesve. Teoria e fituar më së shumti ka qenë se Amerika është edhe Republikë, edhe Demokraci.
Mirëpo ambasadorët nuk janë të detyruar të jenë as teoricienë as filozofë, ata janë thjesht korrierë të qeverisë.
Thjeshtëzimi prej mendjes së tyre arriti pikën që e quajtën Amerikën një “imperatori”- gjë që nuk ishte e saktë. Ambasadorët sunduan në shoqëri të dobëta ku ka qeveri të korruptuara si në Shqipëri; sunduan në mënyrë imperiale- nga lart poshtë. Kështu u bë edhe Lu një imperial. Ditën që bie ai, bie edhe qeveria me të cilën krijoji “imperialitetin” e sundimit përpendikularisht.

Ambasadorët e ngushtuan edhe më shumë konceptin e demokracisë dhe të republikës.
Në rastin tonë ambasadorët e fundit të Shteteve të Bashkuara e kanë konsideruar veten si përfaqësues të Oligarkisë.
Zoti Lu, zoti Withers dhe Arvizu u sollën si përfaqësues oligarkie. Oligarkia e përqendron pushtetin në më pak duar se të gjithë. Këta guxojnë t’i thonë dikujt “ti je burrë shteti”, tjetrit “ti je kriminel”, tjetrin ta përkëdhelin duke e lejuar të mbjellë drogë, etj.
Në fakt ne nuk dinim se ata mbaheshin nga pak duar në Amerikë: Soros dhe Hilalry- shumë shumë. Tani që në Amerikë ka fituar era e Trump, këta bien. Por bashkë me ta bie edhe qeveria që e mbajtën më këmbë.

Ambasadorët e fundit u bazuan mbi kodet primitive të vendit dhe krijuan “imperatorinë”.
Në Shqipëri Withers kishte mësuar të lavdëronte Skënderbeun, ndërsa Lut ë fliste një shqipe të sakatuar. Mendonin se bënin nder, por në fakt ngrinin “kulte” të gabuar. Kulti më i fuqishëm që ngritën ishte ndëshkimi alias albanian. Ky ishte kulti i vizave dhe i “dashurisë për Amerikën”. Ambasadorët vendosën një ndëshkim jashtë- gjyqësor, duke seleksionuar kundërshtarët e qeverisë dhe duke mos iu dhënë vizë hyrëse për Amerikë. Por ky është një ndëshkim i madh kodik. Tani që ra edhe “gjykata” e ambasadorit, qeveria nuk ka ku rri.
http://www.syri.net/op-ed/37023/me-ardh ... a-e-rames/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4338
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Donald Lu konstant kërcënon jetën, familjet dhe karrierat e prokurorve, gjykatsve, shumë deputetve dhe politikanve vetëm të djathtë në Shqipëri prej 3 vjetësh si Shërbëtor i Pareve të kryegangsterit fondamentalist terrorist - Georg Shvarc/Soros


“SHBA duhet të ndërhyjë urgjent në ambasadën e SHBA në Tiranë”
Imazh
Kështjellë e ambasadës amerikane me mbi 2.000 punonjës amerikanë

08/02/2017
Përplasjet mes ambasadorit amerikan në Tiranë Lu dhe Prokurorit të Përgjithshëm Llalla nuk kanë kaluar pa u analizuar nga gazeta më e famshme amerikane “Huffingtonpost”

Nga Luke Coffey*

Sekretari i ri Amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, është një person shumë i suksesshëm. Si administrator i ExxonMobil, ai drejtonte një nga kompanitë më të mëdha të naftës e gazit në botë, me të ardhura vjetore rreth 270 miliardë dollarë, ose pothuajse sa e gjithë ekonomia e Pakistanit. Duke punuar e jetuar në vende të tilla si Jemeni e Rusia – dhe në shumë të tjera midis – ai është ndoshta një nga operatorët gjeo-politikë më të arrirë që kanë qenë ndonjëherë në këtë post.

Megjithatë, një gjë është e sigurt: Tillerson ka një betejë të vështirë përpara. Duke qëndruar në rrugën e tij për zbatimin e politikës së jashtme amerikane mund të themi se është një pikë e zezë burokratike sidomos gjatë viteve kur ishte Obama, por ai tashmë është fokusuar se si do të funksionojë Dega e Katërt e Qeverisë.
Asnjë gabim; ka disa nëpunës civilë të karrierës të cilët do të punojnë në interes të SH.B.A. pa marrë parasysh atë parti politike që ka Shtëpia e Bardhë. Megjithatë, shumë zyrtarë politizohen me shumë, në anën e keqe, në mbështetjen ndaj demokratëve. Sipas një studimi të kryer nga Euro- Hill, rreth 95 për qind e kontributeve politike nga punonjësit federale shkoi për demokraten Hillary Clinton gjatë garës presidenciale. Disa zyrtarë të lartë kanë premtuar se nuk do ta bënin më këtë edhe për t’i “rezistuar” administratës së re.

Dhe ky do të jetë një problem për administratën e re.

Fatkeqësisht, aktivizmi politik i Departamentit të Shtetit duhet të shkojë përtej zyrave te brendshme dhe të shtrihet në rrjetin global të Amerikës e ambasadave dhe misioneve të organizatave ndërkombëtare. Një shembull i qartë i kësaj është Ballkani. Në muajt e fundit Ambasada e SHBA në Shqipëri, është akuzuar për ndërhyrje në punët e brendshme të atij vendi. Disa nga akuzat merren me bashkëpunim të pretenduar të Ambasadës së SH.B.A. me grupet e majta si Fondacioni i Shoqërisë së Hapur. Fondacioni Shoqëria e Hapur është një rrjet i miliarderit George Soros i organizatave jo-qeveritare që promovon ideologjinë “progresive” në mbarë botën, e cila është shpesh armiqësore ndaj interesave të SHBA-së. Axhenda e Fondacionit Shoqëria e Hapur është “progresive” shpesh me zë të shurdhër për ndjeshmërinë fetare dhe kulturore, sidomos në vende si Ballkani.
Edhe pse një aleat i rëndësishëm i NATO-s në Ballkan, Shqipëria përballet me shumë sfida. Reforma e diskutueshme e sistemit të saj gjyqësor u miratua së fundmi në parlament. Nuk ka pasur konsensus kombëtar për shkak se Partia Demokratike e opozitës e kryesuar nga Lulzim Basha, e bojkotoi votimin ku ajo mendonte se shqetësimet e saj në lidhje me legjislacionin janë injorua.

Për vitet të tëra projektet e ndihmës së SHBA të fokusuara në reformën gjyqësore janë financuar, pjesërisht, nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur.

Ndërhyrja e George Soros në Shqipëri nuk është asgjë e re. Kryeministri Edi Rama, një socialist , i cili ka qënë pjesë në dasmën e SOROS-it. Kur Hillary Clinton kryesonte Departamenti e Shtetit, Soros kishte komunikuar drejtpërdrejt me të dhe stafin e saj për të ndihmuar në promovimin axhendës së saj në Shqipëri.
Ambasadori SH.B.A. në Shqipëri, Donald Lu
, kohët e fundit publikisht ka akuzuar Prokurorin e Përgjithshëm të Shqipërisë Z. Adriatik Llalla se ka penguar reformën gjyqësore në vend. Kjo ka shkaktuar zemërim në Shqipëri. Z. Llalla i ka shkruar edhe presidenti Bujar Nishani dhe kryetari i parlamentit shqiptar Ilir Meta, ku është ankuar për “stuhinë” e ambasadorit.

Llalla gjithashtu pohon në atë shkresë që ambasadori Lu e ka kërcënuar atë.


Në letër thuhet: “Në komunikimet zyrtare dhe jozyrtare, ambasadori Lu i ka bërë të qartë Prokurorit Llalla se në qoftë se ai nuk do të mbështesë publikisht ndryshimet në ligj, kjo do të rezultojë me pasoja personale dhe institucionale,”

Çfarë rrëmuje diplomatike !


Kjo është ajo që fshihet pas Ambasadës së SHBA-së, ku së fundmi ajo ka mohuar vizat për 70 prokurorëve dhe gjykatës të lidhura me partinë opozitare (asnjë vizë nuk është anuluar për përfaqësuesit të partisë socialiste qeverisëse)”. Të dy incidentet mund të interpretohet si ndërhyrje partizane nga Ambasada e SHBA-së para-procesit të “verifikimit” të madh për për anëtarët e sistemit gjyqësor të vendit. Kjo e ka bërë edhe më keq polarizimin politik në Shqipëri.

Ndërhyrje, në punët e brendshme të vendeve aleate që nuk është vetëm e keqe për SH.B.A, por edhe në kundërshtim me frymën dhe letrën e Konventës së Vjenës të vitit 1961 mbi Marrëdhëniet Diplomatike. Neni 41 i Konventës thotë se diplomatët kanë “një detyrim që të mos ndërhyjnë në çështjet e brendshme të atij shteti ku ndodhen.
Aktivizmi politik brenda zyrave te DASH është mjaftushmërisht i keq dhe kur shtrihet edhe në ambasadat amerikane, shpejt mund të bëhet i dëmshëm për mbarëvajtjen e marrëdhënieve me jashtë SHBA-së.
Puna e diplomatëve duhet të jetë për të çuar përpara interesat kombëtare të SHBA-së dhe jo interesat e ngushta politike të një partie të vetme politike ose organizatë joqeveritare.
Ndryshimi i mentalitetit brenda Departamentit të Shtetit do të jetë një proces i ngadalshëm dhe i rëndë si kthimi i madhe nafte në Ngushticën e Bosforit.
Tillerson do të fillojë pastrimin nga sallat e Departamentit të Shtetit, dhe ja vlen të shqyrtohet nëse ambasadorë të caktuara të karrierës janë një hap me qasjen e politikës së jashtme të administratës së re.
Ka shumë individë me përvojë dhe të aftë të cilët janë në gjendje për të përfaqësuar Shtetet e Bashkuara të cilët lehtë mund të plotësojnë këto poste.
Kjo është praktikë e zakonshme për postet e mëdha diplomatike të Londrës, Berlinit dhe Moskës, shumë të tjerë. Kjo praktikë duhet të konsiderohet për aleatët më të vegjël, duke përfshirë edhe Ballkanin.
Një nga fokuset kryesore të Administratës Trump ka qenë kjo dëshirë për të rindërtuar marrëdhëniet të cilat kanë qenë nën presione për shkak të politikave të tetë viteve të mëparshme. SHBA ka nevojë për miq dhe aleatë. SHBA-së po ashtu ka nevojë për të çuar përpara interesat e saj kombëtare. Kjo është arsyeja pse ajo është jetike që të ketë ambasadorë që njohin këtë dhe nuk notojnë në ujëra shpesh të vrazhdë të politikës së brendshme dhe partiake.
*Autori është Drejtor i Qendrës për Politikën e Huaj në Heritage Foundation. Artikullin në anglisht mund ta lexoni ketu: US Needs a Clear Policy in the Balkans

http://www.kohajone.com/2017/02/08/shba ... ne-tirane/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4338
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Washington Times: Donald Lu destabilizon Shqipërinë, cakton fituesit dhe humbësit
Imazh

09/II.2017
Ja çfarë shkruan dje në mbremje gazeta Washington Times :

Nisim me një pyetje të thjeshtë: A është korrekte që një ambasador i SHBA të shantazhojë një parti politike që t’i japë avantazh një pale tjetër në një shtet të huaj?

A është korrekte që një ambasador i SHBA të diktojë politikën e qeverisë së një vendi të huaj, me kërcënime se do të ketë “pasoja” nëse qeveria nuk ndjek urdhrat e tij? A është e pranueshme që një ambasador amerikan të nxisë axhendën e një miliarderi hungarezo-amerikan dhe të organizatave të tij dhe jo interesat e qeverisë amerikane?

Po sikur t’iu them se Kryeministri i atij vendi ishte i ftuar në dasmën e miliarderit George Soros? Çfarë do të mendoni sikur t’iu them se z.Soros ka mbështetur një qeveri një Shqipëri, që kritikët thonë se ka përfituar nga tregtia e drogës që kanë vrarë mijëra njerëz në të gjithë Evropën.

Çfarë ndodh nëse ky ambasador i SHBA përflitet se është përpjekur që të mbyllë hetimin ndaj një prej kompanive më të mëdha në Shqipëri?


E gjithë kjo ka filluar disa javë më parë në vendin e vogël ballkanik, ku po realizohet reforma në drejtësi. Ambasadori i SHBA Donald Lu, që po punon me partinë në pushtet të mbështetur nga Soros, anuloi vizat amerikane për rreth 70 anëtarë të Partisë Demokratike në opozitë. Ky veprim jodemokratik e zhyt vendin në një krizë politike.
Përmes një deklarate, ambasada e SHBA në Tiranë ka konfirmuar se kishte revokuar viza të disa gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë.
Ajo që deklarata nuk thotë se asnjë nga personat e prekur nuk është nga Partia Socialiste e Kryeministrit Edi Rama.
Me pak fjalë, i dërguari i qeverisë së SHBA tani po përdor taktika të fuqishme që sistemi gjyqësor shqiptar të kapet nga partia që po pasurohet nga tregtia e drogës dhe po mbështetet nga Shoqëritë e Hapura të George Soros, e cila bën thirrje për legalizimin e drogës.
Prokuroria shqiptare ka reaguar e revoltuar përmes një deklarate që thoshte se “Prokuroria e Përgjithshme do t’ia bëjë të qartë z.Lu se në qoftë se ai mendon se është Zot në politikën shqiptare, nuk mund ta bëjë një gjë të tillë me prokurorinë”.
Deklarata thotë se lëvizjet e ambasadorit ishin tipike sorosiane, me qëllim manipulimin e opinionit publik dhe institucioneve.
Çdo veprim nga një diplomat i SHBA me qëllim që të mbështesë vetëm një parti në një vend të huaj, është jo demokratike dhe në kundërshtim me atë që Shtetet e Bashkuara përfaqësojnë.
Z.Donald Lu është duke destabilizuar Shqipërinë duke përcaktuar fituesit dhe humbësit (Washington Times)
http://www.kohajone.com/2017/02/09/wash ... -humbesit/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4338
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Bomba evropiane/Dyshja - Donald Lu-Romana Vlahutin dhe Georg Shvarc/Sorosi, kumbarët e Edvin Kristaq Ramës
Imazh

Nga Gazeta 55 më 13/02/2017
16776223_10210741863816806_940411115_o
E përjavshmja “New Europe”, e specializuar për çështjet e Komisionit Evropian, në një investigim të thelluar të sajin, shfaq shqetësimin për demokracinë e rrezikuar të Shqipërisë, për shkak të autokracisë së Edi Ramës. Gazeta flet për padrinot e huaj të kryeministrit, Xhorxh Sorosin dhe dyshen Lu-Vlahutin, të cilët po keqpërdorin zyra institucionale në BE dhe SHBA, për të ndihmuar kanakarin e tyre në Tiranë

Pas raportimit të javës kaluar në lidhje me korrupsionin e dyshuar me fondet e BE-së në Tiranë, tani kemi zgjeruar hetimin tonë, duke zbuluar detaje edhe më të çuditshme dhe interesante në lidhje me atë që po ndodh në Shqipëri. Shqipëria ka pasur një proces të gjatë dhe të dhimbshëm të demokratizimit pas rrëzimit të regjimit komunist rreth 25 vite më parë. Pavarësisht nga plagët që regjimi totalitar i shkaktoi vendit, Shqipëria ka bërë arritje relativisht të mira në përpjekjet e saj për t’u bërë një shtet demokratik dhe modern. Sistemi pluralist politik funksionon dhe Parlamenti i zgjedhur në mënyrë demokratike voton ligjet. Të drejtat civile dhe të njeriut respektohen zyrtarisht. Vetëm për këtë, vendi është anëtar i NATO-s, i vetmi vend me shumicë myslimane pas Turqisë dhe është gjithashtu një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Por lajmi i mirë mbaron këtu! Partia në pushtet dhe kryetari i saj, Edi Rama, është akuzuar për korrupsion të lartë dhe bashkëpunim me trafikantët e drogës. Partia Socialiste është akuzuar gjithashtu për përdorimin e metodave jo-demokratike për të qëndruar në pushtet. Kohët e fundit reforma e diskutueshme e sistemit gjyqësor u votua unanimisht në Kuvend, pas rezistencës së ashpër nga partitë opozitare që merren me pasojat për fushën e drejtësisë. Sipas dy artikujve të botuar në “Huffington Post” dhe “The Washington Times”, si dhe disa burime të tjera, duket se në Shqipëri ka një përpjekje të përbashkët “interesash të veçanta” për të mbështetur kryeministrin e tanishëm, Edi Rama, në zgjedhjet e përgjithshme të qershorit.

Nuk është më një sekret që qeveria e Ramës përdor këshillat e çmuara të “Fondacionit Shoqëria e Hapur (Soros)”. Por ka më shumë se kaq: Duket se është vendosur edhe një bashkëpunim i dyshimtë mes qeverisë dhe ambasadorit amerikan në vend Donald Lu. Qeveria e Edi Ramës është akuzuar për marrëdhënie të errëta me trafikantët e drogës. Institucionet e Drejtësisë në Shqipëri kanë hapur një hetim, të cilin partia në pushtet dëshiron ta bllokojë sa më shpejt të jetë e mundur. Duke qenë se ka një numër të konsiderueshëm gjykatësish që përpiqen të rezistojnë dhe të kryejnë detyrën e tyre, përpjekjet e qeverisë për të bllokuar ose devijuar hetimin, deri më tani, kanë dështuar. Në këtë pikë hyri në lojë Ambasadori amerikan! Me një lëvizje dërrmuese ai bllokoi vizat për rreth 70 gjyqtarë dhe prokurorë, të gjithë gjoja të afërt me partinë kryesore opozitare, atë Demokratike. Shpjegimi zyrtar i Ambasadës së ishte se zyrtarët në fjalë “nuk janë më të kualifikuar për vizën amerikane”. Është interesante, megjithatë, se asnjë nga gjyqtarët dhe prokurorët afër Partisë Socialiste, nuk kanë “përjetuar të njëjtën çështje”. Ndërhyrja e Ambasadorit të SHBA-së nuk u ndal këtu. Haptazi, ai akuzoi Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, për pengimin e reformës gjyqësore. Sipas një letre që Prokurori i Përgjithshëm i dërgoi Presidentit të Republikës dhe Kryetarit të Parlamentit, ambasadori amerikan e kishte kërcënuar me “pasoja personale dhe institucionale”.

Është me të vërtetë e çuditshme që të dy ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në Tiranë, Romana Vlahutin dhe Donald Lu, heshtin vazhdimisht, kur bie fjala për plantacionet e drogës, trafikimit dhe korrupsionit. A janë të vërteta dyshimet e lidhjes së supozuar mes Sorosit, qeverisë dhe këtyre ambasadorëve? Nuk është një sekret që bashkëshorti i Romana Vlahutin është gjithashtu pjesë e bordit të “Fondacionit Soros” në Bosnjë, duke qenë gjithashtu aktiv në fushatën kundër Donald Trump. Thuhet se Soros ka përfituar edhe nga BE-ja dhe tenderat qeveritare në Shqipëri. Disa diplomatë të huaj në Tiranë (duke folur në kushte anonimiteti për NE) kanë shprehur pakënaqësi ndaj Romana Vlahutin mbi mungesën e transparencës në menaxhimin e fondeve të BE-së të alokuara dhe të shpenzuara në Shqipëri. Lajmi i mirë në gjithë këtë situatë është se shefi i shtabit të Euralius në Shqipëri (Misioni i Asistencës Evropiane për Sistemin Shqiptar të Drejtësisë) është hequr kohët e fundit nga posti i tij dhe është kthyer në shtëpi pasi kishte bërë një “gabim” në përkthimin e Ligjit të Vetingut. Në qoftë se “gabimi” nuk do të ishte raportuar nga opozita dhe lideri i saj Lulzim Basha, komuniteti ndërkombëtar do ta kishte miratuar zbatimin e reformës së sistemit gjyqësor në një mënyrë që do t’i kishte dhënë Edi Ramës pushtet absolut.

http://gazeta55.al/bomba-evropianedyshj ... t-e-rames/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Mëparshme
Posto një përgjigje 18 postime · Faqe 2 prej 2 · 1, 2
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 20 Prill 2018, 14:41
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari