"Human - njerezor"- Pra nje shkence e tere dedikuar vetem njeriut. Ky hyjne shkencat sociale,politike,juridike,psikologjike etj.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Urina, ngjyra, analiza laboratorike, fshikëza
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4338
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Urina, ngjyra, analiza laboratorike, fshikëza, Posted 18 Qershor 2009, 01:59
URINA
Imazh

Mjeket ne pergjithesi nuk duan te porosisin pacientin e tij qe paguhet, kur i jepe rekomandim per analize te urines mbi kushtet e pregatitjes se Urines per ne laborator.

KUSHTI PER TE DERGUAR URINEN NE LABORATOR.

- Duhet qe ne darke ne oren 22:00 te mos pije dhe haje asgje deri ne nesermen, ku mbushet mjeti i hedhjes se urines.

- Duhet pastruar perpara se te nxjerri urinen - organin gjenital me qellim qe te mos kete bakterie ne urine....

URINA


Urina (af latin: urea) eshte nje lenge i verdhe qe perbehet prej substanca te mbetjeve prej trupit te ndodhun ne gjendje te tretur ne lengun e trupit. Urina perpunohet prej veshkave per te pastruar gjakun prej substancave te demshme si ndermjet tjerash nitratin dhe amoniak, qe ndodhen te tretur ne uje prej veshkave del nepermjet kanaleve urinare drejte e ne fshikezen e urines. Ku aty grumbullohet. Urina e nje njeriut eshte normal eshte steril.

Depozita(fshikeza) e urines

Normalishte njerue i shendetshem e i rritur nxjerr 1 deri ne 1,5 liter urine ne 24 ore. Masa e prodhuar e urines rregullohet sipas teprices se lengjeve te trupit nepermjet hormonit ADH(ADH eshte nje hormon qe e prodhon hipotalamus(eshte nje berthame qe ndodhet ne pjesen e perparme qe ka keto funksione:
- stabilizon temperaturen
- - // - hormonet
- - // - nderrimet e lendeve
- - // - kollen,
- - // - marrdheniet seksuale
- - // - ngrenien
- - // - merzine
- - // - ritmin e aktivitetit)

mesin e trurit dhe mandej ne hipofize. Funksioni i ADH-es eshte te paksoji masen e urines.)
Neqoftese lengjet e trupit jane pakesua, ose nese trupi perdor me shume lengje si bie fjala –djerse ose ne nje gjendje i semure qe avullojne lengjet e trupit prej temperatures…rezulton se masa e urines ne temthe paksohet dhe urina behet me e koncentruar, merre ngjyre te mbyllet dhe nje ere therese. Pas kesaj urina rritet dhe paksohet koncentrimi, me pak ngjyre derisa perfundon ne pangjyre.
Ne me te shumten nevojitet deri te vendi i leshimit ne fshikez permban rreth 200-300 ml urine.
Ka raste qe te shtruar ne spital ne fshike grumbullohet deri ne 15 litra urine.
Prandaj nevojitet qe njeriu te urinoje krye 3 oresh per te ruajtur elasticitetin e fshikezes.

Ngjyra e urines


Shenja e semundjes:

Nese ndryshon ngjyra e urines kemi te bejme me nje shenje semundje, por varet edhe nga lloji i ushqimit apo pirjes sepse kjo e fundit ndikon ne ngjyrimin e urines.

Ngjyra e verdhe e mbyllet:
Si rregull shenja qe ti ke pire shume pak - neqoftese nuk eshte urina e mengjezit. Pi me shume uje, nese urina eshte shume e verdhe gjate dites!

Urina e kuqe:
Mund te kesh henger fruta me ngjyre te kuqe, manaferra, ….
Nese nuk eshte kjo aresye atehere mund te jete gjak ne urine dhe menjehere te shkohet te mjeku per kontroll.

Urina brun(kafe):
Mund te jete nje shenje e demtimit te melciseose ose nje verdheze.

Urine e trubullt:

Mund te jete shenje infeksionit te fshikezes se urines.

Urine ere therese(djeges)
Mund te jete shenje ne nje semundje si psh. Nje infektion e rruges urinare ose infektion i fshikezes se urines. Ndoshta kan ngrene njeriu nje ushqim qe i vin era e keqe. Ere te keqe sjellin edhe ilacet ose disa lloj bime qe hahen.

PERBERJA E URINES


Nje liter urine përmban:

uje (960 g)
urea (20-25 g)
azot (10-15 g)
kloruri i sodio (10-16 g)
acidi sulfurik
acidi fosforik
acidi klorhidrik
potassium
sodium
acid urik
kalcium
magnezium
acid ipurik
kreatinina
urobilina
amoniaku


E pregatiti Bep Martin Pjetri
18.VI.2009
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 20 Prill 2018, 14:46
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari