"Human - njerezor"- Pra nje shkence e tere dedikuar vetem njeriut. Ky hyjne shkencat sociale,politike,juridike,psikologjike etj.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
PROSTATA DHE KANCERI - TRAJTIMI - KESHILLA
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4345
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
PROSTATA DHE KANCERI - TRAJTIMI - KESHILLA, Posted 09 Prill 2010, 00:48
KESHILLA PER BURRAT
KUJDESNI NGA KANCERI I PROSTATES


Roli i prostates:

Gjëndra e prostatit ka një rol të rëndësishëm në sistemin riprodhues të njeriut. Ajo është gjithashtu pjesë e sistemit urinar. Kjo është një gjëndër e vogël që ndihmon të bëjë spermën e rrjedhshem, kështu që më lehtë mund të sjellë spermën përmes penisit gjatë derdhjes së farës. Pra ne prostate prodhohet nje lange qe ndihmon spermen te levize, te rreshqase pergjate kanalit te spermes, asht lang viskoz(i rrjedhshem). Duke humbe cilesit e saj viskoze ne saje te semundjeve te ndryshme atehere ndodhe qe fara te mos percillet neper kanal te spermes me kualitet biologjik.

Meshkujt mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kancerit ne prostate përmes masturbim te rregullt pohojnë hulumtuesit australian në një zbulim te ri shkruan BBC. Hulumtuesit thonë se perparesi ne zhvillimin e kancerit kimikisht në prostatë ndodhe, nëse njerëzit nuk do të bejne rregullisht masturbim, me qellim qe lengu qe qendron ne qesen e prostates duhet te dale, te vehet ne qarkullim duke masturbuar rregullisht. Keshtuqe lengu i prostates qe sherben per te vene ne funksion faren te mashkulli duhet vene ne levizje me ane te masturbimit apo te penetrimit me femren.

Imazh


Të gjitha kanceret janë të shërueshëm, dhe kanceri i prostatës, gjithashtu. Maria Treben nje herbaliste(specialiste e bimeve medicinale) e famshme, austriake thotë se është bërë mjaft e lehtë me një çaj e bëra nga parviflorum Epilobium) barishte të vogla te lulëzuar shelg: barishte ashpër teaspoonful në një filxhan të pothuajse valë (NUK zihet ) ujë. Lejo të tërheqë për gjysmë një tërheqje muskulore minuted, dhe gllënjkë nga koha në kohë. Dy gota në ditë.

Ditur se çfarë të prostatës është dhe atë që duket si do t'ju ndihmojë ndërtimin e planit tuaj të trajtimit.
Gjëndra e prostates ka një rol të rëndësishëm në sistemin riprodhues të njeriut. Ajo është gjithashtu pjesë e sistemit urinar. Kjo është një gjëndër e vogël që ndihmon të bëjë spermën me te rrjedhshem kështu që më lehtë mund të sjellë spermës përmes penisit gjatë derdhjes së farës.
Prostatë është i vendosur vetëm nën fshikëz, ku urina është ruajtur, dhe para rektum. Ajo rrethon, si një donut, një seksion i uretrës. Uretër është tub që mbart fshikëz urine nga jashtë përmes penisit. Gjatë derdhje, spermë është sekretuar nga prostati nëpër poret e vogël e mureve të uretrës.

Prostatë është e përbërë nga tre lobes mbështjellë në një mbulon e jashtme, ose kapsule. Ajo është flanked në të dyja anët nga Fshikëza farës, një palë gjëndra xhep-si që kontribuojnë sekrecionet në spermë. Pranë Fshikëza farës drejtuar dy Vas deferens, tubat që bartin spermë nga testicles. Testikulat, përveç spermës te prodhimit, prodhojnë testosterone, një hormon mashkullor seks që kontrollon rritjen e prostatës dhe funksionin e saj.
Imazh
Një diagram që tregon pozicionin e gjëndrës të prostatës

bladder – fshikëz në këtë rastë ashtë fshikza e urinës

Fjalori mjeksor anglisht - shqip

Pubic bone – kocka pubike
Prostate – prostatë
Urethra – uretrë, kanali urinar te mashkulli
Testis – testikul, herdhe, gjëndër seksuale e mashkullit, që prodhon spermatozoidin. Sinonimi i saj quhet órchis.
Scrotum - qese e herdheve, qese që përmban gjëndrat e farës, testikulat dhe organet e tyne akcesore. Bole në gjuhën e popullit.

spine – gjëmb, kurriz, pra e dalë koskore në formë gjëmbi; kreshtë, peshku i kurrizit, Shpina, Vertebrat e shtyllës kurrizore.
Seminal vesicle – fshikëza e farës(spermës)
Rectum – zorrë e drejtë, pjesa e fundit të zorrës së trashë, që mbaron me anusin
Spermatic cord – kanali i spermës që lidhet me fshikzën e farës(spermës)


[b]Baza e Prostatës

Baza është drejtuar lart në afërsi të sipërfaqes inferiore e fshikëz. Pjesa më e madhe e kësaj sipërfaqe është drejtpërdrejt e vazhdueshme me mur fshikëz.

Kulmin e Prostata
Kulmi është drejtuar në rënie, dhe është në kontakt me tabelë superiore e urogenital diafragmë.

Nyje limfatike regjionale
Periprostatic
Hypogastric (tapë)
Çapokor - të brendshme, të jashtme, nos
Sakrale - lateral, presacral, kep (Gerota's), nos
Legenit, nos

Prostatë është e ndarë në disa lobe

Lob i mëparshëm
Lob i mëparshëm është përdorur për të përshkruar pjesën e mëparshëm të gjëndër shtrirë në frontin e uretrës. Ai është i lirë të indeve të gjëndrave të formuar plotësisht e indeve fibromuscular.
Imazh

Lob i Mesem
Lob mesatare duket si një pjesë e kon-formë të gjëndër ndodhet në mes të dy ducts ejaculatory dhe uretrës.
Imazh


LobI LATERAL(ANESOR)
Lobes lateral (lobes djathtë dhe të majtë), të formuar në masë kryesore të gjëndër dhe janë të vazhdueshme nga prapa. Ato janë të ndara nga uretrës prostatic.

Lob i pasme
Disa njerëz përdorin lobin e pasmë për të përshkruar pjesën postero-mesor dhe te lobes anësore që mund të palpated nëpër rektum gjatë provimit dixhital i zorrës së trashë (Dre).
Shkencëtarët ndajnë të prostatës deri në zona të ndryshme sipas funksionit të tyre. Zona janë Qendror (CZ), Peripheral (PZ) dhe Transitional (TZ).
Imazh

Kancerin e prostatës mund të fillojë dhe të përhapet nga ndonjë nga këto zona.
Prostata normal ----------------------------Prostata me kancer
ImazhImazh


Nëntëdhjetë e pesë për qind të kancerit të prostatës janë adenocarcinomas që lindin nga indet e gjëndrave. Më shumë rrallë, kanceri fillon në indet përreth gjëndër. Këto lloje të përfshijnë leiomyosarcoma dhe rhabdomyosarcoma.

Neoplasia e prostates intraepithelial (PIN) është një ndryshim anormale në qelizat e prostatës që përfundimisht e demton ate.

Karcinoma e Prostates zakonisht lind në afërsi të sipërfaqes së gjëndër, ku mund të ndjerë nga një mjek gjatë një provim dixhital i zorrës së trashë (Dre).

Si tumor rritet, prostatë zgjeron përreth uretrës dhe mund të shkaktojë probleme të rrugëve urinare të ngjashme me BPH. Deri në kohën e tumor është i madh sa të shkaktojë simptoma, ajo shpesh është përhapur përtej kapsulë e saj.
kancerin e prostatës mund të pushtonin yndyrë dhe indeve përreth, Fshikëza farës (spermës që mbajnë nga testicles të uretrës), dhe / ose qafën e fshikëzës. Ajo mund të pushtonte nyjet limfatike në rajonin e legenit. Më vonë, kancerin e prostatës mund të përhapur në eshtra, kryesisht ata që janë në shpinë, hip, legen, dhe gjoks. Metastazë ndodh shpesh në mushkëri, mëlçi, dhe gjëndra veshkave.
informacion të përditësuar fundit më tetor, 2006

[/b]

Material i perkthyer nga revista shkencore te huaja.
Landa e masiperme u more nga ky site: http://images.google.dk/imgres?imgurl=h ... s%3Disch:1
U perkthye nga Bep Martin Pjetri per Proletari.com
E premte me daten 9 prill 2010

ANATOMIA E PROSTATES

NDERTIMI I ORGANIT TE URINES SE MASHKULLIT NORMAL
ZMADHIMI I PROSTATES
ImazhImazh

PJESA E PERPARME DHE KONTROLLI I PROSTATES
OPERACIONI I PROSTATES -1-PERPARA DHE 2 - PAS OPERACIONIT

ImazhImazh

SHENIM - VEJIGA(spanjishte) eshte FSHIKEZA E URINES
- URETRA - KANALI I URINËS

Prostata, ja si të kuroheni


Sëmundja e prostatës, është kthyer në një ndër shqetësimet më serioze për shëndetin e moshave të mëdha në ditët e sotme. Një pakujdesi e vogël, në mostrajtimin në kohë të kësaj sëmundjeje mund të çojë në pasoja fatale për jetën e pacientit. Kjo pasi mund të arrijë të shndërrohet nga një formë lehtë në një më të rëndë siç është sëmundja kanceroze e prostatës, që mbart dhe pasoja fatale për jetën. Prostata mund të trashëgohet dh nga faktorët gjenetikë, por në pjesën më të madhe të rasteve shkaktohet nga çrregullimi i hormonit të tostestoronit. Ndërkohë që e patrajtuar, ajo mund të sjellë shqtësime serioze, pasi ndikon në bllokimin e rrugëve urinare dhe shfaqjen e sëmundjeve të tjera renale (me veshkat). Në një intervistë për gazetën mjeku kirurgo-urolog, Kim Drasa shpjegon, se cilat janë arsyet që çojnë në shfaqjen e kësaj sëmundjeje, si dhe trajtimet që duhen ndjekur për kurimin e saj. Kjo sëmundje, prek në masë burrat mbi 50 vjeç, por në raste të caktuara shfaqet dhe në mosha më të reja. Ndërkohë që pasojat saj janë të rënda sepse çojnë deri në vdekje si dhe shfaqin impotencën seksule. Një trajtim i rëndësishëm sipas doktorit për këtë sëmundje, është kurimi i saj që në fazat e para me produkte bimore, të rekomanduara nga mjeku. Ndërsa për rastet më të rënda këshillohet zhvillimi i ndërhyrjes kirurgjikale. më poshtë do të gjeni të detajuara të gjitha rastete se si duhet të veproni për kapjn e sëmundjes që në fazat e saj të para si dhe trajtimet që duhen ndjekur për kurimin e saj. trajtimi i rrgullt mjkësor i kësaj sëmundjeje i lejon pacientit që të bëjë një jetë të qtë dh me të gjitha aktivitete e mundëshme.

çështë dhe si shkaktohet sëmundja e prostatës?

Sëmundja e prostatës është një sëmundje hormonale që kap meshkujt në moshën mbi 50 vjeç, por ka dhe raste kur ajo mund të shfaqet që në moshën 45-vjeçare dhe pse është pak më e rrallë. Ajo është një sëmundje hormonale, e cila në pjesën më të madhe të rasteve ka dhe faktorë trashëgues. është një mekanizëm që ka probleme me hormonet, ku testosteroni shndërrohet në një tjetër. Ndërkohë që jepen një sërë ilaçesh në mënyrë që ky hormon të ngelet po në këto nivele dhe jo të ndryshohet. Megjithatë sëmundja ndryshon sa nga njëri individ tek tjetri duke marrë përmasa të ndryshme. Kjo është një sëmundje botërore shumë e përhapur dhe kap një në tre veta deri në moshën 60 vjeç, duke u vështirësuar kësaj kategorie shumë mënyrën e të jetuarit, në moshën 70 vjeç e sipër një në dy veta mund të vuaj nga sëmundja e prostatës. Sëmundjet e prostatës ndahen në disa kategori. Ndahen në infeksione të prostatës si dhe kanceri i prostatës, i cili është dhe problemi më i madh nëse prek pacientët. Duhet trguar një kujdes shumë i veçantë në eliminimin e këtyre sëmundjeve, të cilat mund të mbartin dhe pasoja të rënda për shëndetin. Në rastin e kancerit, pacientët mund të kenë pasoja fatale për jetën. Kur është një pacient me prostatë, duhet që të bëjë me patjetër ekzaminimin për të përcaktuar, nëse sëmundja është në fazat e saj fillestare apo ka kaluar deri në fazën më të rëndë siç është kanceri. Sa më shpejt aq më mirë se dhe mund të kurohet. Në fillim bëhet përcaktimi i prostatës në gjak që quhet ndryshe PSA. Kur del deri në katër është në gjendje normale dhe nuk përbën ndonjë rast për tu shqetësuar. Duke filluar nga katra deri në dhjetë fillojnë dhe shenjat e prostatës pra, të shfaqjes së sëmundjes e zakonshme. Ndërkohë që mbi dhjetë mund të fillojë të shfaqet kanceri i prostatës, i cili mund të mbartë problemet e veta tepër të rënda që mund të jenë për pacientin. edhe në rastete kur gjendja e pacientit dukt normale duhet parë shumë shpesh rritja e PSA-së në gjak me kalimin e muajve. Mund të ndodhë që në një kohë ta ketë pasur normale, ndërsa më vonë kjo shifër mund të ketë ndryshuar dhe është shfaqur në më shumë se katër, duke nxjerrë në pah dhe sëmundjen. Kjo është një rritje shumë e shpejtë, që duhet kontrolluar .

Cilat janë simptomat që shfaq kjo sëmunjd në mënyrë që pacienti të kuptojë s vuan nga kjo sëmundje?

Gjithçka fillon me vështirësitë që pacienti ndjen gjatë të dalurës jashtë( urinimit). Sidomos gjatë natës ai ndjen nevojën për të shkuar disa herë në banjë dhe në mënyrë të shpeshtë. Ne e përcaktojmë shkallën e sëmundjes nga fakti se sa herë pacienti del jashtë gjatë natës. Ndërkohë që urinimi i shpeshtë gjatë natës, krijon idenë e bllokimit është një situatë jo e këndshme sepse përveç shqetësimeve që sjell në organizëm lodh dhe pacientin, i cili nuk ka më fuqi për të bërë asgjë. Këto janë shenjat dalluese të prostatës së zakonshme. Ndërkohë që aktiviteti seksual vështirësohet dhe shumë nga meshkujt me rëndimin e gjendjes mund të kalojnë dhe në impotencë. Ndërkohë që shenja të tjera dalluese janë djegiet, hemorragjitë, si dhe bllokim apo bërja kaps. Megjithatë pacientët duhet të tregohen të kujdesshëm sepse sëmundja mund të shfaqet vetëm me njërën nga këto shenja klinike, dhe të mos e kuptojë se vuan nga kjo sëmundje. Kështu është e rëndësishme që të paraqitet sa më shpesh për kontroll tek mjeku përkatës. Ka raste që sëmundja mund të qetësohet për ca kohë dhe rikthehet sërish më vonë. Ndaj duhet bërë shumë kujdes gjatë trajtimit të saj. Nëse pacienti nuk i ka të gjitha këto ai duhet të vijë me patjetër që të bëjë të gjitha analizat dhe kështu do të arrijë të eliminojë në kohën e duhur sëmundjen që ai ka, duke e mbajtur nën kontroll sëmundjen.

Kur është e këshillueshme zhvillimi i operacionit ?

Ndërhyrja kirurgjikale zhvillohet në rastet, kur gjendja e pacientit është shumë e rënduar. Ajo këshillohet të behët në rastet, kur në prostatë është shfaqur kanceri dhe nëse nuk bëhet operacion ose rrezatim për vdekjen e këtyre qelizave shëndeti i pacientit është vërtetë në rrezik. Por, përcaktimi i operacionit duhet bërë me shumë kujdes sepse nëse ai nuk planifikohet në kohën e duhur mund të çojë në të kundërtën e efektit që duhej të kishte. Shpesh operacionet bëhen, kur pacienti ka këto shenja të rënduara të sëmundjes, si dalje shumë të shpeshta në banje gjatë natës, por pa mundur të bëjë gjë, ka hemorragji në mënyrë të vazhdueshme dhe djegie. Ndërkohë që pacienti mund të jetë bërë dhe impotent. Mund të ndodhë që kjo sëmundje të jetë e trashëgueshme ndaj është e rëndësishme që të gjithë ata persona që e dinë se kanë një pjesëtar të familjes që ka vuajtur nga prostata të bëjnë kontrollet e duhura që në moshë të re se kështu mund të ndërhyjnë në parandalimin e saj. Por nuk është e thëne që domosdoshmërish ai duhet të bëjë kancer. Më e keqja është kur mendohet kanceri i prostatës, ai shoqërohet me shenja të tilla si dhimbje shumë e rënduar në bel, dhimbje, e cila transmetohet gjatë natës, ndërkohë që ajo mund të shndërrohet në sëmundje dhe në pjesë të tjera të trupit duke filluar me legenin pjesën e kofshëve dhe të gjunjëve. Është një shenjë shumë serioze. Në moshat 50-60 vjeç ndjehet dhe një rënie e potencës, gjatë kohëve të fundit është vënë re se ka pasur gjak në urinë. kështu nëse zbulohn të gjitha këto shnja në kzaminim atëherë mjeku pas konsultës rekomandon dhe bërjen e operacionit. Kur është në fazat e para atëherë bëhet ekzaminimi ai që e përcakton se në cilat raste është e nevojshme që të ndërhyhet për të bërë kancer. Kështu pas ekzaminimeve përcaktohet dhe trajtimi që duhet të ndiqet për parandalimin e kësaj sëmundje, e cila arrin të paralizojë një sërë aktivitetesh të pacientëve të prekur. Në fazat e para mjekohet me ilaçe dhe nëse është më rëndë fillohet dhe me rreze dhe me operacion.

Sa të shpeshta duhet të jenë vizitat apo kontrollet që duhet të bëjnë pacientët për kapen sëmundjs në kohën e duhur ?

Sa më të shpeshta të jenë vizitat aq më mirë është. Kjo sepse ne mund të ndërhyjmë në kapjen e sëmundjes që në fazat e para të saj, kështu duke ndërhyrë me ilaçet e duhura edhe mund të arrihet përmirësimi i situatës brenda një kohe shumë të shkurtër. Megjithatë tek njerëzit normale është e nevojshme që vizitat të bëhen të paktën një herë në vit edhe pse mund të mos kenë probleme. Ndërkohë që ata që ndiejnë shqetësimet e para duhet të paraqiten të paktën një herë në tre muaj për të parë ecurinë e sëmundjes. Kjo sepse nëse nuk e ndjekin vazhdimisht ata mund të kalojnë në një fazë të rënduar të sëmundjes, siç është kanceri. Kjo formë e rënduar mund të mbartë dhe pasoja fatale për jetën sepse është tepër e rrezikshme. Ndërkohë në vendin tonë pjesa më e madhe e pacientëve që paraqiten për vizitë vijnë shpesh, sepse u duhen rekomandimet e mjekut për të marrë ilaçe, të cilat janë në rimbursim.

Çfarë efektesh anësore mund të lërë kjo sëmundje nëse nuk trajtohet në kohën e duhur?

Janë të shumta komplikacionet që mund të lërë kjo sëmundje nëse nuk trajtohet në kohën e duhur dhe me terapitë e duhura. Ajo çon në krijimin e shqetësimeve të shumta të organizmit, të cilat fillojnë me vështirësitë që paraqiten në aparatin urinar. Pacienti mund të bëhet kaps mund të ndjejë vështirësi të shumta gjatë urinimit. Ndërkohë që kjo shkon dhe më keq sepse duke pasur të gjitha këto shenja fillojnë problemet dhe me pjesët e tjera të organizmit. Ku një ndër to është dhe funksionimi i veshkave. Ato me rëndimin e gjendjes së prostatës vijnë gjithnjë e më tepër duke u shkatërruar dhe çojnë në krijimin e një çrregullimi të organizmit, i cili sa vjen e lodhet më shumë. Sëmundjet renale ndikojnë më pas në shfaqjen e problemeve të tjera, të cilat lidhen me organizmin, siç është azotermia, infeksione urinare, të cilat mund të jenë të përmasave të ndryshme dhe mund të mbartin dhe pasoja fatale për jetën. Për të tilla raste është gjithmonë e nevojshme që pacienti të tregojë kujdesin e duhur, pjesa më e madhe e këtyre pacientëve përfundojnë në operacion, pasi infeksioni urinar, në të cilin kanë arritur mund të jetë shumë problematik. Ndërkohë që shfaqen dhe probleme të tjera pacienti ndjen debulesa të shumta trupore mund të tregojë shenja nervozizmi dhe paqëndrueshmëri. Por ka dhe raste që kjo sëmundje e rënduar mund të çojë në krijimin e gurëve në fshikëz, dhe shfaqjen e hemorragjisë, e cila mbart pasoja tepër të rënda .

Cilat janë trajtimet mjekësore që duhen ndjekur?

Për përcaktimin e llojit të trajtimit është shumë e rëndësishme që më parë të bëhen ekzaminimet përkatëse dhe në varësi të shkallës së sëmundjes përcaktohet dhe trajtimi mjekësor. Në fazat e para është e këshillueshme që të përdoren ilaçet antiprostatike, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes, por këto janë për rastet fillestare të sëmundjes. Ndërkohë që ne kemi filluar të hasim një problem në këtë drejtim sepse shumë mjekë sapo dëgjojnë se pacienti vuan nga urinimi i shpeshtë gjatë natës, ai është me domosdo me prostatë. Kjo nuk është e vërtetë në të gjitha rastet ndaj dhe duhet pasur shumë kujdes që të mos merren ato ilaçe, të cilat mund të jenë shumë të rënda për shëndetin e tij sepse mund të ndodhë që vuan nga një sëmundje tjetër si diabeti dhe të tregojë këtë simptomë. Ndërkohë që duke marrë ilaçe ai mund të rëndohet dhe më tepër, pasi nuk ka fare nevojë për këto ilaçe. Për rastet më të rënda ndiqen terapi të ndryshme, duke filluar që nga rrezet dhe duke përfunduar tek ndërhyrja kirurgjikale, e cila është për fazën më të rënduar të sëmundjes. Njëkohësisht është e rekomandueshme që të përdoren dhe barnat bimore sepse ato çojnë në shmangien e efekteve anësore dhe në fazat e para të sëmundjes mund të çojnë në kurimin e sëmundjes.

Mjekësi a popullore

Ja preparatet që ndihmojnë

Një rol të rëndësishëm në kurimin e kësaj sëmundjeje luan edhe mjekësia popullore, e cila dhe në këtë rast është e rekomanduar nga mjeku. Ka preparate të shumta, të cilat mund të kombinohen dhe me ilaçet për të dhëne rezultatin e duhur në kurimin e prostatës. Kështu sipas doktorit është e këshillueshme që për fazat e para të sëmundjes të përdoren preparatet bimore, të përgatitur vetë ose ato që janë në për farmaci por që kanë përmbajtje bimore. Një ndër to është dhe gjembaçi i ferrës ose preparati tjetër që njihet me emrin gëmushë ariu. Këto janë preparate që tregtohen nëpër institucionet farmaceutike dhe si të tilla ato çojnë në kurimin e avashtë të sëmundjes pa lanë efekte anësore siç mund të sjellin barnat. “Mund të jepet mjekimi i kombinuar. Për moshat e reja që janë në fazat e para të sëmundjes mund të përdoren këto preparate bimore, sepse janë dhe çojnë në kurimin natyral të problemit. Ndërkohë që është vënë re se përdorimi i shumtë i ilaçeve çon në uljen e potencës seksuale tek mosha të ndryshme. Efekt ky që mund të mos krijohet kur përdoren barnat bimore”, shprehet mjeku. Ndërsa për fazat e tjera të sëmundjes kur gjendja e pacienti vjen duke u rënduar barnat bimore jepen më pak sepse nuk kanë atë efekt që mund të kenë tek fazat e lehta të sëmundjes. Njëkohësisht është e rëndësishme që këto preparate të merren jo vetëm me rekomandim të mjekut, i cili i këshillon ato në bazë të ecurisë së sëmundjes por edhe nga përdorimi pa kriter i tyre duhet pasur shumë kujdes sepse mund të lërë dhe pasoja.

Si ndikon ushqimi

Ja gjërat që s’duhet të konsumoni

Edhe mënyra e të ushqyerit ka një rëndësi të veçantë në kurimin e duhur të kësaj sëmundjeje. Kështu është e nevojshme që pacientët të cilët vuajnë nga prostata të bëjnë kujdes më mënyrën e të ushqyerit e sidomos me produkte të cilat mund të acarojnë më shumë gjendjen. Sipas doktorit është e nevojshme që ti vihet fre përdorimit të lëngjeve me gaz. Nëse pacientët e sëmurë do të konsumojnë nga këto lëngje sidomos gjatë orarit të darkës do ta kenë shumë të vështirë që të bëjnë një gjumë të rehatshëm, ndërkohë që këta pacientë gjatë natës ngrihen disa pasi kanë shqetësim të vazhdueshme. Kjo për faktin se organizmi ngacmohet dhe nuk kryen funksionin tij siç duhet. Njëkohësisht është e ndaluar dhe përdorimi i kafesë. Këta pacientë nuk duhet të konsumojnë fare kafen, sepse përmbajtja e lartë e kafeinës çon në krijimin e problemeve me hormonin e testosteronit. Ndërkohë që dhe përdorimi i alkooli është parë si një ndër rënduesit e kësaj, sëmundjeje. Kjo mbetet pak problematike sepse shumë nga moshat e vjetra konsumojnë në masë alkool dhe e rëndojnë më shumë gjendjen e tyre. Përdorimi i alkoolit mund të çojë në rëndimin e organizmit dhe të shfaqe shenja lodhjeje të pacientit edhe pse në fillim mund të ndodhë që nuk i jep të gjitha shenjat. Ndërsa kombinimi i alkoolit dhe me duhanin çon më tepër në irritimin e organizimit dhe bllokimin e punës së tij. Sipas doktorit pacientët duhet të kenë kujdes në përdorimin e ushqimeve të cilat duhet të jenë të rekomanduara nga mjeku si dhe të shmangen produktet e yndyrta, të cilat mund ta që janë të vështira për tu shpërbërë.

Lëvizja

1 orë ecje në ditë bën

mirë për sëmundjen

Një tjetër kurë e rëndësishme për shmangien e pasojave që mund të lërë prostata është lëvizja gjatë ditës. Kështu është e rekomanduar që të paktën 1 orë në ditë pacientët që vuajnë nga prostata duhet të bëjnë ecje, kjo sipas doktorit çon në shtendosjen e organizmit. Por dhe ecja duhet bërë me kufi. Lëvizja e lirë gjatë ditës ndihmon në organizmin që të bëjë qarkullimin e gjakut dhe mos krijimin e problemeve të prostatës apo të hormoneve të saj në gjak. Ata persona që praktikojnë ecjet e shpejta ose merren me aktivitete sportive mund të kenë probleme. Është e ndaluar që të bëhen lëvizje me biçikletë. Ndërsa sforcimet tepërta mund të sjellin më shumë probleme pasi jo vetëm që e vështirësojnë lëvizjen e lirshme të pacienti por sjellin dhe dhimbje të pjesëve të ndryshme të trupit. Aktivitete sportive janë të ndaluara për këtë kategori pacientësh. Ndërkohë që ka dhe gjëra të tjera të ndaj të cilave këta pacientë duhet të tregojnë kujdes. Një ndër to është shmangia e lagështirës edhe kjo ndikon negativisht në shfaqjen e kësaj sëmundjeje. Ecja e kombinuar me ilaçet përkatëse të sëmundjes mund të çojë në një rezultat pozitiv. “është vënë re që tek meshkujt të cilët nuk tregojnë kujdes ndaj këtyre elementëve sëmundja ka përparuar edhe më shumë dhe me ritme më të shpejta. Fillimisht shenjat e saj mund të mos jenë të dukshme, dhe bëhen evidente vetëm në rastet e rënduara të sëmundjes atëherë kur mund të jetë e vështirë për të ndërhyrë. Ndërkohë që po të ndiqen të gjitha rregullat e mësipërme mund të thuhet që pacienti do të ketë përmirësime të dukshme të sëmundjes dhe mund të jetojë i qetë duke kryer të gjithë aktivitetin e mundshëm“, shprehet doktori.

simptomat

urinim i shpeshtë natën

hemorragji

djegie

gurë në fshikëz

debulesë trupore

paqëndrueshmëri

impotncë

faktorët

faktorët gjenetike

çrrgullimet e tstosteronit

mënyra e të ushqyerit

alkooli

duhani€
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4345
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
PROSTATA DHE KANCERI - TRAJTIMI - KESHILLA, Posted 09 Prill 2010, 00:54
Prostata


Fshikeza e prostates(prostata) eshte nje gjender me madhesi sa nje geshtenje. Gjendra ndodhet vetem te meshkujt dhe eshte e vendosur nen fshikezen e urines duke u mbeshtjellur nga kanalet(tubat) e urines.
Prostata prodhon leng qe perzihet me faren-spermen qe del fara prej testikuleve(boleve)
Qe te punoji – funksionoji prostata duhet te kete hormone prej testikulave. Neqoftese ka pak hormone(hormonet regullojne dhe zhvillojne organet e fares te femra dhe mashkuj. Kjo eshte gonadotropina – qe e prodhoon hipofiza-truri i vogel per prodhimin e fares ne meshkuj dhe veze ne femra)) atehere zvogelohet prostata.

Shkaku i vertete i semundjes apo zmadhimit te prostates nuk dihet ende, por dihen se jane dy faktore:
- Mosha e vjeter mbi 80 vjece
- Hormonet e gjendrave te fares(spermes)


ADENOMA E PROSTATËS


Prostata është një organ fibromuskuloglandular që ndodhet në bazën e fshikëzës së urinës, rreth e përqark uretrës (kanalit urinar) tek meshkujt.
Adenoma e prostatës është një sëmundje e shpeshtë që e ndeshim tek 20% e meshkujve të moshës rreth 40 vjeç, 70% rreth moshës 60 vjeç dhe 90% rreth moshës 80 vjeç. Adenoma e prostatës mund të shfaqet me shenja dhe simptoma klinike, por edhe mund të evoluojë pa simptomatologji për një farë kohe.
Diagnoza e adenomës së prostatës vihet mbi bazën e disa shenjave klinike, të dhëna këto të marra nga pacienti gjatë anamnezës, ekzaminimi objektiv i pacientit përmes tushe-s rektal (ekzaminimi dixhital rektal), disa analizave laboratorike - PSA (antigjeni specifik i prostatës) dhe analiza e urinës (për një infeksion të mundshëm urinar) - si dhe përmes imazherisë (ekografia e aparatit urinar).
Imazh


Shenjat kryesore të adenomës së prostatës janë:

Shenjat urinare acaruese:
- nikturia (urinimi gjatë natës)
- polakiuria (urinimi i shpeshtë dhe në sasi të vogla)
- disuria (dhimbje gjatë urinimit)

Shenjat urinare obstruktive:
- inkontinenca (pamundësia për të mbajtur urinën)
- forca e ulur e xhetit urinar (urinës)
- xhet urinar hezitues (fillimi me vonesë i urinimit)
- urinimi në dy kohë
- sforcimi për të urinuar

Ekzaminimi dixhital rektal vlerëson madhësinë, formën, konsistencën dhe palpimin eventual të nodulave të prostatës.

Analiza PSA mund të japë informacione në lidhje me evoluimin (ecurinë) e adenomës të prostatës, por nuk mund të përcaktojë diagnozën.

Analiza e urinës mund të japë informacione mbi një infeksion të mundshëm urinar, duke pasur një lidhje të ngushtë me adenomën e prostatës.

Imazheria na jep informacione të vlefshme mbi vëllimin e prostatës dhe zhvillimin e saj në lidhje me fshikëzën dhe rrugët urinare.

Ndërlikimet e adenomës së prostatës vijnë si pasojë e rritjes së obstruksionit të rrugëve urinare duke çuar në retencion akut të urinës (pamundësia për të zbrazur fshikëzën e urinës), infeksione urinare në nivele të ndryshme të aparatit gjenito-urinar (uretrite, cistite, pielonefrite, prostatite, epididimite) dhe deri në insuficiencë renale.

Trajtimi nëpërmjet ndërhyrjes kirurgjikale ishte e vetmja mundësi trajtimi për adenomën e prostatës, deri përpara disa kohësh. Aktualisht, përveç trajtimit kirurgjikal ekziston dhe mundësia e trajtimit medikamentos (me ilaçe) të adenomës së prostatës, e cila aplikohet në format e lehta dhe mesatare (mjeku urolog mund të vlerësojë dhe të përcaktojë formën e trajtimit).


PYETJE MBI PROSTATEN


Dr. Arbër Neziri, Mr.Sci., urolog
Nëse keni një shqetësim apo problem për të cilin mendoni se mund t’ju ndihmojnë këshillat e një profesionisti mund të na shkruani pa hezitim në adresën mjeku@telegrafi.com. Për çdo pyetje ne do të bashkëbisedojmë me mjekët dhe përgjigjet e tyre do t’i botojmë në ditët vijuese.
Dr. Arbër Neziri, Mr.Sci.
Urolog
arberneziri@yahoo.com
044 136 774


Zakonisht para ciklit kam shumë djegësi në urinë që shoqërohet me dhimbje të mëdha dhe nuk po mund të urinoj. Zakonisht, jam shumë e kujdesshme, që këmbët të mos kenë të ftohtë. Gati çdo dy muaj më përsëritet. Jam duke marrë uvin çaj. Të lutem doktor, ç’të bëj që të mos më përsëritet kjo, sidomos para ciklit menstrual, ndërkohë jam nënë dhe kam një fëmijë që e kam lindë me prerje cezariane.

PËRGJIGJE:

Simptomat të cilat ju i përshkruani i takojnë pezmatimit të vezikës urinare-cistitit akut. Këto simptome manifestohen me urinime të shpeshta, djegie gjatë urinimit, urinime të shpeshta gjatë natës, etj.
Gjatë ciklit menstrual në organizmin e femrës ndodhin disa ndryshime hormonale të cilat e përkeqësojnë sëmundjen. Për çdo sqarim të mëtejmë, është mirë të konsultoheni me urologun.

Jam 25 vjeçar. Pas masturbimit, urinoj shpesh. Nëse shpeshtohet masturbimi, p.sh. katër ditë radhazi, dy ose tri herë në ditë, nevoja për urinim më shtohet akoma (çdo 2 ose 3 orë urinoj). Desha të di nëse ky është një proces natyral apo është ndonjë çrregullim? Nëse është çrregullim a mund të shërohet apo mjekohet dhe si? Kur kam qenë më i vogël, pas moshës së pubertetit, shpesh masturboja i shtrirë në tokë dhe e pengoja daljen e spermës duke e shtrënguar penisin me dorë. Kjo ka ndodhur disa herë. A mund ta ketë shkaktuar kjo këtë problem, apo jo? Rrallëherë, ndodh që gjatë urinimit të ndjej djegësi në kanal, por kjo ndodh shumë rrallë. Faleminderit. Me respekt, Dini.

PËRGJIGJE:

Masturbimi i shpeshtë 3-4 herë në ditë shkakton procese delikate, përveç në organet e jashme mashkullore, poashtu edhe në organet seksuale mashkullore të brendshme (vezikula seminale, prostatë), etj. Si rezultat i irritimit të tyre, mund të rritet frekuenca e urinimit. Sa i përket djegies gjatë urinimit, kjo simptomë paraqitet shpesh gjatë infeksioneve të traktit urinar, kështu që një analizë e thjeshtë e urinës do ta lehtësojë mjaft diagnozën.


Jam një burrë 27 vjeç nga Prizreni dhe doja të pyesja rreth një problemi që ka kohë që vuaj. Jam i martuar dhe gjatë marrëdhënieve me gruan shpesh më ndodhë që të mos kryejmë marrëdhënie fare. Marrëdhënia zgjat shumë pak, si pasojë e ejakulimit tim shumë të shpejt. Dua ta di, a ka mundësi të shërohet ky defekt dhe si rregullohet potenca. Çfarë trajtimi apo medikamenti duhet të përdor dhe ku të drejtohem. Faleminderit.

PËRGJIGJE:

Ejakulimi i parakohshëm ose ejaculatio precox, paraqitet për arsye të çrregullimeve psikologjike apo në disa raste edhe organike. Zakonisht paraqitet tek të rinjtë në pubertet kur eksitohen shumë në aspektin seksual. Por, në disa raste paraqitet edhe nga ngarkesat psikike, streset etj. Sa i përket trajtimit varësisht nga shkaku, mund të jetë medikamentoz, psikologjik etj. Për më tepër mendoj se ju nevojitet konsulta me urologun dhe trajtimi adekuat i këtij çrregullimi.


Doktor, ju lutem më trego, nëse është e vendosur spiralja, a mund të shihet në ultrazë. Dhe, a e pengon kjo shtatzëninë nëse hiqet.
Kam edhe një pyetje. Rina e ka mitrën të kthyer pak në të djathtë. A e pengon kjo për të mbetur shtatzënë?
Faleminderit, Agimi dhe Rina.

PËRGJIGJE:

Kjo pyetje më tepër i dedikohet gjinekologut. Spiralja mund të shihet me ultrazë. Si mjet kontraceptiv ajo pengon kur është e vendosur në mitër, e jo kur largohet nga ajo. Zakonisht periudha më e përshtatshme për fekondim është java e dytë pas menstruacioneve.


Jam një vajzë 19 vjeçare Urinoj gati çdo orë dhe kam ngapak dhimbje në regjionin e veshkës së djathtë. Ju lutem, a mund të më tregoni çka mund të shkaktojë këtë çrregullim dhe çfarë masash duhet të ndërmarr? Ju falënderoj shumë për ndihmën që na ofroni!

PËRGJIGJE:

Simptomat të cilat ju i cekni kanë të bëjnë me pezmatim të vezikës urinare dhe ndonjë sëmundje të veshkave, si pasojë e ndonjë infeksioni apo sëmundjeje tjetër. Sa i përket diagnozës së sëmundjes suaj, nevojiten së pari analizat laboratorike, p.sh urina, ultrazëri, pastaj ndoshta edhe ato radiologjike. Për të caktuar ekzaminimet përkatëse, duhet të paraqiteni tek urologu.


Jam 29 vjeçar, a është jonormale nëse madhësia e penisit është 14cm. A mund të luajt rol negativ nëse dua të kem fëmijë. Nganjëherë më vjen orgazma shumë shpejt, por tash e kam rregullua atë problem se po merrem me fitness (vrapim).
Pyetja tjetër. Testisin e djathtë e kam më të madh se të majtin. A është kjo normale, apo jo. Asnjëherë nuk më bën problem, përveç kur kam qenë i vogël, por pa pasoja.

PËRGJIGJE:

Madhësia e penisit 14 cm nuk duhet të jetë pengesë për fekondim (mbetjen shtatzënë të femrës). Sa i përket dukurisë se testisin e djathtë e keni më të madh se të majtin, ekzistojnë një mori faktorësh që në disa raste shkaktojnë këtë dukuri, p.sh. zgjerimi i venave të testisit të majtë që në mjekësi quhet varikocela. Për të dhënë përgjigje më konkrete të kisha propozuar një kontroll urologjike.


Unë vuaj nga veshkat. Mjeku më ka thënë se kam zall në veshka, por unë kam probleme edhe me urinë. Kam dhembje dhe rëndim në fund te barkut dhe nuk mundem ta mbaj urinën. Kërkoj mendimin tuaj.

PËRGJIGJE:

Këto probleme janë tipike për infeksion të traktit urinar. Për të përcaktuar se nga e ka origjinën infeksioni duhen bërë analizat-kliniko-laboratorike dhe ultrazëri fillimisht, pastaj sipas situatës edhe analizat tjera plotësuese për të përcaktuar diagnozën e saktë. Prandaj drejtoheni tek urologu.

- Jam një burrë 45 vjeç dhe doja të pyesja rreth një problemi që kam kohë që vuaj. Më kanë thënë se vuaj nga inflamacioni i prostatës, doja të dija nga se shkaktohet dhe çfarë mund të përdor për t’u kuruar? L.J. PËRGJIGJE:

- Shkaktarët e prostatës apo infeksioni që prek kapsulën e prostatës, janë të shumtë dhe ndahen në: mikrobik, traumatik dhe toksikë. Më të shpeshtë janë prostatitet gonoreike që shkaktohen nga uretriti gonorreik, që çon në stricturë (ngushticë) të kanalit të urinës. Këto mund të ndodhin nga manipulimet me kateter të uretrës, të cilët nuk janë të sterilizuar dhe japin dëmtime të kapsulës së prostatës, gurët e vezikës urinare që lokalizohen mbi gjëndrën e prostatës. Ndër faktorët toksik përmendim pirjen e zgjatur të alkoolit dhe pijeve me ngjyrë si: konjak, uiski. Por dhe pirja e duhanit dhe ambienti i punës (në personat që punojnë me plumb dhe acide). Faktorë të tjerë janë dhe ata termikë, që shfaqen më tepër te personat që punojnë në fonderi dhe ata në dhomat e frigoriferëve të mëdhenj. Ndërsa faktorët traumatikë janë ato që ndodhin nga dëmtimi i kanalit të urinës në frakturat e bacilit. Këtu ndikojnë dhe qëndrimet e gjata ulur në mjete të forta. Për sa i përket trajtimit, do të shtoja se rekomandohet përdorimi i antibiotikëve, por gjithmonë në bazë të përfundimit të urokulturës së antibiogramës. Nëse kjo del negative, përdoren antibiotik me spektër të gjerë dhe analgjetik kundër dhimbjes. Kohët e fundit përdoret indometacin supost ose voltaren supost për të ulur edemën (ënjtjen), përveç kësaj këto kanë veprim antiinflamator. Po ashtu rekomandohet kompleks vitaminash, dezifektantë urinar si flagyl për 10 ditë dhe përdoren preparate bimore për të penguar rritjen e gjëndrës si: Posta Metto dhe Prostamol uno për 3 muaj. Shenjat e sëmundjes zakonisht zhduken që javën e parë të mjekimit. Por nëse zgjasin më tepër se 3 javë, do të thotë se prostata ka marrë formë kronike dhe mjekimi duhet të zgjasë më gjatë. Ai bëhet me cikle dhe periudhë pauze prej 7 ditësh mes tyre".

- Nuk e arrij orgazmën kur masturbohem, ndërkohë që kur bëj seks me partneren, e arrij gjithmonë. Pse ndodh kjo? Gzimi

PËRGJIGJE:

- Ti je i sigurt tashmë që organi yt seksual funksionon më së miri, kështu që kjo mund të jetë thjesht një çështje psikologjike. Mund ta kesh më të lehtë të eksitohesh kur të stimulohet shqisa e të parit, gjë që ta siguron partnerja gjatë seksit. Gjithashtu, unë nuk do të përdorja shprehjen: “Nuk e arrij orgazmën gjatë masturbimit”, por “nuk e kam arritur akoma”, pasi kjo është diçka që mund të arrihet me shtimin e eksperiencës. Ju mund të përdorni tipe të ndryshme lubrifikuesish, kaseta të ndryshme porno ose fillo të fantazosh për të dashurën. Nëse nuk e arrin akoma, mos u humb shpresën dhe shih anën e mirë të gjërave, faktin që nuk ke probleme të tjera.

- Jam një djalë i ri nga Kaçaniku. Gjatë masturbimit më del rreth 1 ml spermë dhe jo me ereksion të plotë. Do të kem fëmijë? Cilët faktorë mund të ndikojnë në këtë rast? Theksoj se kam kaluar një infeksion në fshikëzën e urinës dhe kam pasur zmadhim të prostatës, që tashmë është normalizuar.

PËRGJIGJE:

- Volumi i lëngut spermatik është nga 2-6 ml. Volume me 1 ml, si në rastin tuaj, mund të behën shkak për infertilitet. Shkaqet për uljen e volumit janë të shumta, por kanë të bëjnë kryesisht me dëmtimin e prostatës dhe vezikulës seminare. Sidoqoftë, mjeku specialist do të përcaktojë me saktësi gjendjen dhe t’i japë zgjidhje problemit.

- Shpesh, në fillim të marrëdhënieve, i bëj të dashurës seks oral. Menjëherë pas kësaj atë e zë gjumi dhe rrallë ma shpërblen. Pse ndodh kjo dhe çfarë mund të bëj?

PËRGJIGJE:

- Megjithëse zakonisht këshillojmë burrat të jenë kavalierë ekziston një ndryshim mes hapjes së derës ose rregullimit të karriges të një gruaje dhe seksit oral në fillim të marrëdhënies. E kuptojmë se ju doni të tregoheni xhentëlmen, por kjo nuk do të thotë që xhentëlmeni nuk ka të drejtë të kënaqet nganjëherë, sidomos kur e ka kënaqur kaq shpesh partneren e vet në të kaluarën. Pra, këshilla jonë është që nganjëherë të kënaqeni ju i pari. Mund t’ju duket paksa vështirë të realizohet, meqë partnerja juaj është mësuar ndryshe, por po ju themi se edhe për atë do të jetë më mirë. Thjesht, ajo mund të mos ketë më fuqi të bëj dashuri pasi ka arritur orgazmën, kështu që, për të, të qenit e dyta do të ishte një lloj lehtësimi, pasi nuk do të kishte më detyrime ndaj teje. Zgjidhja e dytë do të ishte t’i thoje partneres se nuk e ke problem që ta ketë radhën ajo e para, me kusht që ti të jesh i dyti.

- Jam E. , 26 vjeç. Problemi im ka filluar që në moshë të vogël. Që atëherë kam pasur nevojë të bëhem synet pasi koka e penisit më dhembte kur e prekja dhe më mblidhte sekrecione të bardha. Jam bërë synet para dy vjetësh, por koka penisit më dhemb përsëri. Kjo dhimbje e kokës më pengon në kryerjen e aktit seksual. Ju lutem të më thoni nga se vuaj dhe si mund të shërohem?

PËRGJIGJE:

- Prepuciumi është ajo pjesë e organit seksual që në popull njihet si lafsha. Në disa raste,që në lindje, fëmija i vogël e ka shumë të ngushtuar hapjen e lafshës. Kjo gjë bëhet pengesë për hapjen e saj dhe në shumë raste është shkaktar i një patologjie që quhet fimoza. Në një situatë të tillë, ndërmjet kokës së organit seksual dhe lafshës, herë pas here grumbullohen papastërti të cilat bëhen shkak për ankesë te fëmija i vogël duke dhënë shenja të tilla, si: skuqje, ënjtje dhe dhimbje të organit seksual. Shpeshherë,kur infeksioni ka përparuar, ai qelbëzohet. Në një rast të tillë, kryhet ndërhyrja e menjëhershme operatore. Një gjendje e tillë mund të përsëritet derisa mjekimi përfundimtar do të jetë synetllëku. Problemi kryesor i një shqetësimi të kësaj natyre është pamundësia për të bërë aktin seksual. Për sa i përket problemit që keni ju konkretisht, është e nevojshme të konsultoheni drejtpërdrejt me kirurgun dhe më pas të vendosni për mjekimin.

- Cili është muskuli i pubokosigjeusit dhe si ta lokalizoj? Ardi PËRGJIGJE:

- Muskuli i pubokosigjeusit është ai që mban fluksin e urinës dhe kontrollon ejakulimin te djemtë. Për ta lokalizuar, ka dy mënyra: Mënyra e parë është ndalja e fluksit të urinës kur je duke urinuar. Bëje këtë veprim nja dy herë, për të lokalizuar muskulin në fjalë. Një mënyrë tjetër është të futësh një gisht në vaginë dhe të shtrëngosh muskujt. Nëse ndjen një shtrëngim rreth gishtit, atëherë ke gjetur muskulin e duhur. Në rastin kur e ke lokalizuar, bëj ushtrimet e Kegelit, për t’i forcuar ato dhe për të shumëfishuar ndjesitë e tua dhe të partnerit gjatë marrëdhënieve.

- Doktor, e dashura ime ka një erë shumë të keqe në vaginë. Çfarë mund të jetë? Lutfiu PËRGJIGJE:

- Mund të jetë infeksion nga myku apo thjesht, ajo duhet t’i kushtojë më shumë
vëmendje higjienës personale. Një nga infeksionet më të shpeshta të organeve
gjenitale te gratë janë edhe vaginitet bakteriale. Ato mund të trajtohen dhe shërohen lehtë. Simptoma të sëmundjes janë era e keqe e vaginës, nganjëherë e shoqëruar me kruarje dhe djegie. Partnerja juaj mund të ketë edhe ndonjë lloj tjetër SST-je, diçka më serioze, si: Klamidia, herpesi gjential ose gonorrea, prandaj është mirë të bëjë analizat sa më shpejt.

- Nga se shkaktohet përdredhja e testikujve? A mund të shkaktohet nga mbarimi i spermës, pasi ke bërë shumë seks apo je masturbuar shpesh?

PËRGJIGJE:

- Jo, nuk është ky shkaku i përdredhjes së testikujve. Në fakt, një burri nuk i “mbaron” kurrë sperma. Atij mund t’i pakësohet, nëse bën shumë seks ose masturbon shpesh, por është e pamundur që t’i “mbarojë”. Mbase ju keni pasur në të kaluarën një përdredhje testikujsh. Kjo i referohet një përdredhjeje të kanalit të spermës, që ndërpret furnizmin e testikulit me gjak. Nëse nuk operohet, ose nuk shpërdridhet vetë, testikuli “vdes” dhe duhet hequr. Kjo gjë ndodh më shpesh gjatë vitit të parë të jetës dhe gjatë dy viteve të para të pubertetit. Shkaqet kryesore që sjellin një përdredhje të tillë janë: Testi që nuk ka zbritur poshtë, traumat dhe ushtrimet fizkulturore.


- Dua të di nëse është madhësia e testikujve apo madhësia e qeses së skrotumit ajo që përcakton madhësinë e herdheve te burri...
Studenti

PËRGJIGJE:
- Nga pikëpamja mjekësore, është madhësia e testikujve ajo që përcakton madhësinë e herdheve te burri. Nga pamja e jashtme, dikush mund të nxjerrë përfundimin se një burrë me qese të madhe skrotumi, ka edhe testikuj të mëdhenj.

A është impotent?Jam një vajzë e shqetësuar për lidhjen e motrës sime. I fejuari i saj nuk mund të kryejë dot marrëdhënie seksuale dhe në ato raste kur kryen, akti zgjat shumë pak, rreth 5 minuta. Ai betohet se kjo gjë nuk i ka ndodhur më parë. Motra është aq e shqetësuar sa mendonte të ndahej prej tij, por unë i këshillova që më parë të konsultohej me një mjek. Theksoj se ata të dy shkojnë shumë mirë me njëri-tjetrin. Theksoj se djali kohët e fundit ka patur probleme familjare dhe në punë. Mos vallë stresi ndikon në marrëdhëniet seksuale? Ai është 33 vjeç. Sa mundësi ka ai që të kryejë gjithmonë akte të rregullta seksuale?
Me respekt, O.PËRGJIGJE:


- Akti seksual është momenti më i rëndësishëm në lidhjen e një çifti. Kjo, jo vetëm sepse është i vetmi moment për trashëgiminë në rrugë natyrale, por edhe sepse akti seksual është një moment i pazëvendësueshëm për arritjen e kënaqësive të veçanta dhe rritjen e dashurisë ndërmjet dy njerëzve. Mosrealizimi i një akti të tillë krijon një moment tronditjeje në marrëdhënien në çift, deri në ndarjen e tyre. Unë personalisht ndihem keq kur dëgjoj se çifte që duhen shumë me njëri-tjetrin arrijnë ta prishin këtë marrëdhënie vetëm për arsye të pamundësisë për të kryer aktin seksual. Prej shumë vjetësh, kjo gjendje është konsideruar si tabu dhe është mbajtur e fshehtë nga çiftet, që e kanë vuajtur atë si një hall të përbashkët për shumë vjet me radhë.
Në praktikën time klinike kam pasur shumë raste të çifteve në të cilat meshkujt kanë çrregullime ereksioni apo femra ka pamundësi për të arritur në orgazëm dhe një gjë e tillë tashmë është pothuajse 100% e riparueshme në çfarëdolloj forme qoftë. Theksoj se gjatë këtyre viteve eksperience në punën time, kam parë shumë çifte që nuk kanë arritur të kryejnë akt seksual disa muaj deri në disa vjet pas martese.
Rekordin këtu e mban një çift të cilët edhe pse 15 vjet të martuar, nuk kishin kryer asnjëherë akt seksual dhe e kishin pranuar këtë fakt. Patologjia e impotencës seksuale tashmë është bërë e njohur nga ne mjekët me të gjitha format e saj. Për rastin konkret, unë jam plotësisht i bindur se ky moment është i kurueshëm. Së fundi, ju këshilloj të mos humbni kohë duke e kthyer këtë shqetësim në makth apo stres, por sa më shpejt të jetë e mundur të konsultoheni me një mjek specialist androlog.

- Penisi im përkulet nga poshtë, në një mënyrë që mua më duket jonormale. Mund të jetë ky thjesht një fiksim imi? Ka ndonjë mënyrë për ta drejtuar pa e dëmtuar?
H.G.

PËRGJIGJE:
Ashtu si gjinjtë te femra, penisi mund të jetë i madhësive dhe formave të ndryshme. Disa përkulen nga lart, disa majtas apo djathtas, disa janë të drejtë. Ka vetëm raste ekstreme të penisit jonormal. Kjo quhet sëmundja e Peironit dhe i referohet faktit që penisi ka një përkulje aq të madhe sa ndjen dhimbje kur rektohet. Një përkulje e lehtë 15 gradë në çdo drejtim është normale. Nëse mendoni se përkulja e penisit tuaj është më e madhe dhe pengon qarkullimin e mirë të gjakut, flisni me mjekun për procedurat e mundshme të rregullimit.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4345
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
PROSTATA DHE KANCERI - TRAJTIMI - KESHILLA, Posted 09 Prill 2010, 00:57
Ushqimet qe kurojne tumorin ne prostate


Testi i vecante qe identifikon kete semundje. Rekomandimet e mjekeve per menyren se si duhet trajtuar kjo semundje

Gjithcka duket se fillon me urinime te shpeshta, si shkaktare te te cilave shume here meshkujt akuzojne ndonje ftohje apo mendojne se kane pire shume lengje. Ndonjehere mendohet se eshte dhe faji i ajrit te kondicionuar. Me pas dhimbja fillon te perhapet dhe ne kurriz dhe gjithnje e me shume mendohet se kane te bejne me nje ftohje. Sipas specialisteve, me e keqja eshte se kjo gjendje zgjat me shume sesa nje ftohje normale. Kanceri i prostates prek cdo vit rreth 12 per qind te popullsise boterore. Niveli i vdekshmerise ka pesuar renie me 9 per qind qe nga viti 1985 deri ne vitin 1998. Mbijetesa prej pese vjetesh, pasi eshte identifikuar dhe kuruar tumori, eshte rritur me 15 per qind keto 15 vitet e fundit. Ne Europe nga ky lloj tumori jane te prekur 40 ne 100 mije persona, ndersa ne Amerike 70 ne 100 mije. Por nuk eshte e thene qe te gjithe ata qe kane nje hiperplasi beninje zhvillojne tumorin e prostates. Studimet shkencore ende nuk kane arritur te zbulojne se perse disa meshkuj semuren dhe disa te tjere jo. Specialistet thone se dihet qe me kalimin e viteve nje mashkull ka mundesi me te medha per te zhvilluar kete lloj tumori, por nuk jane identifikuar akoma faktoret qe e shkaktojne kete, pervec dhjamosjes.

Testi

Per te identifikuar prekjen e nje organizmi mashkullor nga ky lloj tumori ekziston dhe nje test i vecante. Testi konsiston ne nje analize te thjeshte gjaku, ne te cilen matet niveli i PSA-se qe eshte nje glikoproteine e prodhuar nga qelizat e prostates. Perqendrimi i kesaj substance te prodhuar nga qelizat e prostates shtohet ne raste infeksioni, neoplasish apo hiperplasish beninje. Ky test duhet te perseritet te pakten tete here dhe sherben per te diagnostikuar sa me pare nje tumor. Vlera normale e PSA-s2e eshte 2.5 ng/ml. Ne qofte se ky perqendrim eshte me i larte, atehere do te ishte e nevojshme te beni nje biopsi. Nese gjate biopsise PSA arrin ne 10 ng/ml, atehere rreziku i krijimit te nje tumori eshte rritur.

Prostata

Tumor, apo prostate? Shpeshhere pacienti nuk e ka te qarte se per cfare flitet realisht, madje ndonjehere specialistet thone se eshte detyre e tyre qe t?u shpjegojne se ku ndodhet.

Cfare roli ka prostata?

Prostata ndodhet afer uretres, rruget urinare nepermjet te cilave urina dhe lengjet dalin jashte organit gjenital mashkullor. Tek nje mashkull i rritur madhesia e prostates eshte pak a shume sa nje geshtenje dhe peshon rreth 20 grame.

Funksioni i prostates


Funksioni i tij kryesor eshte prodhimi i lengut qe transporton spermatozoidet gjate ejakulacionit. Pas tumorit te mushkerise dhe kolonit, ky eshte tumori me i perhapur tek meshkujt, dhe ne vecanti tek ata qe jane mbi 65 vjec.

Ushqimet

Per te parandaluar kancerin onkologet rekomandojne qe te ndiqet nje diete e ekuilibruar, e pasur me fruta dhe perime dhe e varfer me proteina.

Hudhrat dhe qepet

Sipas disa studimeve, ekzistojne disa ushqime qe e parandalojne kete lloj kanceri me shume se disa te tjera. Disa prej tyre jane: hudhrat dhe qepet. Nuk mund te konsiderohen ushqime galante, por jane parandaluese te mira per organizmin mashkullor nga ky lloj tumori. Kush konsumon keto ushqime me sasi te medha, rrezikon qe te semuret me pak. Dhe, per ironi te fatit, merita eshte pikerisht e perberesve qe shkaktojne dhe eren e rende.

Djathi vegjetarian

Gjithashtu, edhe djathi vegjetarian ben mire per kolesterolin, por dhe per prostaten. Djathi vegjetarian mund te eliminoje rrezikun e perhapjes se tumorit. Nje perberes i sojes, genisteina, ngadaleson ndjeshem rritjen e tumorit. Kjo mund te shpjegoje dhe pse vendet orientale, qe kane nje diete te pasur me soje, jane me pak te prekura nga ky lloj tumori.

Seleni

Seleni kryen nje funksion dezinfektues, pra mbron organizmin nga shume semundje, mes ketyre dhe tumorit te prostates. Aq e ndjeshme eshte kjo, sa disa qendra amerikane u sugjerojne burrave te moshes mesatare te marrin nje doze te perditshme seleni. Ne sasi te konsiderueshme seleni gjendet tek mishi dhe tek dritherat. Ekzistojne dhe ilace farmaceutike dietetike qe permbajne selen, por e rendesishme eshte qe te mos kalohet doza e nevojshme.

Peshku dhe arrat

Vitaminat kane nje rol te rendesishem ne mbrojtjen e organizmit nga tumori i prostates, sidomos vitamina D, e cila gjendet kryesisht ne vajin e melcise se merlucit dhe tonit, tek qumeshti dhe tek vezet dhe vitamina E, qe gjendet te frutat e thata dhe te gruri.

Domatet

Per te parandaluar kancerin e prostates mjeket rekomandojne konsumim sa me te madh te domateve. Domatja konsiderohet si nje kandidat i mire per parandalimin e ketij kanceri. Licipeni dhe karotenoidi, qe i japin ngjyren e kuqe domates, ulin mundesine e krijimit te tumorit.

cfare duhet te hani?


Hudhrat jane parandaluese te mira per organizmin mashkullor nga ky lloj tumori

Qepet, merita eshte e perberesve qe shkaktojne dhe eren e rende

Djathi vegjetarian mund te eliminoje rrezikun e perhapjes se tumorit

Peshku, vitaminat e tij kane nje rol te rendesishem ne mbrojtjen e organizmit

Arrat, sipas specialisteve jane te pasura me vitamine D

Domatet jane teper te rendesishme per konsum te perditshem, pasi parandalojne kancerin e prostates
Dritherat e ndryshme, te cilat kane ne perberjen e tyre selen kane funksion dezinfektues

Mishi, megjithese edhe ne te gjendet seleni, eshte e rekomandueshme te mos ekzagjerohet me perdorimin e tij

Shifra per semundjen


Kanceri i prostates prek cdo vit rreth 12 per qind te popullsise boterore

Niveli i vdekshmerise ka pesuar renie me 9 per qind qe nga viti 1985 deri ne 1998

Mbijetesa prej pese vjetesh, pasi eshte identifikuar dhe kuruar tumori, eshte rritur me 15 per qind keto 15 vitet e fundit

Ne Europe nga ky lloj tumori jane te prekur 40 ne 100 mije persona, ndersa ne SHBA 70 ne 100 mije

Vlera normale e PSA-se, qe eshte nje glikoproteine e prodhuar nga qelizat e prostates, eshte 2.5 ng/ml

Nese gjate biopsise PSA arrin ne 10 ng/ml, atehere rreziku i krijimit te nje tumori eshte rritur

Pergatiti: JONIDA TASHI

Te rejat nga shkenca

Si trajtohet tumori i prostates me radio dhe krioterapi

Radioterapia, si e lufton semundjen e prostates
Radioterapia eshte nje radioaksion qe demton qelizat tumorale, duke i cuar deri ne vdekje. Seancat ne kete nderhyrje zgjasin nga 10-15 minuta ne dite per 6-8 jave me radhe. Ky lloj diagnostikimi eshte i keshillueshem per paciente te rinj dhe me tumor te lokalizuar. Avantazhet kryesore jane eliminim i qelizave tumorale dhe mundesi shume te medha sherimi.

Krioterapia, nje gjysme ore per te hequr prostaten
Ka te beje me ngrirjen e qelizave tumorale, gje qe shkakton dhe vdekjen e tyre. Nderhyrja zgjat rreth nje gjysme ore dhe eshte e keshillueshme per paciente me tumor te lokalizuar. Avantazhi kryesor i kesaj nderhyrjeje eshte se ajo ka te beje me nje kohe te shkurter nderhyrje.
Ilacet farmaceutike qe rregullojne prostaten
Terapia hormonale ka te beje me perdorimin e ilaceve farmaceutike qe rregullojne nivelin e testeteronit. Kjo terapi zgjat dy ore ne dite per rreth dy vjet dhe eshte e keshillueshme per pacientet qe nuk duan apo nuk munden t?u nenshtrohen nderhyrjeve kirurgjikale. Nderkohe, kesaj nderhyrjeje mund t?u nenshtrohen pacientet ne moshe te avancuar dhe ata ne metastaze.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4345
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
PROSTATA DHE KANCERI - TRAJTIMI - KESHILLA, Posted 09 Prill 2010, 01:32
KANCERI I PROSTATËS
Imazh

Prostatë është një gjëndër e vogël që është pjesë e sistemit riprodhues të njeriut. Ajo prodhon lëngun seminal që ushqen dhe ndihmon lëvizjen e spermës. Prostata është i vendosur në frontin e rektumit dhe më poshtë fshikëzës. Ashtu si një donut, ajo rrethon uretrën, një tub i hollë që transporton urinën nga fshikëza. Kur zgjerohet prostata, ajo uretrë e mbledhun shkakton vështirësi në urinim. Për shkak të qëndrimit të tij në frontin e rektum, kontrollimi i zorrës së trashë e lejon mjekun të dalloj prostatën për gunga dhe parregullsitë që mund të jetë shenja e kancerit të prostatës.
Nëse kancerin e prostatës nuk është gjetur në fillim, ajo mund të përhapet në nyjet limfatike, kockat dhe pjesë të tjera të trupit. Kur trajtohen në fillim pacienti në një periudhë pesë-vjeçare janë të pothuajse 100 për qind të shërueshme. Kur zbulohet në fund, vetëm një e treta e njerëzve jetojnë në kushte të një tjetër për pesë vjet.


Imazh


Forma e prostatës është krahasuar shpesh me një gështenjë, e cila është vërtetë për një zgjerim të prostatës së zhvilluar normalisht mes lobesh laterale normal. Megjithatë, në formën e prostatës duke pa zmadhimin asimetrik-(zgjerimi i një lob anë ose zgjerimit të izoluara të lob mesme – zgjanim I çrregullutë), mund të ndryshojë ndjeshëm nga ai.
Në kuadër të firmës që prodhon kapsulë si ind lidhës është gjëndër i prostatës organi i prostatës, i cili përbëhet nga 20-25 kanalet e gjëndrave me disa degë. Ndërmjet sistemit të gjakut gjenden inde gjëndrash dhe fibra të muskujve.
Duke parë në prostatë nën një mikroskop, ju shikoni se ai përbëhet nga disa zona, të cilat janë rregulluar në shtresa në fillim të uretrës rreth:
Sipas të dhënave të fundit anatomike do të ndahet në bazë të prostatës Neal Mc në pesë zona; dy anë, një të mesme, një para dhe një në zonën e pasme.
- Pjesa e parë përmban më shumë muskuj dhe ind lidhës,
- pjesa e pasme asht funksioni i rritjes së indeve të gjëndrave. Në pjesën e prapme në krahasim mes pjesës qendrore dhe zonës periferike. Ana e kodrës shtrihet te zona e tranzicionit të farës, pika e nisjes së zgjerimit të prostatës.

- Pjesa e prapmë rrethon zonën e uretrës dhe përbëhet kryesisht nga ind i gjëndrave. Kjo e bën pjesë të vogël të strukturës.
Zona e parë ka një pjesë prej rreth 25% të prostatës. Gjëndra ndodhet në indin lidhës të rrethuem nga shumë qelizat e muskujve.
Shumica e prostatës, zona e jashtme nën 75%, përbëhet nga 30-40 gjëndra, të cilat janë të rrënjosura në rrjete fibra elastike dhe qelizat e muskujve.
Kanceri i prostatës përfshihet kryesisht nga kjo zonë e jashtme. Prandaj, prostata shpesh mund të jetë në kontroll fizik nga mjeku.

© Dr med. Hohmuth H., Ulm


Imazh


Funksioni i prostatës


Funksioni primar i prostatës është të furnizimit me substanca lëngu që i duhet spermës për derdhjen e farës dhe duket të luajë një rol të rëndësishëm në procesin e fertilizimit.

Prostatë është një nga gjendrat më të prekura për zhvillimin e kancerit të njerëzve, siç quhet vdekja e dytë. Kanceri i prostatës rritet me moshën, është më e zakonshme pas moshës 40 vjeç.
Shkaku i sëmundjes nuk dihet. Në fillim është e mundur që tumori nuk është i shoqëruar nga asnjë simptomë, por me kohë, ajo rritet dhe përfundimisht shtypë paretet më të ngushtë dhe të uretrës, duke bllokuar rrjedhjen e urinës. Kjo fazë zakonisht shoqërohet me urinim të shpesh dhe ndonjëherë urinim është e vështirë dhe madje e dhimbshme.
Për shkak të mungesës të simptomeve në fazën fillestare është rekomanduar që të nënshtrohen kontrollave mjekësore rregullisht, sidomos kur ju kanë kalue një kohë të gjatë.


Kontrolli i prostatës me gishtë nëpërmjet rektumit

Qasja më e zakonshme e parë është shqyrtimi i gjëndrës nëpër rektum.
Për ta vërtetue mjeku fut një gisht në zorrën e trashë, për të vlerësuar me kontaktin fizik, madhësinë, formën dhe rregullsinë e prostatës. Kjo procedurë është quajtur provimi në distancë i zorrës së trashë, është praktike dhe zakonisht shkakton vetëm siklet.
Një tjetër metodë për zbulimin e kancerit të prostatës është dërgimi në zorrën e trashë të ultratingujve me aparat. Me këtë procedurë fut mjeku një instrument të vogël nëpër zorrën e trashë, që lëshon valët të padëshme për të pa gjendjen e gjëndrës. Valët e rrezeve të padëmshme transformohet në një imazh të prostatës që shfaqet në një monitorë me rreze-X, ose të shprehura në letër.
Një tjetër qasje nuk është më pak e rëndësishme se çfarë biopsi e indit të prostatës që ofron një diagnozë përfundimtare me vlera të mëdha.
Në testin laboratorik është përcaktimi në gjak e acidit të fosfatozës prostatike. Kjo është një enzimë e prodhuar nga indi i prostatës që rrit prodhimin e saj të rritet, por shpesh janë ngritur vetëm në fazat e avancuara të sëmundjes. Testi është i dobishëm në vlerësimin e fazë ku sëmundja është gjetur dhe për monitorimin e trajtimit.


PSA( Prostata – Specifike – Antigeni) element testues i prostatës


Një tjetër provë laboratorike është zhvilluar shumë kohët e fundit për matjen e niveleve të antigjenit prostatës-specifike. Kjo është një proteine që paraqitet në pacientët që vuajnë nga kanceri i prostatës dhe që lind në një fazë të hershme duke i lejuar për të zbuluar fazat e hershme. Ai gjithashtu i lejon pacientit për të zbuluar ndryshime që nuk mund të ketë vënë re me kontrollin fizik.
Në vitet e fundit ai ka dalë një provë e re më të veçantë të quajtur PSA. Kjo është e bazuar në njohuri për ekzistimin e dy llojeve të antigjenit, proteinave .
PSA është raportuar shpesh si një përqindje e PSA në një përpjekje të pacientëve të ndara me hypertrofi prostatike (BPH) dhe ata që ishin me kancerin e prostatës. Aktualisht me shtimin e përcaktimit të kreatinës kinase, janë duke u vlerësuar indekseve në lidhje me këtë enzimë në mënyrë që të rrisë ndjeshmërinë e këtyre provave. Analizat laboratorike dhe studimet të pamjeve të prostatës janë procedurat ma të lehta, që është e rekomandueshme për burrat mbi moshën 40 për t’I kryer të paktën një herë në vit.

U pregatitë në shqip me dt. 18 prill 2010 nga Bep Martin PjetriSi duhet ruejtë prostata nga dëmtimet e ndryshme?
Imazh

Prostata ashtë sëmundje hormonale, që prek meshkujt mbi 50 vjeç, ku hormoni i testeronit çrregullohet nga shkaqe të ndryshme, që do i paraqes maposhtë;

1. Mos pi kafe absolutisht sepse kafeina shkakton problem me kofeinën!
2. Mos pi asnjë lloj pije me përmbajtje alkoli!
3. Mos pi duhan apo cingare në veçanti si dhe duke mos e shoqnue me asnjë lloj pije alkolike!
4. Njeriu duhet të lëvizë mbi 1 orë në ditë me synim të veji në qarkullim gjakun e në tanësi organizmin!
5. Me eleminue yndyrnat!
6. Me eleminue langjet që përmbajnë substanca gazrash!E pregatiti për lexuesin e veçanërisht për ata që i duhen këto pak fjalë të dobishme të nxjerruna nga këshillat e mjekve.
Bep Martin Pjetri
E premte, më dt. 9.II.2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 24 Maj 2018, 19:49
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari