"Human - njerezor"- Pra nje shkence e tere dedikuar vetem njeriut. Ky hyjne shkencat sociale,politike,juridike,psikologjike etj.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Ezofagu - tubi lidhes me stomakun
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Ezofagu - tubi lidhes me stomakun, Posted 14 Janar 2010, 21:07
Kanceri në ezofag
Imazh

Një studim i ri tregon se njerëzit që skuqen në fytyrë pasi kanë marrë ndonjë gotë me pije alkoholike, mund të jenë në rrezik më të lartë për t’u prekur nga kanceri në ezofag. Shkencëtarët thonë se nevojiten studime të tjera e më të thella për të arritur në një përfundim të plotë, ndërkohë që kanceri në ezofag vazhdon të mbetet një prej kancereve me rritje të shpejtë në Shtetet e Bashkuara. Rastet e prekjes nga ky lloj kanceri shtohen çdo vit deri në 500 përqind.
Nga kanceri në ezofag preken kryesisht burrat dhe ky lloj kanceri është dy herë më vdekjeprurës sesa melanoma apo kanceri në lëkurë. Ekspertët thonë se kanceri i ezofagut shpesh duket i befasishëm. Në të shumtën e rasteve simptomat e tij shpesh shfaqen me shenja të zakonshme si kollë e vazhdueshme, dhimbje gryke, ose vështirësi në tretje, ndërsa shenja më shqetësuese është kur personi ka vështirësi të përtypë ushqimin. Ky lloj kanceri mund të trajtohet sukseshëm me operim e kimoterapi, nëse zbulohet në fazë të herëshme.

Në 50 përqind të rasteve kanceri në ezofag shkaktohet nga lëngjet acide në stomak, të cilat duke u ngjitur lart prekin pjesën e poshtme të ezofagut, ku në disa raste dëmtojnë qelizat ose i ndryshojnë ato. Këto qeliza të ndryshuara në disa raste shndërrohen në kanceroze. Në Shtetet e Bashkuara, çdo vit diagnostikohen 16 mijë raste të kancerit në ezofag dhe 14 mijë pacientë vdesin çdo vit nga kjo sëmundje.
Astrit Lulushi
Mars 31, 2009
Operacioni i kancerit ne ezofage me aparature

Hyrje
vitin e kaluar kemi laparotomy zevendesohet me laparoscopy për fazën e barkut e kirurgjisë të kancerit esophageal. Ne raport me përvojën tonë të futjes së një video-kirurgji ndihmoi në trajtimin e kancerit te ezofagut.

Pacientët dhe metoda:
Ne raport përvoja jonë e nëntë pacientëve të diagnostikuar me kancer esofageal. Në shtatë pacientët laparoscopy u parapri nga thoracotomy e drejtë dhe u be analiza esofageale. Pastaj, një cervicotomy ne te majtë anterolateral është bërë për të hequr mostër dhe për të ndërtuar esophagogastroanastomosis. Në dy pacientë u aplikua teknika laparaskopike qe është bërë e parë dhe procedura Lewis Ivor u përfundua me metoden thoracotomy drejtë.

REZULTATET:
Për shkak të numrit të zvogëluar të pacientëve të operuar, rezultatet janë të një rëndësie të vogël. Morbiditetit ishte 38,3%. Kohëzgjatja të thotë të procedurës kirurgjikale në pacientët laparaskopike ishte 4 ore e 50 min. Megjithatë, humbje perioperative gjakut, komplikimet postoperative, kërkesat analgjezik dhe do të thotë gjatësi e qëndrimit në spital u zvogëluar.

PËRFUNDIME:
Video-asistuar esophagectomy mund të kryhet si në mënyrë të sigurtë si ezofaagectomy konvencionale dhe ka avantazhe të konsiderueshme perioperative. Futja e procedurës laparaskopike është hapi i parë në përdorimin e video-kirurgji të asistuar në të gjitha fazat e kirurgjisë të kancerit esophageal.

Caji i nxehte shkakton kancer ne ezofag

March 27, 2009
Pirja e cajit te nxehte shton rrezikun per prekjen nga kanceri ne ezofag. Studimi eshte kryer nga shkencetaret iraniane dhe eshte botuar ne “British Medical Journal”.

Ekspertet thone se me e rrezikuar eshte popullsia e vendeve joperendimore, pasi ne perendim caji pihet kryesisht me qumesht, c’ka e ben ate me pak te nxehte. Ezofagu eshte tubi muskular, qe transporton ushqimin nga fyti ne stomak.

Nga kanceri ne ezofag vdesin cdo vit 500 mije njerez ne bote. Edhe shpejtesia me te cilen pihet caji i nxehte eshte e rendesishme, pasi pirja e cajit ne me pak se 2 minuta rrit me 5 perqind rrezikun e prekjes nga kancerit, ne krahasim me pirjen e tij 5 minuta pas hedhjes ne filxhan.
Burimi: Top Channel

Kancer ne esofage

Ezofag është një tub që transmeton ushqimin dhe lëngjet nga fyt në stomak. Paraqitja e hershëm i kancerit te ezofagut zakonisht nuk shkakton asnjë simptom. Megjithatë, kanceri kur zhvillohet menjeere simptomat mund të përfshijnë dhimbje dhe vështirësi pertypje, humbje peshe dhe kollitje deri me gjak.

Faktorët e rrezikut për zhvillimin e kancerit te esofagut përfshijnë:

Pirja

Të pirët me tepri te duhanit

Trajtimi

Përfshinë kirurgjia, rrezatimi, kimioterapia dhe lazer terapi.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Re: Ezofagu - tubi lidhes me stomakun, Posted 18 Janar 2010, 11:44
Trupi i huaj ne ezofag
Imazh

Pershkrimi

Ezofag është një organ i gjate cilindrike me një gjatësi prej rreth 25 cm dhe 2 cm në diametër, duke u zgjeruar nga hipofaring të zemra e drejt ne stomake, rreth 2-3 cm nën diafragmë. Kjo mund të jetë një objekt të huaj në këtë kanal ose me dashje ose jo.

Hyrja e një trupi të huaj në fëmijët mund të jetë për shkak të anomalive, gëlltitje dhe laring koordinasu sfinger i paplotë. Ndërsa tek të rriturit mund të shkaktohet për shkak të përtypet rrugën e gabuar me dhëmbë të rrejshme të cilat janë më pak të mirë instalimi, apo dehje dehje (hyrje toksike toksina përmes ushqimit në trup).

Simptomat

Teshtije e madhe, kollitje, jepe probleme papritmas frymëmarrjes.

kurimi

Në qoftë se trupi të huaj nuk është në gjendje që të nxjerr jashtë rrugë në të cilën ka të bëjë operacioni.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Ezofagu - tubi lidhes me stomakun, Posted 18 Janar 2010, 13:07
Ezofagu
Imazh


Organet e tretjes se ushqimit:
Mouth - Goja
Tongue - Gjuha
Pharynx - Farinku
Esofagus - Ezofagu
Liver - Melcia
Stomach - Stomak
Gallblader - Temthi
Pancreas - Pankreasi
Large intestine - Zorra e trashe
Small intestine - Zorra e holle
Rectum - Fundi i zorres se holle
Anusi - Bira - vrima e buthes

Ezofagu (lat. Oesophagus shqip edhe gurmazi) është pjesë sistemit të tretjes së ushqimit dhe shërben për transportin e ushqimit nga gryka deri te lukthi.
Anatomia e ezofagut
Ezofagu i njeriut është rreth 25 - 30 cm i gjatë. Në pjesë e sipërme shtrihet pas trakesë dhe para kurrizit. Në gjatësinë e tij ezofagu ndahet në tri pjesë:

Pjesa e qafës: pars cervicalis
Pjesa e kraharorit: pars thoracica
Pjesa e barkut: pars abdominalis
Në të gjenden tre ngushtica fiziologjike:

Ngushtica e lartë thirret edhe goja e ezofagut
Ngushtica e mesme ndodhet aty ku ezofagu e prek Aortën dhe thirret ngushtica e Aortës
Ngushtica e poshtme është aty ku ezofagu kalon nëpër diafragmë në bark dhe thirret Hiatus oesophageus. Në të njëjtën kohë ngushtica e poshtme ndërton një mekanizëm për mbylljen e tij, i cili thirret edhe Kardia.
Si edhe pjesët e tjera të sistemit të tretjes po ashtu edhe muret e ezofagut janë të përbërë prej katër shtresave të cilat ndahen po ashtu në nënshtresa:

Mucosa
Lamina epithelialis mucosae
Lamina propria mucosae
Lamina muskularis mucosae
Submucosa
Muscularis
Serosa
Sëmundjet e ezofagutRefluksi gastroezofageal dobësim i sfinkterit gastroezofagal (hernie hiatale, sklerodermë), ose prodhim i skajshëm i acidit.

Shenjat/simptomat shkaktohen nga kontakti i acidit të stomakut me mukozën e ezofagut: djegie e gjoksit (heartburn) që qetësohet nga gëlltitja e ushqimeve. Simptomat mund të ngatërrohen edhe me infarktin e miokardit.
Prania kronike e acidit në ezofag shkakton metaplazi kolumnare (ezofagu i Barrett-it); rreth 10% e metaplazive kolumnare kalojnë në kancer.

Trajtimi:
a. Barnat: bllokues të pompës protonike (omeprazole, esomeprazole, rabeprazole) ose bllokues të H2 (ranitidine, famotidine, etj.)
b. Ngritja e kokës të shtratit e vështirëson ngjitjen e acidit në ezofag gjatë gjumit.
c. Herniet hiatale mund të riparohen kirurgjikisht.
Marrë nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Ezofagu"
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Re: Ezofagu - tubi lidhes me stomakun, Posted 18 Janar 2010, 13:39
Epiglottis - Gjuha - Glossa Imazh
Ezofagu dhe stomaku

A. Refluksi gastroezofageal

1. 2 mekanizma: dobësim i sfinkterit gastroezofagal (hernie hiatale, sklerodermë), ose prodhim i skajshëm i acidit.
2. Shenjat/simptomat shkaktohen nga kontakti i acidit të stomakut me mukozën e ezofagut: djegie e gjoksit (heartburn) që qetësohet nga gëlltitja e ushqimeve.
Simptomat mund të ngatërrohen edhe me infarktin e miokardit.
3. Prania kronike e acidit në ezofag shkakton metaplazi kolumnare (ezofagu i Barrett-it); rreth 10% e metaplazive kolumnare përparojnë në kancer.

4. Trajtimi:

a. Barnat: bllokues të pompës protonike (omeprazole, esomeprazole, rabeprazole) ose bllokues të H2 (ranitidine, famotidine, etj.)
b. Ngritja e kokës të shtratit e vështirëson ngjitjen e acidit në ezofag gjatë gjumit.
c. Herniet hiatale mund të riparohen kirurgjikisht (fundoplikimi Nissen).

B. Gastriti kronik

1. Është 2 llojesh: fundal dhe antral (ose tipi A dhe tipi B).
2. Tipi A (fundal) është autoimun dhe shoqërohet me procese të tjera autoimune si anemia pernicioze, tiroiditi, etj.
3. Tipi B (antral) shkaktohet nga Helicobacter pylori, nga antiinflamatorët josteroidë (NSAIDs), nnga CMV, HSV, etj.
4. Antiinflamatorët josteroidë (NSAIDs) janë shkaku numër 1 i gastritit kronik (antral).
5. Shenjat dhe simptomat: zakonisht s'ka simptoma; mund të ketë dhimbje, pështjellim e të vjella, anoreksi, hemoragji, hematemezë.

6. Diagnoza: vihet me endoskopi.7. Infeksioni nga Helicobacter pylori diagnostikohet me serologji, me "testin e frymës", dhe me biopsi:
a. Serologjia ka sensitivitet të ulët; gjithashtu, gjetja e antitrupave ndaj Helicobacterit nuk do të thotë që infeksioni është aktiv.
b. "Prova e frymës": pacienti gëlltit preparat ureje, dhe pastaj matet sasia e amoniakut që prodhohet (Helicobacter pylori është ureazë pozitiv).
8. Trajtimi:
a. Gastriti i shkaktuar nga Helicobacter pylori trajtohet me bllokues të pompës protonike, me 2 antibiotikë (p.sh., tetraciklinë, klaritromicinë, metronidazol), dhe me bismut.
b. Nëse gastriti shkaktohet nga ilaçet, ilaçi shkaktar duhet ndërprerë.
c. Anemia pernicioze trajtohet me vitaminë B12.
d. Ulcerat e stresit (tek pacientët nën kujdes intensiv - reanimacion) trajtohen me bllokues të H2 ose me sukralfat.

C. Ulçerat gastrike

1. Helicobacter pylori gjendet në 70% të ulçerave gastrike.
2. 10% e ulçerave gastrike janë malinje (d.m.th. tumor që ka pësuar ulçer).
3. Ndryshe nga ulçerat duodenale, ulçerat gastrike shkaktohen jo nga sekretimi i tepërt i acidit, por nga pakësimi i mjeteve mbrojtëse të mukozës gastrike; sekretimi i acidit në ulçerat gastrike është normal ose i ulur.
4. Shenjat/simptomat: Dhimbje rënduese ose djegëse në epigastër; dhimbja keqësohet nga ushqimi; nqs ulçera arrin ndonjë arterie mund të shihet hemoragji/hematemezë dhe shenja të peritonitit.
5. Diagnoza: endoskopi me biopsi.

6. Trajtimi: a. Mbrojtës të mukozës: bismut, sukralfat, misoprostol.
b. Bllokues të pompës protonike ose bllokues të H2.
c. Trajtim i helikobakterit
.

--------------------------------------------------------------------------------
17 shkurt 2003
http://www.argjiro.net
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4350
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Ezofagu - tubi lidhes me stomakun, Posted 18 Janar 2010, 15:34
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 20 Qershor 2018, 13:51
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari