Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Home » Archives by category » Shqipëria » Sociale

Pas çdo gruaje të dhunuar/vrarë, fshihet një shoqëri e kalbur që me heshtje e ushqen dhunën

Pas çdo gruaje të dhunuar/vrarë, fshihet një shoqëri e kalbur që me heshtje e ushqen dhunën

Lexuar 135Idea për reagimin e menjëhershëm në cilëndo formë të mundshme, më erdhi kur fillova të vërej apatinë dhe heshtjen e shoqërisë për një fenomen kaq shqetësues per mua. Çdo…

Hapet mensë sociale nga françeskanët në Shkodër

Hapet mensë sociale nga françeskanët në Shkodër

Lexuar 114Ajo që akoma nuk kishte arritë në kulturën tonë sociale ishte pikërisht mensa sociale, për t’ju ardhur në ndihmë, të gjithë atyre që nganjëherë apo edhe gjithëherë nuk arrijnë të…

Të martuar me personin e gabuar!

Të martuar me personin e gabuar!

Lexuar 436Martesa është një aventurë e rrezikshme. Një aventurë që ndërmerret nga dy persona, të cilët lidhen në emër të një të ardhmeje, të cilën ato mendojnë se e dinë…

Fjalimi prekës i Nënë Terezës në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqen në Oslo

Fjalimi prekës i Nënë Terezës në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqen në Oslo

Lexuar 403“Me që jemi mbledhur të gjithë bashkë, mendoj se, për të falënderuar Zotin e Çmimin Nobel për Paqen, do të ishte vërtet e bukur të luteshim me lutjen e…

….Rini e kputun…

….Rini e kputun…

Lexuar 2313 Një histori reale e ndodhun nder birucat famkeqe të burgut të Shkodres.. …Kur kapterri i burgut hapi deren, terri i biruces sikur u thinj nga nji rreze e…

…Plak pa shkollë…!!!

…Plak pa shkollë…!!!

Lexuar 602E pyesin nipat plakun. – – Pse rënkon gjysh…çfarë ke..?.. Më duket do iki shpejt… …… se paraja jetën nuk e ble… Pse po iken gjysh…? …krejt bosh është…

ONIGOFAGIA

ONIGOFAGIA

Lexuar 960ONIGOFAGIA / nail biting -Të ngrënurit e thonjëve “nervous habit” Body-focused repetitive behaviours(BFRB) Ngrënia e thonjëve është ves/sjellje vetëqetësuese. Të ngënurit e thonjëve lind në fëmijëri, kur subjekti nga…

Vetvrasjet dhe media

Vetvrasjet dhe media

Lexuar 3531Pse vrasim vehten? Sipas një sondazhi të realizuar nga INSTAT(Instituti i Statistikave) dhe ISHP (Shëndetit Publik) të RSH-së, rreth 5000 të intervistuarve ndjehen “të pashpresë” të cilet bëjnë pjesë në…

CATI foundation fillon shpërndarja e ndihmave ushqimore mujore

CATI foundation fillon shpërndarja e ndihmave ushqimore mujore

Lexuar 771Fondacioni Cati Foundation, ose “Aleanca Civile Drejt Integritetit” me themeluese znj. Keti Bazhdari, biznesmene, filantrope dhe politikane, ka një prej prioriteteve më të rëndësishme të punës së vet, zbutjen…

Nji foto thotë ma shumë se njimijë fjalë…

Nji foto thotë ma shumë se njimijë fjalë…

Lexuar 773Kjo vajzë quhet MRIKA dhe jeton në Dukagjin në ’92-shin, jo nuk asht Mrika e operas së parë, asht Mrika e tragjedisë 45 viteve komuniste. Unë nuk e di…

Biri im i DASHUR…

Biri im i DASHUR…

Lexuar 1471Kur më sheh se jam vjetruar dhe nuk jam në rregull, ki durim dhe provo të më kuptosh… Nëse ndyhem kur ushqehem…, nëse nuk mund të vishem,…të lutem ki…

E pastreha n’Shkodër…

E pastreha n’Shkodër…

Lexuar 1368….Është një endacake e mirëfilltë, më bën përshtypje kur e shikoj . Ndonjëherë kthehem vonë nga puna, pas mesnate dhe ajo sillet në atë orar . Rrinë gjithmonë vetëm e izoluar…

Mirëse erdhët vllaznit e motrat iranianë në Shqipni!

Mirëse erdhët vllaznit e motrat iranianë në Shqipni!

Lexuar 1826Humanizmi ndaj izraelitve, muxhahedinëve iranian ashtë në genin e shqiptarve Pak histori 3.500 muxhahedinë – refugjatë në Irak Studenta të rinjë muxhahedinë apo muhaxhirë me hovë revolucionar të strukturuem…

Të pastrehët nxirren me dhunë nga shtëpitë e zëna të pronarëve

Të pastrehët nxirren me dhunë nga shtëpitë e zëna të pronarëve

Lexuar 956TIRANE- Nxjerrja nga shtëpitë e pronarëve e 13 familjeve ka shkaktuar përplasje të dhunshme deri në të shtënë në ajër nga policia private. Konflikti u shënua paraditen e sotme…

Liria e fjalës dhe fyerja

Liria e fjalës dhe fyerja

Lexuar 2736Ku ndahet liria e fjalës e fillon fyerja? Në fakt kjo dilemë eshte tipike e të gjitha shoqërive, veçse e reja e sotme perfaqësohet nga mungesa e moralit të…

Page 1 of 41234